Uniwersalny sterownik numeryczny USN 3D6A CNC

Zdjęcia poglądowe, mogą różnic się od stanu rzeczywistego.

Uniwersalny sterownik numeryczny USN 3D6A CNC

Ocena: 4.88 / 5
Indeks: USN-3D6A
Kategoria: Sterowniki maszyn CNC
EAN: 124824
1 Przedmiot

Wysyłamy z magazynu w 24h

Dostawa od 12,00 zł i
Koszt oraz rodzaj dostawy może ulec zmianie, jeżeli dodasz inne produkty
2 940,00 zł

2 390,24 zł bez VAT

Cena Brutto / szt.

Zapytaj o produkt

Zapytaj o Uniwersalny sterownik numeryczny USN 3D6A CNC

Zadaj pytanie

Imię i nazwisko *
Adres e-mail *
Twoja wiadomość*
Anuluj
Zamów przez telefon
730 35 35 35
System umożliwia sterowanie trzema dwufazowymi oraz czterofazowymi bipolarnymi silnikami krokowymi. Silniki  z 4,6,8 wyprowadzeniami sterowane są mikrokrokowo, z minimalnym podziałem 200 kroków (podział 1) na obrót ,do wartości  12800 (podział 1/64) kroków na obrót, co pozwala na zwiększenie precyzji pracy  maszyny. Dla każdego silnika mikrokrok jest regulowany również indywidualnie.

Urządzenie może współpracować z dowolnym programem, który komunikuje się ze sterownikiem za pośrednictwem portu LPT komputera. Sterownik posiada też automatyczną redukcję prądu w czasie postoju silnika.

Sterownik, po upływie 1 sekundy od ostatniego sygnału kroku, automatycznie obniża o 50% wartość prądu dynamicznego. W ten sposób zmniejsza się nagrzewanie silnika, co wydłuża jego eksploatację.

Sterownik USN 3D6A posiada szereg zabezpieczeń realizowanych przez bezpieczniki topikowe, wyłączniki nad prądowe.  Posiada również filtr wygładzania impulsów wejściowych  (zwiększa on kulturę pracy silników poprzez filtracje impulsów wejściowych z PC) oraz tzw. „pompę ładunku” sygnału wysokiej częstotliwości, generowanego np. z programu Mach3, którego jest o wiele trudniej zakłócić do zwykłego sygnału enable. Co zwiększa kulture pracy oraz bezpieczeństwo maszyny.

USN 3D6A wyposażony jest również w softstart do tzw. system miękkiego startu urządzenia,  zasilanych napięciem sieci. Układ zapobiega powstawaniu w uzwojeniach transformatora impulsu prądowego, który pojawia się podczas włączania go do sieci. Co może doprowadzić do zadziałania zabezpieczenia sieciowego.

Sterownik posiada cztery niezależne przekaźniki sterowane za pomocą programu obsługującego maszynę np. Mach3. Na panelu tylnym sterownika znajduje się jedno gniazdo prądowe (PK1) na którym to załączamy napięcie sieci 230V oraz gniazdo (PK2,PK3,PK3) z pozostałymi przekaźnikami do podłączenia zewnętrznych peryferiów (np. pompa chłodziwa, falownika: obroty lewo/prawo, wyciąg, oświetlenie itd). Na panelu przednim sterownika mamy cztery diody sygnalizujące stan załączenia poszczególnych przekaźników. Urządzenie posiada również gniazdo krańcówek do podłączenia wyłączników krańcowych, limitowych, czujników indukcyjnych, fotoelektrycznych, czujnika długości narzędzia, regulatora THC itd. Również w tym złączu znajduje się pin z wyjściowym napięciem analogowym od  0 do 10V (spindlecontrol) do regulacji prędkości wrzeciona. Dzięki temu pinowi oraz programowi obsługującemu mamy możliwość regulacji prędkości wrzeciona, które to zazwyczaj sterowane jest poprzez falownik. Falownik natomiast jest sterowany napięciem analogowym 0-10V, poprzez zmianę tego napięcia zmieniamy obroty wrzeciona. 

Dodatkowo system wyposażony jest w wentylator, który zapobiega przed przegrzaniem urządzenia, wyłącznik główny, diodę oraz przycisk awaryjnego zatrzymania (E-Stop), który znajduje się na przednim panelu sterownika USN-3D6A.

