• Obniżka
MeshCAM Standard

Zdjęcia poglądowe, mogą różnic się od stanu rzeczywistego.

MeshCAM Standard

Indeks: MESHCAM STANDARD
Kategoria: Oprogramowanie CNC - CAD - CAM
0 Przedmiot

Program MeshCAM jest to program typu CAM. Umożliwia on generację g-kodu w bardzo szybki sposób, a przy tym nie musimy być ekspertami w obsłudze tego typu oprogramowania. Jest to intuicyjny oraz bardzo elastyczny program, który oferuje nam dużo zaawansowanych technik obróbki w przystępnej cenie. Jest to doskonały cam dla programu Mach3.


Producent: AKCESORIA CNC
Zapytaj o produkt

Zapytaj o MeshCAM Standard

Zadaj pytanie

Imię i nazwisko *
Adres e-mail *
Twoja wiadomość*
Anuluj
Zamów przez telefon

Uwaga! Przed zakupem licencji prosimy o zapoznanie się z produktem po przez zainstalowanie wersji demonstracyjnej. Prosimy o przemyślany zakup, ponieważ nie ma możliwości zwrotu licencji.Program MeshCAM jest to program typu CAM. Umożliwia on generację g-kodu w bardzo szybki sposób, a przy tym nie musimy być ekspertami w obsłudze tego typu oprogramowania. Jest to intuicyjny oraz bardzo elastyczny program, który oferuje nam dużo zaawansowanych technik obróbki w przystępnej cenie. Jest to doskonały cam dla programu Mach3.

Program MeshCAM współpracuje z prawie każdym programem 3D typu CAD, poprzez obsługę dwóch najbardziej popularnych formatów plików wektorowych, jakimi są .STL oraz .DXF. Działa bezproblemowo z programami, takimi jak Rhino, Solidworks, Autodesk Inventor, Viacad, Blender, Sketchup, Tinkercad, Autocad, Alibre, ZBrush i wiele innych.
Jeśli natomiast występuje potrzeba wykonania części w 2D, np. wycięcie jakiegoś konturu, wówczas możemy załadować plik .DXF (w formacie R12)  na podstawie którego przygotujemy stosowny g-kod.


 

MeshCAM  otwiera również pliki obrazów takie jak .JPG, .BMP czy .PNG i umożliwia ich konwersję na bryłę 3D, która następnie może zostać obrobiona ręcznie przez operatora ( np. nadanie  wysokości po przez wyciąganie). Dzięki tej funkcjonalności użytkownicy są w stanie osiągnąć efekty, które byłyby trudne do zrealizowania przy zastosowaniu tradycyjnych programów CAD.

ObróbkaKażdy detal, który chcemy wykonać, wymaga indywidualnego podejścia by obrobić go efektywnie. Jeśli oprogramowanie CAM nie dostarcza nam wymaganych strategii ścieżek narzędziowych, wówczas spędzimy więcej czasu na ręcznym wykończeniu detalu, lub stracimy na jakości jego obróbki. Takiej sytuacji z programem MeshCAM nie musimy się obawiać. Mamy do dyspozycji obróbkę zgrubną oraz wykończeniową. Wykończenie detalu może być wykonane różnymi technikami. Kombinacja powyższych technik obróbki pozwoli nam na wykonanie dowolnego detalu.

Program oferuje następujące tryby pracy:

  • Parallel Roughing (planar and 3D)
  • Contour Offset Roughing (Planar and 3D)
  • Parallel Finishing ( X or Y direction)
  • Waterline Finishing
  • Pencil Finishing

 
Automatyczny kreator

Dodatkowo program ten posiada funkcję „Automatic Toolpath Wizard” ( Automatycznego Kreatora Ścieżki narzędzia), który automatycznie wybiera jak najwięcej parametrów obróbki za nas, ograniczając wprowadzanie ustawień ścieżki narzędzia do niezbędnego minimum. Wybieramy rodzaj narzędzia tnącego, ustalamy żądaną jakość obróbki, a wspomniana funkcja przeprowadzi analizę, i po chwili możemy rozpocząć pracę. Mimo wszystko wciąż mamy pełną kontrolę nad wszystkimi ustawieniami ścieżki narzędzia.

Mocowanie
Niektóre detale są trudne do obróbki ponieważ mają złożone kształty, co komplikuje sposób ich umocowania na stole maszyny. Ciekawą funkcją jaką oferuje niniejszy program jest możliwość dodania do projektu mocowań trzymających detal. Możemy to zrobić bezpośrednio w programie MeshCam, a nie np, na etapie projektowania w programie CAD. Program umożliwia dodanie podpór do detalu tak, aby ten był umocowany do stołu. Wsporniki utrzymują obrabianą część na miejscu, a narzędzie jest prowadzone z dala od mocowania.

