Regulatory prędkości silników DC

Regulatory prędkości silników DC

Silniki prądu stałego (DC) są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak: pojazdy elektryczne, elektronarzędzia, maszyny przemysłowe i wiele innych. Jednym z ważnych parametrów tych silników jest prędkość obrotowa, która może być regulowana i modyfikowana w łatwy sposób.

Najbardziej popularną metodą regulacji prędkości obrotowej silników szczotkowych prądu stałego jest regulacja ich napięcia zasilania. Zmniejszając napięcie zasilania silnika, zmniejsza się również jego prędkość obrotowa. Ta metoda jest prosta i tania, ale ma pewne ograniczenia. Zmniejszenie napięcia może wpłynąć na osiągi silnika, a także na moment obrotowy.

Regulacja prędkości silnika DC

W celu regulacji prędkości silnika DC w praktyce stosuje się różne układy elektroniczne, najczęściej jednak spotyka się układy sterowania modulacji szerokości impulsu (PWM), które stanowią układy sterowania napięciem dostarczanym do odbiornika. Sterowanie PWM umożliwia precyzyjną regulację mocy dostarczanej do obciążenia poprzez zmianę czasu trwania impulsów. W ten sposób można uzyskać bardzo dokładną kontrolę prędkości i dostosowanie prędkości silników DC do potrzeb układu napędzanego.

Proponowane regulatory obrotów silnika prądu stałego możemy wykorzystać nie tylko przy ustawianiu prędkości obrotowej silników DC. Sterowanie PWM możemy również wykorzystać np. do regulacji oświetlenia LED lub do sterowania innych urządzeń zasilanych prądem stałym.

Regulator obrotów silnika prądu stałego

W tej kategorii znajdują się regulatory obrotów silnika prądu stałego pracujące w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. Gdy silnik szczotkowy prądu stałego wyposażony jest w enkoder, wówczas potrzebny będzie inny, bardziej zaawansowany sterownik – serwonapęd szczotkowy DC . Serwosterowniki silników szczotkowych umożliwiają bardziej zaawansowaną kontrolę prędkości, jednocześnie dbając o to, aby sterowanie prędkością odbywało się przy zachowaniu momentu silnika DC.

W razie pytań przy doborze odpowiedniego regulatora do silnika DC nasi doradcy są do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sterowników prędkości silników DC.

Rozwiń opis
Zwiń opis