Sterownik USN 3D6A

Fotografia przedstawia sterownik USN-3D6A wraz z 3 silnikami. Silniki nie wchodzą w skład zestawu. Silniki dobiera się indywidualnie w zależności od potrzeb. 
Dobierz silnik klikając w link 
https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silniki-krokowe-c-197_1214_28.html

Dane techniczne

Parametry elektryczne

Napięcie zasilania 230 VAC50 Hz
Napięcie zasilania silników 42 VDC
Napięcie zasilania części logicznej ( płytka przekaźnikowa PPK-01) 12 VDC
Bezpiecznik główny (gniazdo zasilające 230V) 8 A(topikowy)
Bezpiecznik zasilacza (moduł softstart, bezpiecznik B1) 3,15 A (topikowy)
Sygnalizacja obecności zasilania silników, napięcie DC w sterowniku (front obudowy dioda zielona) dioda LED
Sygnalizacja obecności zasilania sieciowego (wyłącznik główny) Żarówka
Sygnalizacja stanu przekaźników (zaświecenie diody sygnalizuje załączenie przekaźnika) diody LED
Maksymalny prąd na fazę pojedynczego silnika 6 A
Poziom napięć logicznych L=0V  H=5V
Maksymalna częstotliwość impulsów wejściowych 200 kHz
Maksymalny podział kroku 64(12800 kroków na obrót)
Liczba osi 3

Parametry eksploatacyjne

Chłodzenie  wymuszony obieg
 
 
 
Środowisko
Miejsce Unikać kurzu, oleju i gazów powodujących korozję
 
Temperatura
 
otoczenia 0°C - 50°C
pracy 5°C - 40°C
składowania -10°C - 40°C
Wilgotność 30% - 75% RH (bez kondensacji)
  Wibracje w czasie pracy Niedopuszczalne
Udary w czasie pracy Niedopuszczalne
Nasłonecznienie bezpośrednie Niedopuszczalne

Parametry mechaniczne

 
Wymiary w [mm]
Długość 260
Szerokość 350
Wysokość 120
Waga [kg] 2,5 kg
 

Eksploatacja sterownika

W urządzeniu USN -3D6A jako stopień końcowy mocy wykorzystano trzyosiowy sterownik numeryczny MX3660. 
MX3660 jest ekonomicznym, wysokowydajnym sterownikiem trzyosiowym, o małych gabarytach. Oparty na najnowszej technologii DSP.   Jest dopasowany do sterowania dwu i cztero fazowych silników krokowych o maksymalnym prądzie do 6A na fazę silnika. Silnik może być sterowany pełnym krokiem lub podzielonym na 2, 4, 8, 10, 16, 32, i 64, co zwiększa liczbę kroków silnika oraz jego precyzję pracy. Sterownik jest zaprojektowany do łatwej i szybkiej kontroli silników krokowych, w rozmiarach obudowy NEMA 17, 23, 24, i 34.
Sterownik USN-3D6A współpracuje z wieloma systemami sterowania CNC takich jak: Mach3, EMC, WinCNC, Step2CNC, KCam, TurboCNC, Master5,  i wielu innych.

Sterownik posiada zintegrowane trzy moduły napędowe silników krokowych. Dzięki zastosowaniu trzech sześciopozycyjnych mikroprzełączników, dla każdego modułu (silnika) prąd jest regulowany indywidualnie, oraz podział kroku również jest regulowany osobno. Umożliwia to podłączenie różnorodnych silników do sterownika o różnym prądzie oraz podziale.

Sterownik posiada też filtr wygładzania impulsów wejściowych oraz tzw. „pompę ładunku” sygnału wysokiej częstotliwości do zezwolenia na prace urządzenia.

Wygładzanie impulsów wejściowych (impulsu kroku):

„Wygładza”, filtruje impuls wejściowy, sygnału kroku dla trzech osi.
 Czasami zdarza się, że w systemach sterowania cnc, sygnały wejściowe generowane (np. przez PC) nie mają stałej częstotliwości, oraz równego wypełnienia. Wówczas pojawiają się zakłócenia podczas pracy. Powoduje to dodatkowy ruch oraz hałas podczas pracy silnika. Włączenie wbudowanego cyfrowego filtra impulsów poprawi pracę maszyny, co spowoduje potencjalne zwiększenie wydajności, mniejsze drgania silnika i szybszą reakcję urządzenia oraz płynniejszą pracę maszyny.

Do włączenia lub wyłączenia filtra impulsów służy 2-bitowy mikroprzełącznik (DB4) dip1. Który umieszczony jest wewnątrz sterownika USN-3D6A. Standardowo w sprzedawanych sterownikach filtr jest załączony.

Mikroprzełącznik DB4


USN-3D6A posiada również tzw. Pompę ładunku. Sygnału zezwolenia na pracę urządzenia

Pompa ładunku (Charge Pump)

Jest to sygnał wysokiej częstotliwości powyżej 10 kHz, generowany np. z programu Mach3, do zezwolenia na pracę sterownika. Załączenie tego sygnału jest opcjonalne i zależy od użytkownika.

