Filters
Filtruj

Napięcie pracy

Napięcie pracy

Rozdzielczość

Rozdzielczość

Typ

Typ

Rodzaj wyjścia

Rodzaj wyjścia

Średnica wałka

Średnica wałka

Wał

Wał

Kanały

Kanały

Średnica obudowy

Średnica obudowy

Producent

Producent

Czas realizacji

Czas realizacji

Nowe i Polecane

Enkodery

Enkodery

Enkodery zwane inaczej przetwornikami obrotowo-impulsowymi służą do zamiany ruchu obrotowego na impulsy elektryczne, za pomocą których możemy dokładnie określić położenie, przebytą drogę, czy prędkość obrotową.


Zasada działania enkodera inkrementalnego: na każdy obrót enkodera generowana jest określona rozdzielczością liczba impulsów. Zliczając te impusly jesteśmy w stenie określić przebytą drogę, jednak sam enkoder nie "pamięta” położenia. Im rozdzielczość enkodera jest większa, tym dokładniej możemy zmierzyć przesunięcia kątowe, jednak jeśli enkoder pracuje ze znaczną prędkością, musimy zwracać uwagę, czy sterownik do którego podłączamy enkoder, jest w stanie zliczać impulsy z wymaganą częstotliwością.


Ze względu na budowę mechaniczną możemy wyróżnić enkodery z pełnym wałem, oraz otworem przeznaczone do montażu na wale. Enkodery z pełnym wałem łączymy z osią, na której ma być dokonany pomiar za pomocą sprzęgła elastycznego. Enkodery z otworem montujemy bezpośrednio na osi – wymagana jest tu wysoka współosiowość wałów.

Enkodery,  które są w naszej ofercie to:
- Enkodery inkrementalne z wyjściem pojedynczym - sygnały A,B,Z Open Collector – stosujemy je w standardowych rozwiązaniach, gdzie nie potrzebujemy wysokich częstotliwości generowanych przez enkoder ( do 100 KHZ), a odczyt wartości będzie dokonywany przez licznik impulsów, sterownik PLC, kontroler CNC itp.                 
- Enkodery inkrementalne z wyjściem różnicowym - sygnały A,/A, B, /B, Z,/Z (Line driver) są to uniwersalne enkodery, które umożliwiają pracę z wysokimi częstotliwościami a sygnał różnicowy charakteryzuje się wysoką odpornością na zakłócenia. Ponadto jest to najbardziej uniwersalny typ enkodera. Wyjście różnicowe możemy również podłączyć tak jak wyjście OC – nie używamy wtedy wszystkich sygnałów enkodera . Taki typ enkodera stosujemy, gdy mamy w sterowniku specjalne wejścia różnicowe, np. Sterowniki PLC z szybkimi wejściami różnicowymi, serwonapędy, kontrolery ruchu NC. Takim enkoderem możemy również zamienić dowolny  inny typ enkodera inkrementalnego (nie używamy wtedy wszystkich wyjść).

Zapraszamy do zapoznania się z enkoderami znajudującymi się w naszej ofercie. Enkodery inne enkodery, w tym absolutne dostępne są na zamówienie.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat enkoderów, zajrzyj na nasz portal EBMIA wiedza – ENKODERY

Rozwiń opis
Zwiń opis
Aby sortować po cechach produktu kliknij w nazwę parametru.