Falowniki
Falownik jest urządzeniem zmieniającym prąd przemienny (AC), którym jest zasilany na prąd stały (DC) a następnie z powrotem na prąd zmienny (AC) o regulowanej częstotliwości oraz wysokości napięcia wyjściowego. Regulacja częstotliwości i napięcia wyjściowej pozwala na regulację parametrów pracy silnika, falownik również kontroluje prąd silnika oraz moment obrotowy. W praktyce nazwa falownik jest stosowana zamiennie z przemiennikiem częstotliwości. Falownik jest to urządzenie zmieniające prąd stały na prąd zmienny. Nazwa falownik dla przemiennika częstotliwości stała się tak powszechna że nawet producenci przemienników częstotliwości stosują nazwę falownik.
W standardowej instalacji elektrycznej mamy częstotliwość sieci 50 Hz, jeżeli podłączymy standardowy silnik asynchroniczny 4 biegunowy to rozpędzi się on do prędkości ok. 1500 obrotów na minutę. Jeżeli chcemy zmieniać prędkość silnika, falownik zmienia częstotliwość prądu, dla w/w silnika będzie to zakres od 0 do 80 Hz. Możemy spowolnić silnik lub go przyspieszyć. Dzięki regulacji prędkości zyskujemy większą kontrolę nad nim. W przypadku silników szybkoobrotowych takich jak elektrowrzeciona. Są to silniki o wyższej częstotliwości np. 300-400 Hz, podłączenie takiego silnika do sieci energetycznej 50 Hz spowoduje jego uszkodzenie, wiec do elektrowrzecion falownik jest wymagany.
Nowoczesne falowniki oferuję o wiele większe możliwości niż tylko regulacja prędkości. Np. możliwość podłączenia enkodera i pozycjonowanie silnika indukcyjnego, sterowanie wektorowe czujnikowe (utrzymanie stałego momentu niezależnie od prędkości), sterowanie pompami z odczytu czujnika ciśnienia, automatyczne balansowanie momentu, sterowanie PID z czajnika i wiele innych. Podsumowując dzisiaj falowniki realizują bardzo skomplikowane algorytmy pracy przez co praca silnika jest niezawodna i można go zaadoptować prawie do każdej aplikacji. Przy czym konfiguracją jest prosta i intuicyjna.
Należy wspomnieć że wyróżniamy różne typy falowników:
- Falowniki skalarne – najprostszy typ falowania, zachowana jest zależność miedzy częstotliwością wyjściową a napięciem wyjściowym (U/f). Dobrze sprawdzają się w urządzeniach o lekkim rozruchu.
- Falowniki wektorowe – bardziej zaawansowany typ sterowania, pozwala precyzyjnie kontrolować prędkość silnika niż falowniki skalarne. W całym zakresie swojej prędkości utrzymują stały moment co pozwala na rozruch silnika pod obciążeniem. Jakość regulacji jest szczególnie widoczna przy niskich prędkościach. Każdy falownik wektorowy możemy przełączyć w tryb sterowania skalarnego (U/F).
Falowniki posiadają magistralę wejść/wyjść co daje możliwość wpięcia przycisków zewnętrznych lub czajników różnego rodzaju. Niektóre z modeli mają demontowany panel który można wyprowadzić na zewnątrz szafy sterującej co ułatwi użytkownikowi regulację silnika. Niektóre z falowników mają wbudowany mini sterownik PLC który możemy programować w dowolny sposób i powtarzać zaprogramowany cykl pracy. Nie potrzebujemy wtedy zewnętrznych sterowników logicznych. Większość falowników posiada magistralę komunikacyjną (najczęściej ModBus RS485) co pozwala na wpięcie panelu HMI lub integrację z istniejącą siecią przemysłową.
Zastosowanie falownika daje nam też ochronę silnika przed uszkodzeniem. Zastosowane w falowniku zabezpieczenia chronią silnik przed ewentualnym przeciążeniem, spaleniem. Posiadając falownik nie musimy przykładowo stosować bimetalowego wyłącznika silnikowego, taką funkcję oferuje każdy z falowników dostępnych z naszej oferty.
W ofercie naszego sklepu znajdziemy szeroką gamę falowników firmy LG/LS, Lenze, INVT, EBMIA . Posiadamy falowniki zasilane napięciem 230 VAC (jednofazowe) dedykowane do silników 0,1 KW do 2,2 kW oraz falowniki zasilane 3x 400 VAC (trójfazowe) o mocach 0,1 KW do 160 kW. Posiadamy w sprzedaży falowniki dedykowane zarówno do silników trójfazowych jak również do silników jednofazowych.
Do falowników znajdziemy również akcesoria typu pulpity sterowania (zadajniki), potencjometry, przyciski.
Po więcej informacji zapraszamy do działu Wiedza Ebmia.pl do artykułu „Falownik – zasada działania, rodzaje, zastosowanie i budowa”
Subkategorie Falowniki
-
Falowniki Wagney
-
Falowniki LG/LS Industrial Systems
-
Falowniki LENZE
-
Falowniki INVT
-
Regulator obrotów silników 1-fazowych
-
Akcesoria
-
Rezystory hamujące do falowników
-
Filtry RFI do falownika