Mach3 wyśle stały ciąg impulsów, o częstotliwości 12,5 kHz na pinie 16 złącza BD25, co zezwoli na pracę sterownika. Sygnał nie pojawi się, co uniemożliwi pracę sterownika gdy program nie jest załadowany lub jest wciśnięty przycisk Estop. Zwykły sygnał enable w programie Mach3, może zostać w łatwy sposób zakłócony co prowadzi do niewłaściwej pracy sterownika CNC. Może to powodować nieoczekiwane oraz niebezpieczne ruchy maszyny. Sygnał „pompa ładunku” jest sygnałem wysokiej częstotliwości, którego jest o wiele trudniej zakłócić, co prowadzi do sprawniejszej pracy maszyny.

Aby załączyć sygnał pompy ładunku ustaw dip2 przełącznika DB4 w pozycji OFF. Aby wyłączyć Pompę ładunku i przełączyć sterownik do pracy bez sygnału zezwolenia (np. dla sterowników PLC, kontrolerów ruchu, lub innych systemów CNC) ustaw przełącznik dip2 w pozycji ON. Wtedy załączymy wewnętrzny emulator sygnału. Włączenie systemu emulowanego „pompy ładunku” sygnalizuje zapalenie się diody LED (Pulse LED) podczas odłączonego przewodu LPT lub wyłączonym programie.

W przypadku włączenia systemu „pompa ładunku” na odłączonym porcie LPT lub gdy program Mach3 jest wyłączony dioda będzie wygaszona. Pojawianie się sygnału częstotliwości sygnalizuje zapalenie diody LED (Pulse LED). W przypadku braku sygnału dioda będzie wyłączona. Domyślnie „Pompa ładunku” jest włączona.

Silniki

Sterownik USN-3D6A może sterować krokowymi silnikami z 4, 6, lub 8 wyprowadzeniami. Poniższy diagram pokazuje podłączenia do silników  w różnej konfiguracji.

Silniki 4-przewodowe są najmniej elastyczne, ale najprostsze w podłączeniu. Prędkość i moment będą zależały od indukcyjności zwojów. Przy ustawieniu prądu wyjściowego sterownika należy pomnożyć prąd fazowy przez 1,4 aby wyznaczyć szczytowy prąd wyjściowy.

Silniki 6-przewodowe możemy podłączyć w dwóch konfiguracjach: pół cewki oraz całej cewki.
Konfiguracja wyższej prędkości lub pół cewki jest tak nazwana ponieważ używa połowę zwojów silnika. Pozwala to na zmniejszenie indukcyjności przez co obniża się moment silnika. Będzie on bardziej stabilny przy wyższych prędkościach. Przy ustawianiu prądu wyjściowego sterownika należy pomnożyć prąd fazowy (lub unipolarny) przez 1,4 aby wyznaczyć szczytowy prąd wyjściowy.

Konfiguracja wyższego momentu lub pełnej cewki używa całej induktancji zwojów faz. Aplikacja ta powinna być używana tam, gdzie wymagany jest wyższy moment przy niskich prędkościach. Przy ustawianiu prądu wyjściowego należy pomnożyć prąd fazowy (lub unipolarny) przez 0,7 i taką wartość szczytową ustawić na sterowniku.

Silniki 8-przewodowe oferują wysoką elastyczność projektantowi systemu, ponieważ mogą być połączone szeregowo lub równolegle, pozwalając na zastosowanie w wielu aplikacjach. Połączenie szeregowe jest zazwyczaj stosowane tam, gdzie wymagany jest wysoki moment i niska prędkość. Ponieważ przy tej konfiguracji indukcyjność jest najwyższa, wydajność spada przy większych prędkościach. Do określenia szczytowego prądu wyjściowego należy pomnożyć wartość prądu fazowego (lub unipolarnego) przez 0,7.
Równoległe połączenie uzwojeń silnika oferuje bardziej stabilny moment przy wyższych prędkościach. Do określenia szczytowego prądu wyjściowego należy pomnożyć wartość prądu fazowego (lub unipolarnego) przez 1,96 lub prąd bipolarny przez 1,4.

Po wybraniu konfiguracji z jaką ma pracować silnik zbędne (niepodłączone) przewody należy solidnie odizolować od pozostałych. Możemy teraz przystąpić do podłączenia kabli do sterownika. Przy tej operacji należy wykazać się szczególną starannością. Złe kontakty mogą skutkować niepoprawną pracą silników, zakłóceniami lub w gorszym przypadku wystąpieniem zwarcia. W celu zmniejszenia zakłóceń motory należy łączyć kablami ekranowanymi, które to należy odpowiednio uziemić wraz ze sterownikiem.

Do podłączenia kabli silników ze sterownikiem wykorzystujemy wtyczki i gniazda do tego celu przeznaczone.

Złącza silników sterownika USN 3D6APoniżej opis  pinów  złącza wyjściowego silnika (dla osi X, Y, Z):

1 &nd

Instrukcje obsługi
Pobierz

Plik konfiguracyjny
Pobierz