Noże tokarskie składane

Noże tokarskie składane

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą noży tokarskich składanych. U nas znajdziesz noże tokarskie składane do toczenia wewnętrznego i zewnętrznego, do rowkowania, przecinania i wycinania oraz gwintowania w różnych systemach mocowania płytki:

Oznaczenia noży i płytek tokarskich

Noże tokarskie składane (pot. składaki) zbudowane są z trzonka, który dostosowany jest do rodzaju zamocowanej w nim płytki. Płytka skrawająca jest zakończona ostrzem, i co ważne, jest wymienna.

Noże tokarskie składane umożliwiają wymianę i szybkie blokowanie płytki skrawającej w celu zminimalizowania czasu przezbrajania. Trzonek noża tokarskiego może również skutecznie kierować chłodziwo pod wysokim ciśnieniem do krawędzi skrawającej płytki. Bardzo ważne jest, aby płytka skrawająca była osadzona sztywno w trzonku. Sztywne mocowanie minimalizuje ugięcie i możliwe wibracje.

Chociaż składane noże tokarskie są droższe niż noże lutowane, czy ze stali szybkotnącej, to wypierają je. Jeśli teraz rozpoczynasz przygodę z toczeniem, być może spotkałeś się tylko z nożami składanymi. Przed rozpowszechnieniem się płytek z węglików spiekanych za każdym razem trzeba było wyjmować jednolite narzędzie skrawające z maszyny w celu naostrzenia. Ostrzenie narzędzi było tak dużym wyzwaniem, że duzi producenci często mieli oddzielne działy
szlifierskie zajmujące się ostrzeniem narzędzi.

Dlatego najważniejszą korzyścią oferowaną przez noże tokarskie składane jest możliwość wymiany płytek skrawających bez konieczności wycofywania narzędzia skrawającego z produkcji. Odnowienie krawędzi skrawającej odbywa się zwykle poprzez zwolnienie płytki i obrócenie jej lub wymianę całkowicie zużytej płytki na nową.

Noże tokarskie składane z wymiennymi końcówkami jest dominującym narzędziem we współczesnych operacjach tokarskich. Nóż tokarski składany skutecznie wyparł narzędzia ze stali szybkotnącej, z węglika spiekanego i narzędzia o niestandardowych kształtach, które były powszechne przed pojawieniem się maszyn CNC.

Noże tokarskie składane w połączeniu z wieloosiowym ruchem obrabiarki CNC upraszczają tworzenie złożonych kształtów, praktycznie eliminując potrzebę stosowania dedykowanych narzędzi tokarskich.

System mocowania płytke „S” - „zerowa” geometria gniazda - większość noży do toczenia zewnętrznego,
dodatnia lub ujemna (noże wytaczaki) geometria noży. Płytki wymienne jednostronne mocowane na powierzchni otworu stożkowo-łukowego za pomocą śruby z łbem stożkowym.

SYSTEM „P” - ujemna geometria noży. 
Płytki wymienne negatywne (kąt przyłożenia płytki równy 0°), trójkątne, kwadratowe i rombowe, mocowane są na powierzchni otworu cylindrycznego za pomocą kołka, klina zaciskowego i śruby. Noże z płytkami mocowanymi w systemie „P” stosowane są do obróbki zgrubnej. System „P” cechuje łatwość wymiany płytki, brak luźnych elementów mocujących.

System mocowania płytek noża „P-K” - ujemna geometria noży.
Płytki wymienne negatywne (kąt przyłożenia płytki równy 0°) mocowane są dociskiem dźwigniowym na powierzchni otworu cylindrycznego. Noże z płytkami mocowanymi w systemie „P-K” to najlepszy wybór do wydajnej obróbki zgrubnej i wykończeniowej w przypadkach, gdy wymagana jest duża sztywność i stabilność zamocowania płytki i ułatwienie spływu wióra (nie ma wystających elementów mocujących). System „P-K” cechuje  szybkość i łatwość wymiany płytki, bardzo wysoka powtarzalność położenia ostrza, brak luźnych elementów mocujących, wygodna wymiana i mocowanie płytki również w pozycji „odwróconej” noża.

System mocowania płytek „M” - ujemna geometria noży.
Płytki wymienne negatywne (kąt przyłożenia płytki równy 0°) mocowane są kołkiem na powierzchni otworu cylindrycznego i dociskiem z góry na powierzchni natarcia. Noże z płytkami mocowanymi w systemie „M” to najlepszy wybór do wydajnej obróbki, zarówno zgrubnej jak i wykończeniowej, wymagającej najwyższej sztywności i stabilności zamocowania płytki. Stosowane są do toczenia zewnętrznego i wytaczania otworów o dużych średnicach (powyżej 25 mm). System „M” cechuje bardzo wysoka powtarzalność położenia ostrza, brak luźnych elementów mocujących.

