Prowadnice liniowe, prowadnice szynowe

Prowadnice liniowe

Prowadnice liniowe (szynowe) mają wszechstronne zastosowanie w przemyśle produkcyjnym, zwłaszcza tam gdzie liczy się niesamowita precyzja. Ich całość tworzą szyny profilowe i wózki toczne. Dodajmy, że uszczelki i zaślepki osłaniają wózek, dzięki czemu jest małe prawdopodobieństwo dostania się tam zanieczyszczeń.

Prowadnica liniowa ma tę zaletę, że pozwala elementom na bardzo dokładne przemieszczanie się. Przykładów zastosowania jest wiele, np. wózki toczne, które opierają swoją zasadę na tego typu prowadnicach dają niezwykłą dokładność, ale też płynność. Ma to znaczenie m.in. w obrabiarkach czy drukarkach 3D. Sklep EBMiA ma w swoim asortymencie prowadnice liniowe tylko sprawdzonych i rzetelnych producentów, dlatego są to produkty wysokiej jakości: Rexroth, SKF, HIWIN, IKO, NSK, THK, Bosch Abba i Star. Dzięki temu nie muszą się Państwo obawiać czy produkt spełni swoją funkcję. Przy użyciu odpowiedniego serwisu i smarowania prowadnice liniowe wystarczą na kilka lat użytkowania. Do wykorzystania wszędzie tam gdzie wymagana jest energooszczędność mechanizmów. Montaż wózków tocznych jest wręcz dziecinnie prosty.

Głównymi zaletami prowadnic liniowych jest: duża sztywność, dokładność, niezwykła precyzja ruchu, kompaktowość, wspomniany łatwy montaż, łatwa obsługa i wymienność. Mają one także funkcję wysokiej obciążalności w każdym kierunku – pionie i poziomie. Gdzie są stosowane? Wspomniane wyżej obrabiarki i drukarki 3D to tylko wierzchołek, ponieważ można z nich korzystać także przy technice transportowej i automatyzacji produkcji, ale też w wypalarkach, maszynach pakujących czy automatach spawalniczych. Warto dodać, że prowadnica z szyną profilową jest wyposażona w kulki i to one dają możliwość swobodnego liniowego przemieszczania się. Aż 50-krotnie mniejszy współczynnik tarcia (porównując z prowadnicami ślizgowymi) mają prowadnice liniowe, ponieważ ich system działania opiera się na łożysku kulkowym.

Prowadnice szynowe mają dlatego różne zastosowanie i łatwość przystosowania, ponieważ ich każdy element modułowy z tej samej serii można dowolnie łączyć ze sobą. W sklepie EBMiA mamy szeroki wybór prowadnic liniowych, a jeżeli są one na magazynie to czas dostarczenia do Klienta wynosi maksymalnie 5 dni roboczych. Skontaktuj się z naszym doradcą handlowym w przypadku braku odpowiedniej prowadnicy liniowej, a także zasięgnij porady przy odpowiednim wyborze. Zależy nam na Państwa zadowoleniu, dlatego duży nacisk kładziemy na profesjonalną obsługę Klienta w każdym aspekcie.

Prowadnice liniowe należą do jednych z najczęściej użytkowanych systemów przemieszczania liniowego w przemyśle. Składają się z tzw. szyny profilowej oraz wózka tocznego. Swobodny i płynny ruch jest umożliwiony dzięki kulce łożyskowej usytuowanej pomiędzy szyną profilową, a wózkiem tocznym. Zastosowanie odnajdują chociażby w obrabiarkach, drukarkach 3D, w wypalarkach, automatach spawalniczych lub maszynach pakujących.

Prowadnice liniowe cechuje przede wszystkim fakt, że pozwalają one na precyzyjne przemieszczanie się małych, średnich i dużych elementów o małej i dużej sztywności. Poza tym wyróżnia je precyzja ruchu, dokładność, łatwy montaż, prosta obsługa i wymienność. Posiadają także funkcję wysokiej obciążalności zarówno w pionie jak i poziomie.

Rozwiń opis
Zwiń opis