Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

17 września 2020 0

Autor:

Cięcie aluminium wbrew pozorom nie jest zbyt prostą czynnością. Choć jest dosyć miękkie, praca z nim wymaga dużej precyzji oraz nieco doświadczenia. Nie obejdzie się także bez odpowiednich narzędzi. Jakie sprzęty będą najlepsze do cięcia aluminium i czym kierować się przy ich wyborze? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Cięcie aluminium – praktyczne porady

Aluminium jest to lekki oraz bardzo plastyczny metal, który można poddawać recyklingowi. Dużym plusem tego materiału jest także fakt, że nie matowieje i świetnie przewodzi prąd elektryczny. Aluminium stosowane jest m.in. w przemyśle samochodowym, lotniczym oraz stoczniowym, a także w budownictwie. Oprócz tego wykorzystywany jest do produkcji kabli i przewodów.

Jak wspominaliśmy na samym początku, choć aluminium jest materiałem dosyć plastycznym, jego obróbka jest dosyć problematyczna. By ją sobie ułatwić, warto zastosować odpowiednie narzędzia. Dopasowuje się je do sposobu, w jaki będzie cięte aluminium, a uzależnia się go m.in. od grubości materiału, czasu obróbki, kosztów, pożądanej jakości, dostępności narzędzi oraz dokładności cięcia.

Czym ciąć aluminium

Jeśli uwzględni się te wszystkie czynniki, można wyróżnić sześć najpopularniejszych metod obróbki aluminium:

Cięcie aluminium szlifierką kątową

Cięcie aluminium szlifierką kątową – jest to zdecydowanie najczęściej stosowana metoda do obróbki aluminium. Sprawdzi się świetnie do prac amatorskich czy hobbystycznych, wykonywanych w przydomowym garażu. Szlifierka kątowa jest bowiem urządzeniem, która przyda się nie tylko do cięcia aluminium, ale również innych elementów metalowych. Najważniejsze jest tak naprawdę dopasowanie odpowiedniej tarczy do obrabianego materiału, co nie powinno przysporzyć wielu problemów.

Cięcie aluminium ukośnicą

Cięcie aluminium ukośnicą – ukośnica to także odpowiednie urządzenie do cięcia aluminium. Dzięki niej można obrabiać materiał pod kątem. Tu również istotny jest odpowiedni dobór tarczy do rodzaju materiału, który ma być poddawany cięciu.

Cięcie aluminium piłą tarczową

Cięcie aluminium piłą tarczową – ta metoda obróbki jest wybierana w głównej mierze przez fachowców, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystali z niej również inni posiadacze piły tarczowej. Urządzenie to pozwala na niezwykle precyzyjną obróbkę aluminium. Ponadto cięcie aluminium piłą jest naprawdę bardzo wygodne. Poradzi ona sobie zarówno z blachą, jak i rurami czy profilami. Do cięcia aluminium niezbędna będzie jednak odpowiednia tarcza. Należy dokładnie dopasować jej rodzaj, średnicę oraz grubość, by zapewniła ona jak najlepszy efekt. Warto pamiętać, że dobra tarcza do aluminium to taka, która będzie wykonana z wytrzymałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Co w takim razie wybrać? Dobry będzie na pewno elektrokorund. W składzie tarczy powinno znaleźć się także ścierniwo, włókno szklane, żywice syntetyczne oraz żywotne ziarna ścierne, które wzmocnią ją i przedłużą okres eksploatacji.

Cięcie aluminium laserem

Cięcie aluminium laserem – polega na miejscowym topieniu aluminium wiązką laserową. Jest to metoda bardzo precyzyjna, jednak należy mieć na uwadze fakt, że podczas cięcia laserem może powstać silny odblask oślepiający, dlatego konieczne jest użycie specjalnych okularów ochronnych. Mają one za zadanie zabezpieczyć oczy przed światłem, a także opiłkami metalu. Generalnie cięcie aluminium laserem w głównej mierze odbywa się w specjalistycznych przedsiębiorstwach, które się w tym specjalizują. Tam też cały proces przebiega niezwykle szybko.

Cięcie aluminium wyrzynarką

Cięcie aluminium wyrzynarką – wyrzynarka pozwala na bardzo szybką i skuteczną obróbkę aluminium. Do tego celu trzeba jednak dokupić odpowiednie brzeszczoty. By wykonać bardziej precyzyjną obróbkę, warto wybrać wyrzynarkę, która posiada równoległą prowadnicę. Należy podkreślić, że nie jest to jednak najprostsza metoda, dlatego lepiej pozostawić ją specjalistom.

Cięcie aluminium plazmą

Cięcie aluminium plazmą – do tej metody wykorzystywany jest gaz zjonizowany termicznie. Aplikuje się go za pomocą dyszy plazmowej z bardzo dużą prędkością. Plazmowy łuk stworzony w ten sposób ma dużą energię kinetyczną oraz dużą koncentrację naładowanych cząsteczek. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie rozciąć aluminium, a obrabiane krawędzie będą niezwykle gładkie. Ta metoda cięcia aluminium jest też niezwykle wydajna. Pozwala także na cięcie znacznie grubszych elementów niż na przykład obróbka laserowa.

Jak ciąć aluminium?