SYSTEM „C” - dodatnia lub ujemna geometria noży.
Płytki wymienne jednostronne (kąt przyłożenia płytki równy 11°) lub dwustronne (kąt przyłożeniapłytki równy 0°), kwadratowe i trójkątne, z płaską powierzchnią natarcia, mocowane na powierzchni natarcia za pomocą łba śruby dociskającego płytkę poprzez ułożony na niej łamacz wióra wykonany z węglika spiekanego. Noże z płytkami mocowanymi w systemie „C” stosowane są do obróbki zgrubnej (geometria ujemna) i wykończeniowej (geometria dodatnia) powierzchni zewnętrznych i otworów (geometria dodatnia). System „C” cechuje łatwość wymiany płytki i dobra powtarzalność położenia ostrza. Nakładany łamacz wióra utrudnia mocowanie, ale daje możliwość regulacji położenia krawędzi łamacza.

Nasz sklep to bardzo bogata oferta noży tokarskich przystosowanych do toczenia różnorodnych materiałów, począwszy od tworzyw sztucznych, poliuretanu lub gumy, skończywszy na żeliwie a nawet tytanie.
 
Oferujemy noże składane oraz noże z wlutowaną płytką skrawającą. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety, dzięki którym toczony detal osiąga wyjątkową dokładność, a także idealną powierzchnię przystosowaną do współpracy z innymi detalami. Oferta naszego sklepu to noże firmy FENES oraz PAFANA. FENES od lat produkuje noże z wlutowaną płytką skrawającą, przystosowane do każdego materiału, idealnie nadające się do obróbki zgrubnej, a także wykańczającej. PAFANA, to Polska firma z wieloletnim doświadczeniem. Jej noże składane doskonale sprawdzają się do obróbki każdego materiału, nawet na dużych prędkościach obrotowych wrzeciona.

Noże tokarskie używane są do obróbki wydajnościowej oraz szybkościowej. Składają się z chwytu oraz części roboczej. Chwyt pozwala na zamocowanie noża w imakach tokarki. Noże tokarskie różnią się od siebie budową i dzielą się ze względu na zastosowanie. Wśród nich można wyróżnić przynajmniej cztery podstawowe typy noży tokarskich. Dowiedz się, jakie noże są najczęściej stosowane przy obróbce.

Rodzajów noży tokarskich można wyróżnić naprawdę wiele. Poniżej przedstawiamy charakterystykę czterech najpopularniejszych modeli. Wśród nich znalazły się noże tokarskie z płytką lutowaną, noże tokarskie składane, noże tokarskie ze stali szybkotnącej oraz noże tokarskie oprawkowe. Dowiesz się o nich więcej w dalszej części artykułu.

Noże tokarskie z płytką lutowaną

Noże tokarskie z płytką lutowaną stosowane są zarówno w obróbce stali, jak również stali nierdzewnej oraz żeliwa. Ten typ noży tokarskich jest zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej wybierany spośród wszystkich. Używa się ich do toczenia wzdłużnego, zewnętrznego, wewnętrznego, jak również planowania i przecinania. Co więcej, na rynku można znaleźć różne rozmiary noży tokarskich z płytką lutowaną.

Noże składane do obróbki wydajnościowej i szybkościowej

Składane noże tokarskie to świetne rozwiązanie do obróbki z zakresu wydajności, jak również szybkości. Wyposażone są w płytki, które można dowolnie wymieniać. Dzięki temu koszty eksploatacji narzędzi są znacznie mniejsza, a do tego pozwalają zachować powtarzalność podczas pracy. Noże składane najchętniej wybierane są przez doświadczonych użytkowników i profesjonalnych fachowców.

Noże ze stali szybkotnącej

Noże tokarskie ze stali szybkotnącej wykonywane są ze stali SW7, SW18 oraz SKC i twardości 65 HRC. Stal ta wyróżnia się świetną rozciągliwością, a także wytrzymałością – szczególnie w przypadku wysokich temperatur, które są standardem w trakcie obróbki. Dodatkowo noże tokarskie ze stali szybkotnącej wykazują wysoką odporność na ścieranie, dzięki czemu można je wykorzystać podczas obróbki zgrubnej, jak i wykańczającej.

Noże oprawkowe

Noże oprawkowe mają najczęściej kształt kwadratu, jak również prostokąta albo okręgu. Sprawdzają się podczas wytwarzania noży kształtowych i promieniowych, jak również wytaczaków czy zdzieraków.
 
Wszystkie noże tokarskie dostępne w naszym sklepie, to towar z najwyższej półki. Dzięki wieloletniej współpracy z firmą PAFANA i FENES możemy zaoferować Państwu towar w doskonałej cenie o nienagannych możliwościach skrawających. Nasze noże pracują każdego dnia w największych zakładach obróbczych w Polsce, produkując setki detali, które cechuje nienaganna precyzja.

Rodzaje noży tokarskich dokładnie są opisane na naszym portalu EBMiA Wiedza.

Rozwiń opis
Zwiń opis