Filtruj

Konfiguracja wyjścia

Konfiguracja wyjścia

Sposób przełączania

Sposób przełączania

Podświetlenie

Podświetlenie

Ilość pozycji

Ilość pozycji

Prąd styków AC

Prąd styków AC

Typ przełącznika

Typ przełącznika

Ilość torów

Ilość torów

Napięcie przełączania AC

Napięcie przełączania AC

Wyprowadzenia / montaż

Wyprowadzenia / montaż

Otwór montażowy

Otwór montażowy

Producent

Producent

Czas realizacji

Czas realizacji

Cena

Cena

Nowe i Polecane

Przyciski bezpieczeństwa

Przyciski bezpieczeństwa

Przyciski bezpieczeństwa muszą być stosowane w każdej maszynie i być dostosowane do działania każdego mechanizmu, który wykonuje prace. Dlatego właśnie przycisk bezpieczeństwa powinien znajdować się wszędzie tam, gdzie działa napęd. Powinny być również widoczne i dostosowane do potrzeb maszyny, użytkownika oraz operatora. Przyciski bezpieczeństwa stosuje się wszędzie tam, gdzie działa napęd i możliwe jest jego wyłączenie po ich naciśnięciu. W EBMiA znajdziecie Państwo pełną ofertę przycisków bezpieczeństwa.

Przycisk bezpieczeństwa pozwala na natychmiastowe zatrzymanie maszyny w kryzysowej sytuacji (np. w momencie zagrożenia lub w przypadku zaistniałej awarii). Często nazywa się je również wyłącznikami bezpieczeństwa. W niektórych sytuacjach przyciski bezpieczeństwa pozwalają na uratowanie zdrowia lub też życia.

Przycisk bezpieczeństwa - co to jest?

Przepisy związane z użytkowaniem i wykorzystywaniem przycisku bezpieczeństwa są zawarte w tzw. Dyrektywie Maszynowej. Zgodnie z nią każda maszynę oraz instalację trzeba wyposażyć we wspomniany wyżej przycisk bezpieczeństwa. Dzięki temu w krótkim czasie odetnie się od nich zasilanie i nie dopuści się do niebezpiecznego zdarzenia.

Kluczowe jest to, aby tego typu przyciski awaryjne były poprawnie skonstruowane i zamontowane w dobrze widocznym miejscu (tak, aby można było do niego szybko dotrzeć). Co istotne takie urządzenia nie są rozpatrywane jako główny sprzęt ochronny, a jedynie jako uzupełniający. Wszystko to ze względu na to, iż nie są w stanie wykrywać dostępu do zagrożenia.

Przyciski bezpieczeństwa - na jakie rodzaje można je podzielić?

Współcześnie projektowane przyciski bezpieczeństwa można podzielić na kilka różnych rodzajów, w tym:

- wyłączniki grzybkowe - bardzo charakterystyczne, o czerwonym kolorze. Występują w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Trudno pomylić je z innymi urządzeniami. Używane jako tzw. stop awaryjny. Jeśli chodzi o reset takiego przycisku odbywa się to poprzez jego wyciągnięcie lub obrót. Zazwyczaj wyłączniki grzybkowe występują w duecie z kołnierzami zabezpieczającymi lub kluczykami,

- wyłączniki linkowe - umożliwiają bezproblemowe zatrzymanie maszyny na każdym odcinku zamontowanej linki.

Jak widać wypadałoby poszerzyć wiedzę na temat dostępnych przycisków bezpieczeństwa, a następnie zastanowić się nad tym, które z nich zastosować w swoich firmach lub przedsiębiorstwach. O wsparcie można poprosić doświadczonych inżynierów lub sprzedawców. Praca z takimi przyciskami bezpieczeństwa oznacza zdecydowanie większy komfort psychiczny oraz potencjalne unikanie sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.