Falowniki - seria S100

Falowniki - seria S100

Prezentujemy dla Państwa nową rodzinę falowników firmy LG - S100. Przetworniki tej serii mają z czasem zastąpić znaną  i popularną serię falowników - iG5A. Przemienniki te dostępne są o mocach znamionowych od 0.4 od 75kW. Z punktu widzenia integratora najbardziej przydatne w nowej serii może być znaczące udoskonalenie algorytmu bezczujnikowego sterowania wektorowego, czy wprowadzony innowacyjny system chłodzenia, który umożliwia instalację urządzeń jeden obok drugiego. Napędy te zostały również znacząco odchudzone – zarówno pod względem wymiarów jak i wagi.

Dla porównania obok zestawione zostały falowniki obu serii o mocy 11kW. W porównaniu do serii iG5A, S100 ma blisko o 40% mniejsze wymiary. Znacząco ułatwi to ich montaż zarówno nowych jak i starych aplikacjach ( oszczędność miejsca na płycie montażowej)

Kolejną bardzo ważną nowością jest wprowadzenie wejścia bezpieczeństwa STO ( zgodne z SIL2, EN60204-1). Ponad to, każdy z falowników tej serii posiada wbudowany filtr EMC kategorii C3 oraz moduł hamujący, a dla mocy 30-75kW włącznie został zainstalowany dławik w obwodzie DC poprawiający współczynnik mocy. Falowniki serii S100 dostępne są w dwóch stopniach ochrony – IP20 oraz IP66 oraz dwóch rodzajach napięcia zasilania - jedno i trójfazowe. Podobnie jak to ma miejsce w serii IS7, falowniki S100 posiadają tzw. pracę dual rating - zależnie od rodzaju obciążenia, przemiennik może pracować z większymi bądź mniejszymi pod względem mocy silnikami ( dla obciążeń zmienno-momentowych falownik dobieramy o typoszereg niżej, niż wynika to z tabliczki znamionowej silnika) – pozwala to często na znaczące oszczędności podczas inwestycji. Poniżej przedstawiamy zestawienie falowników przy uwzględnieniu napięcia zasilania oraz rodzaju obciążenia.

Wykonanie o stopniu ochrony IP66

Uwagę użytkownika przyciągnie zapewne również wbudowana funkcja sterownika PLC (funkcja programowania sekwencyjnego), która to pozwala na tworzenie niejednokrotnie złożonych algorytmów sterowania. Do dyspozycji zostało oddanych nam 28 różnych bloków funkcyjnych, które łączymy za pomocą linków (adresów) z blokami wejściowo – wyjściowymi. W skład bloków funkcyjnych wchodzą: operacje arytmetyczne, logiczne, timery, komparatory, czy testowanie bitów. Więcej o tej funkcji można przeczytać w instrukcji obsługi. Falowniki te oferują również komunikację pomiędzy jednostkami połączonymi w sieci za pomocą portu RS-485. Możliwe jest programowanie wielu rządzeń z poziomu jednej klawiatury, czy współdzielenie wejść i wyjść. Dodatkowym plusem tych falowników jest obecność Modbus RTU w standardzie, który to w porównaniu do serii iG5A został sześciokrotnie przyśpieszony – do 115kbps. Dodatkowo, opcjonalnie dostępne mamy następujące karty komunikacji: CanOpen, Ethernet IP/Modbus TCP, oraz Profibus – DP.

o wszystko sprawia, że falowniki z tej rodziny mają szerokie zastosowanie zarówno przy nowych projektach jak i przy modernizacji istniejących linii produkcyjnych. W bardzo łatwy i intuicyjny sposób możemy dostosować przetwornik do swoich własnych, niekoniecznie prostych potrzeb. Niewątpliwie falowniki S100 stanowią uniwersalne narzędzie dla realizacji znaczącej większości aplikacji jakie możemy spotkać w przemyśle. Uwzględniając wszystko co falowniki tej rodziny oferują, należy również powiedzieć, że wyróżnia je korzystny współczynnik jakości do ceny. Poniżej prezentujemy jak odczytać oznaczenie falownika, wykaz mocy oraz najważniejszych parametrów.

Rozwiń opis
Zwiń opis