Metodą cięcia aluminium, która jest najbardziej precyzyjna oraz uniwersalna, jest cięcie za pomocą strumienia wody. Jest to ogromna konkurencja dla innych metod obróbki, takich jak chociażby cięcie plazmą, które jest znacznie mniej dokładne czy cięcie laserem, które nie pozwala na obróbkę tak grubych elementów aluminium i jest dosyć kosztowne. Cięcie aluminium wodą cieszy się więc ogromną popularnością w przemyśle wytwórczym, gdzie istotne są koszty, precyzja oraz wydajność.

Cięcie strumieniem wody przeprowadzane jest na zimno, dzięki czemu aluminium można stosować w przemyśle medycznym, motoryzacyjnym, lotniczym, a także w każdej innej branży, w której materiał ten nie może być poddawany obróbce termicznej. Za pomocą strumienia wody można także wykonywać bardziej skomplikowane kształty, co nie jest możliwe przy każdej metodzie obróbki aluminium.

W niektórych przypadkach strumień wody może dodatkowo zawierać ścierniwo, dzięki któremu uzyskane cięcie będzie maksymalnie równe i gładkie. Nie będzie ono wymagało dalszej obróbki, co znacząco wpływa zarówno na długość trwania całego procesu, jak również koszty.

Główne zalety cięcia aluminium strumieniem wody to przede wszystkim fakt, że nie dochodzi do utwardzenia materiału wzdłuż krawędzi cięcia, a materiał nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury. Oprócz tego przy obróbce strumieniem wody nie ma żadnych stref nagrzewania się i nie dochodzi do zmian metalurgicznych. Podczas cięcia nie wytwarzają się również żadne szkodliwe substancje.

Cięcie aluminium krok po kroku

Mało kto ma w domu specjalistyczne sprzęty do cięcia aluminium. Nie jest to jednak przeszkodą do obróbki tego materiału. Można bowiem do tego celu użyć nożyc do metalu (chyba że powierzchnia materiału na to nie pozwala). Warto jednak pamiętać, że grubość aluminium nie powinna przekraczać 3 mm. Jeśli jest mniejsza, można śmiało obrabiać materiał za pomocą nożyc do metalu. Najlepszą opcją będą zdecydowanie nożyce kute ze stali chromowo-molibdenowej. Dodatkowo mogą mieć ząbkowane ostrze, co sprawi, że materiał nie będzie ześlizgiwał się z nożyc. Przy zakupie tego typu narzędzia warto zwrócić również uwagę na jego ergonomię. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nożyce dobrze leżą w dłoni i mają antypoślizgową powłokę. Nie można jednak zapomnieć, że mimo wyboru najlepszego modelu nie zapewnią one takiej precyzji, jak profesjonalne urządzenia do cięcia aluminium.

Kolejną opcją jest piłka do metalu. Na wstępie należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie zapewni ona precyzyjnego efektu cięcia. Brzegi z pewnością będą postrzępione. Jeśli jednak estetyka nie jest tak istotna, można śmiało sięgnąć po to rozwiązanie lub dodatkowo wygładzić aluminium, np. z pomocą pilnika lub szlifierki. Natomiast do ciecia aluminiowych rur doskonale sprawdzą się obcinaki do rur. Gwarantują szybkie i precyzyjne cięcie tych okrągłych elementów. Z pewnością przydadzą się każdemu hydraulikowi.

Przy cięciu aluminium pamiętaj o odzieży ochronnej

Podczas wyboru konkretnej metody cięcia aluminium należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest ona w jakikolwiek sposób szkodliwa dla zdrowia. W przypadku obróbki mechanicznej, np. za pomocą piły tarczowej, szlifierki kątowej czy wyrzynarki, konieczne jest zastosowanie środków ostrożności, które skutecznie zabezpieczą przed skaleczeniem. Dobrym wyborem będą osłony na sprzęt, okulary ochronne oraz grube rękawice. Dzięki takim zabezpieczeniom opiłki metalu nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia.

Jeśli zaś chodzi o cięcie laserem oraz plazmą, należy bardzo uważać na miejscowe nagrzewanie się aluminium. Brak ostrożności może się bowiem skończyć poparzeniami. Podczas tych metod obróbki powstają także szkodliwe opary, dlatego w trakcie pracy niezbędne jest noszenie maski ochronnej.

Jak widać, istnieje bardzo wiele metod obróbki metalu, które można z łatwością dopasować do swoich potrzeb, a także możliwości. Jeśli zależy Ci na czasie, warto zastosować obróbkę strumieniem wody, laserem lub plazmą. Weź jednak pod uwagę, że są to również dosyć drogie metody, które wykonuje się w specjalistycznych zakładach. Natomiast w przypadku, gdy zechcesz wykonać cięcie aluminium w warunkach domowych, na pewno przydadzą Ci się do tego dobre elektronarzędzia, takie jak szlifierka kątowa, piła tarczowa czy ukośnica. Nie są to jednak metody tak precyzyjne i dokładne.

Zapraszamy do przeczytania:

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

Cięcie metalu – jak i czym przeciąć metal?

Polerowanie aluminium

Rodzaje aluminium, klasyfikacja i oznaczenia

Frezowanie aluminium – jakie wybrać?

Frezy do aluminium – charakterystyka i budowa

Spawarka do aluminium – jaką kupić?

Cięcie plexi – jak i czym ciąć pleksi?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco