Gwintowniki i narzynki

Gwintowniki i narzynki

Szeroki wybór gwintowników marki Fanar, YG-1 oraz FENES to podstawa oferty naszego działu „Narzędzia skrawające”. Nasza oferta to przede wszystkim szeroki wybór gwintowników ręcznych, maszynowych, powlekanych, a także narzynek oraz narzędzi specjalnych do gwintowania.
 
Sklep zaopatrzony jest w duże stany magazynowe wysokiej jakości gwintowników do różnego typu stali, począwszy od stali „czarnej”, poprzez stal nierdzewną, a kończąc na stali jakościowej. W naszym dziale znajdują się gwintowniki przystosowane do specjalistycznych gwinciarek pneumatycznych oraz elektrycznych, jak również do maszyn CNC, czyli do obróbki szybkościowej. Firmy FanarYG-1 oraz FENES są uznanymi producentami gwintowników na rynek polski oraz europejski, dlatego zdecydowaliśmy się zaoferować Państwu właśnie narzędzia tych firm. W przypadku gwintowania wałków, rur oraz sworzni i trzpieni polecamy nasze narzynki, przystosowane do pracy z każdym obrabialnym materiałem.
 
Zachęcamy do sprawdzenia oferowanych przez nas gwintowników i narzynek. Są to wyłącznie profesjonalne narzędzia, przystosowane do pracy na maszynach oraz do gwintowania ręcznego i maszynowego.

Każdy ślusarz w swoim warsztacie powinien posiadać szereg narzędzi, które są niezbędne do wykonywania zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych prac. To absolutna baza i dobrze, by zaopatrzył się w nią także początkujący majsterkowicz.

Jednym z takich narzędzi są narzynki, a właściwie zestaw narzynek, które można dostać w każdym sklepie remontowo-budowlanym. Chcesz wiedzieć, czym są i do czego się je stosuje? Zapraszamy do lektury.

Narzynki to narzędzia wieloostrzowe, które wykorzystuje się do nacinania gwintów zewnętrznych, ale także ich regulacji i korekty. Można ją porównać do nakrętki, jednak posiada dodatkowo ostrza nacinające, wykonujące gwint w nakręcanym przedmiocie. Na rynku znaleźć można bardzo wiele rozmiarów i modeli narzynek, stąd uznaje się, że jest to najczęściej używane narzędzie ślusarskie.

Narzynki wykorzystuje się do różnego rodzaju prac. Od tego, jakie zadanie mamy do wykonania zależy, jaką grubość i średnicę narzynki wybierzemy. Ważne są także wymiary rowków wiórowych i ostrzy nacinających. Takie narzędzia są wykorzystywane w maszynach oraz urządzeniach ślusarskich, ale również można z nich korzystać do wykonywania prac ręcznych. Jednak w tym drugim przypadku konieczne jest użycie specjalnych oprawek, zabezpieczających przed uszkodzeniem i dopasowanych do właściwości narzędzia.

Warto także wiedzieć, z czego produkowane są narzynki. Otóż najczęściej do ich wykonania wykorzystuje się stal szybkotnącą (HSS lub HSS-E) z dodatkiem kobaltu (najczęściej 5%). Wysokogatunkowe materiały użyte do produkcji zwiększają skuteczność wykonywanej pracy.

Narzynki – rodzaje i zastosowanie

Narzynki można rozróżnić ze względu na ich budowę. Dzielą się na dwie kategorie:

- okrągłe – najpopularniejsze i najczęściej stosowane ze względu na swoją uniwersalność,

- automatowo-dzwonowe – przeznaczone do stosowania w tokarkach, gdzie możliwe jest znacznie głębsze gwintowanie części.

Można także podzielić narzynki sugerując się ich zastosowaniem. I tak oto wyróżniamy narzynki:

- metryczne – tworzą gwint w jednym przejściu, nacinając go po zewnętrznej części wałka, a dzięki swojej precyzyjności wykonują także prace kalibracyjne i korekcyjne,

- calowe (rurowo-walcowe) – mają uniwersalny gwint, dzięki czemu jego szczelność umożliwia użytkowanie w połączeniach rurowych, a także we wszystkich miejscach, gdzie istnieje kontakt z płynami,

- drobnozwojne – umożliwiają nacinanie drobnego gwintu metrycznego w pierwszym przejściu.

Jak oznacza się narzynki?

Nie tylko narzynki, ale również każde inne narzędzie ślusarskie musi mieć odpowiednie oznaczenia, które pozwalają poznać jego parametry i dopasować do rodzaju wykonywanej pracy, typu obrabianego materiału, stopnia plastyczności oraz podatności na obróbkę. Symbole umieszczane na narzędziach oznaczają wymiar gwintu, jego tolerancję, materiał ostrza oraz wariant wykonania.

Rozwiń opis
Zwiń opis