Przekładnie planetarne

Ocena: 4.80 / 5 (89 głosy)
Przekładnia planetarna

Przekładnia planetarna to jeden z najbardziej popularnych typów przekładni zębatych, w których cechą charakterystyczną jest przemieszczenie się osi obrotu dla przynajmniej jednego koła zębatego. Wynika to z budowy przekładni planetarnej, która składa się z kilku kół głównych, wewnętrznych oraz kół obiegowych, czyli kół zainstalowanych bezpośrednio na jarzmie, pracujących w parach lub też w większej ilości. Najbardziej charakterystyczną cechą przekładni planetarnej jest możliwość przenoszenia mocy na podstawie trzech wartości przełożenia, dzięki czemu przekładnie te mogą przenosić bardzo dużą moc, a ich konstrukcja jest niezwykle zwarta, przez co przekładnia doskonale radzi sobie z przeniesieniem mocy nawet z silników o dużych lub bardzo dużych mocach.

Właściwości przenoszenia mocy

Przekładnia planetarna jest stosunkowo niewielką przekładnią. Posiadają jednak duże możliwości przy bardzo niewielkich gabarytach, co jest największą zaletą przekładni obiegowych. Poprzez zastosowanie kół centralnych oraz przynajmniej dwóch kół obiegowych, możliwe jest dzielenie przenoszonych obciążeń właśnie na koła, które osadzone są bezpośrednio na jarzmie i które posiadają niewielki poślizg. Zastosowanie kół wewnętrznych oraz zewnętrznych pozwala przenosić obciążenia bardzo precyzyjnie, zapewniając jednocześnie stosunkowo niskie koszta wykonania samej przekładni, bowiem wspólne zazębienie się kół zewnętrznych oraz wewnętrznych, niejako kompensuje błędy wykonania oraz bardziej miękkie zęby kół zębatych.

Zastosowanie przekładni planetarnych

Przekładnie planetarne stosowane są w bardzo szerokim zakresie. Przenoszenie bardzo dużych obciążeń sprawiło, że przekładnie stosowane są przede wszystkim tam, gdzie występują duże moce silników, jak chociażby turbiny, lokomotywy i pojazdy szynowe, a nawet okręty, pojazdy budowlane i pojazdy specjalnego przeznaczenia. Bardzo popularne są one również w obrabiarkach, gdzie występują często chwilowe przeciążenia i gdzie często obciążenie nadane przez materiał obrabiany jest zmienne, przez co od przekładni oczekuje się bezawaryjnego przenoszenia obciążeń z silnika, nawet jeśli te gwałtownie wzrastają.

Pełna oferta przekładni planetarnych

Nasza oferta przekładni planetarnych jest bardzo rozbudowana. Jest to odpowiedź na Państwa oczekiwania, które stale rosną. Posiadamy kompletną ofertę przekładni planetarnych Apex Dynamics, która w znacznej części dostępna jest z naszego magazynu. Przekładnie te, to przede wszystkim bardzo wysoka jakość i jednocześnie niezwykle niska cena. W razie pytań i problemów zawsze służymy pomocą.

Rozwiń opis
Zwiń opis