Filtruj

Rodzaj styków

Rodzaj styków

Kolor

Kolor

Podświetlenie

Podświetlenie

Model

Model

Samoczynny powrót

Samoczynny powrót

Typ przełącznika

Typ przełącznika

Otwór montażowy

Otwór montażowy

Czas realizacji

Czas realizacji

Nowe i Polecane

Przyciski sterownicze

Przyciski sterownicze

Przyciski sterownicze to komponenty należące do aparatury pulpitowej. Stosowane są przy budowie pulpitu sterowniczego praktycznie dla każdego typu maszyny. Możemy je spotkać na większości urządzeń na halach produkcyjnych, magazynowych oraz w budynkach użytkowych. Właściwe zaprojektowanie pulpitu sterowniczego przy wykorzystaniu odpowiednich przycisków skraca czas reakcji operatora, co może przełożyć się na efektywność oraz wydajność jego pracy. Należy również pamiętać, że ma to ważny wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Przycisk sterowniczy może występować w różnych kolorach, których zastosowanie zależy od funkcji do jakiej realizacji będzie przeznaczony przycisk. I tak dla przykładu  kolor niebieski - możemy zastosować do realizacji funkcji wymagających potwierdzenia przez operatora, obowiązkowego działania np. funkcja resetu; kolor czerwony - przypisywany jest zazwyczaj do funkcji zatrzymania maszyny w stanie zagrożenia lub awarii; kolor zielony - realizacja funkcji dla stanu normalnego, np. start cyklu; kolor żółty -  stosowany do realizacji funkcji w stanie nienormalnym, np. uruchomienie trybu serwisowego; kolory biały, szary i czarny - są to kolory uniwersalne, bez przypisanego konkretnego zadania, ale nie powinny być używane do realizowania funkcji zatrzymania awaryjnego.

Przyciski sterownicze pod względem budowy mogą być z podtrzymaniem lub z samoczynnym powrotem, inaczej  przyciski takie nazywane są monostabilne, lub bistabilne.

Przycisk sterowniczy może być również wyposażony w podświetlenie - przyciski podświetlane. Rozróżniamy różne rodzaje źródeł światła oraz różne wartości napięć zasilania. Najpopularniejsze są żarówki oraz diody LED, a napięcia  to 12, 24 VDC oraz 230VAC. Podświetlenie daje możliwość sygnalizacji aktywacji danej funkcji, co ułatwia wymianę informacji operator-maszyna.

Kolejną ważną sprawą wyróżniającą przyciski sterownicze są ich styki, które mogą być normalnie otwarte NO, lub normalnie zamknięte NC. Nie bez znaczenia są również parametry elektryczne styków ( wartość dopuszczalnych prądów i napięć podczas pracy z różnymi typami obciążeń).

Przyciski sterownicze mogą być również zabudowane, lub niezabudowane. W pierwszym przypadku zwane są przyciskami krytymi, w drugim przyciskami wystającymi.  Konstrukcja przycisku krytego zapobiega przypadkowemu ich wyzwoleniu, natomiast przycisków wystających ułatwia ich wyzwolenie przez operatora, co może być ważne np. przy realizacji funkcji stopu.

Przyciski sterownicze przydają się przede wszystkim wtedy, gdy klienci chcą swobodnie sterować różnego rodzaju maszynami. Takie urządzenia pozwalają na bezproblemowe załączanie lub rozłączanie natężenia prądu w wybranych obwodach i w szafach sterowniczych oraz na pulpitach maszyn. Oznacza to, że nie ma żadnych trudności ze sterowaniem maszynami z panelu operatora.

Przyciski sterownicze mają niebagatelny wpływ na wzrost efektywności i wydajności pracy. To wygodne rozwiązanie, które spodoba się nie tylko pracodawcom, ale też pracownikom. Kluczowe jest jednak ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. Nie ma żadnych przeszkód, aby korzystać z nich zarówno w urządzeniach podstawowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych.

Przycisk sterowniczy znajduje spore zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. Jednym z podstawowych rodzajów jest wersja podświetlana, która ułatwia pracę o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo przyciski sterownicze mogą się od siebie różnić m.in. funkcjami dodatkowymi, zastosowanymi technologiami bezpieczeństwa, ale też guzikami. Warto dostosować je do swoich potrzeb.

Należy również pamiętać o otoczeniu pracy przycisku sterowniczego, tzn. na jakie warunki pracy będzie narażony, czy będzie woda, czy będzie tam kurz - od tego zależy wybór stopnia ochrony IP przycisku. W takim przypadku przydatne stają się osłony hermetyczne

Dla oferowanych przez nasz przycisków możemy zaproponować dodatkowe akcesoria w postaci styków pomocniczych, kaset sterowniczych, osłon hermetycznych oraz tabliczek informacyjnych.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.