 

Duże projekty
MeshCAM został zaprojektowany by wczytywać duże pliki 3D (zarówno pod względem rozmiaru pliku jak i wielkość oraz złożoność detalu). Producenci dużych komponentów np. łódek wytwarzają je na dużych ploterach frezujących. Natomiast w przypadku obróbki jubilerskiej, pracujemy na maszynach mieszczących się na biurku. Jednak w tym przypadku, zazwyczaj mamy do czynienia z bardzo złożonymi detalami oraz g-kodami.
Zostało to osiągnięte między innymi dzięki wparciu 64-bitowego adresowania, dzięki czemu mamy dostęp do całego zasobu pamięci komputera. Posiada on również obsługę wielu procesorów ( rozdzielenie obliczeń prowadzonych przy tworzeniu ścieżki narzędzia na dostępne procesory ). Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać moce obliczeniowe oferowany przez nasz komputer. A dzięki czemu czas oczekiwania na wygenerowanie ścieżki narzędzia ( g-kodu) jest krótszy. W niektórych przypadkach pozwoli nam to na skrócenie czasu oczekiwania z kilku minut, nawet do kilku sekund.

Konfiguracja

Wiele programów pozwala nam ręcznie zdefiniować pole robocze. Oprogramowanie MeshCAM posiada również taką możliwość, lecz nie musimy tego robić. W programie możemy zaznaczyć opcję, która automatycznie ustali nasze pole robocze. Posiadamy również pełną kontrolę nad polem przeznaczonym do obróbki. Można ustalić specyficzne pola/miejsca do obrobienia poprzez klikanie na modelu 3D lub przez załadowanie outline’u z programu CAD. Jest to niezwykle przydatne gdy musimy ponownie obrobić pewne miejsce lub wymagane jest obrobienie małego, szczegółowego miejsca bez konieczności obrabiania całości
MeshCAM obsługuje najczęściej spotykane narzędzia tnące, takie jak: frez kulowy, czy frez palcowy. Obsługa tych narzędzi pozwala na większą elastyczność obróbki oraz skraca jej czas. Dobre oprogramowanie typu CAM nie powinno ograniczać nas w wyborze narzędzia, i MeshCAM tego nie robi.
 

Rodzaje maszyn

Dzięki wbudowanym postprocesorom program MeshCAM konwertuje g-kod tak, aby działał z każdą maszyną. Wspiera wiele maszyn bez dodatkowych modyfikacji, jednak w razie potrzeby postprocesor może być zmodyfikowany, aby umożliwić współpracę z Państwa maszyną. Jeśli maszyna czyta normalny G-kod to zadziała ona z programem MeshCAM. Postprocesor jest w pełni udokumentowany w pliku „Help”, więc bez problemu można wprowadzić zmiany w razie potrzeby. Obecnie program ma przygotowane postprocesory dla:
Mach 2/3/4, Linux CNC, Fanuc, Haas, Shopbot, GRBL oraz Roland.
 
Do przetestowania mMożliwa jest wersja próbna ograniczona 15 dniowym okresem. W tym czasie program nie posiada żadnych ograniczeń, pracuje jak pełna wersja. Jednak po upływie 15 dni musimy go zakupić, aby móc dalej pracować. Po kupnie nie uiszczamy żadnych opłat miesięcznych oraz otrzymujemy darmowe aktualizacje na aktualną wersję programu (aktualna wersja to v7). Jeśli w przeciągu roku po zakupie programu zostanie wydana nowa wersja, to otrzymamy darmową aktualizację do tej nowszej . W przypadku okresu dłuższego niż rok po zakupie konieczne będzie kupienie nowej wersji (lecz dalej bezproblemowo można korzystać ze starszej).
Program działa na Windows 7, 8 oraz 10. Minimalna ilość ramu jaką musimy posiadać to 2GB.

W wersji MeshCam Pro wbudowany jest symulator ścieżki narzędzia, który pozwala na podgląd pracy narzędzia, ale również wygląd naszego elementu po obróbce, bez konieczności ładowania pliku DXF do programu zewnętrznego. Wszystko się dzieje wewnątrz programu MeshCam Pro. Poniżej znajduje się porównanie obu wersji programu
 

Funkcja MeshCAM Standard MeshCAM Pro
Load 3D STL files X X
Load image files X X
Roughing Toolpaths X X
Parallel Finishing Toolpaths X X
Waterline Toolpaths X X
Pencil Toolpaths X X
Two-side Machining X X
3D Toolpath view X X
3D Toolpath simulation   X
"Art" functionality   X

 
Więcej informacji o programie możemy znaleźć na stronie producenta https://www.grzsoftware.com/.
Program możemy pobrać tutaj. Program dostępny jest w angielskiej wersji językowej.