Polerowanie aluminium – jak i czym polerować aluminium?

15 września 2020 0

Autor:

Jeśli chcesz wykonać polerowanie aluminium, potrzebne będą Ci odpowiednie akcesoria, jak również trochę wiedzy teoretycznej. Choć nie jest to trudna praca, jeśli chodzi o kwestie manualne, jednak bez wątpienia wymaga wiele cierpliwości oraz skupienia. Mimo wszystko można sobie z tym poradzić w pojedynkę.

Czy każde aluminium można polerować?

Każdy rodzaj aluminium można polerować bez obaw o uszkodzenie, jednak niezbędne jest dobranie odpowiedniego zestawu narzędzi oraz akcesoriów. Tylko dzięki temu uzyskane efekty będą w 100% satysfakcjonujące. Najczęstsze elementy wykonane z aluminium, które polerujemy to: felgi samochodowe, ramy rowerowe, lustra aluminiowe, a także elementy dekoracyjne. Dobór akcesoriów do polerowania jest zależny od kształtu obrabianego przedmiotu, natomiast proces jest w każdym przypadku niemal taka sama. Jak przebiega? Przeczytasz o tym poniżej.

Polerowanie aluminium krok po kroku

Czym polerować aluminium?

W przypadku przedmiotów, które mają prosty kształt sprawdzi się polerowanie maszynowe. Do tego procesu niezbędna będzie polerka ręczna, polerko-szlifierka stołowa lub wiertarka ze specjalnymi końcówkami roboczymi. Zwróć jednak uwagę na to, by urządzenie, które wykorzystasz do polerowania miało możliwość ciągłej pracy na niskich obrotach. Gdy masz z kolei do czynienia z przedmiotem o skomplikowanym kształcie, często nie ma możliwości polerowania go maszynowo. W takim wypadku skorzystaj z metody ręcznej. Wykorzystaj do tego celu papier wodny.
Oprócz tego zarówno przy polerowaniu maszynowym, jak i ręcznym potrzebne Ci będą: filce polerskie albo papiery ścierne wodne o gradacji 600 oraz 2000, środek do usuwania powłok lakierniczych (jeśli element był wcześniej lakierowany), preparat do polerowania aluminium w postaci pasty polerskiej, lakier bezbarwny do ochrony powierzchni po polerowaniu oraz szmatka z filcu lub frotte (do polerowania ręcznego).

Jak polerować aluminium?

A teraz przedstawiamy proces polerowania aluminium krok po kroku:
– Przedmiot, który chcesz polerować ma być w całości poddany obróbce? Po prostu umyj go i osusz. W przypadku, gdy składa się również z elementów, których nie wolno polerować, dodatkowo zabezpiecz je przed uszkodzeniem.

– Usuń stare powłoki lakiernicze za pomocą preparatu, który jest przeznaczony do tego celu. Nałóż go i pozostaw na kilka minut (jak podaje instrukcja). W momencie gdy lakier zmięknie, zdejmij go delikatnie, np. za pomocą szpatułki. Jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się usunąć całego lakieru, ponownie powtórz ten krok.
– Teraz przystąp do wstępnego oczyszczania. Do tego celu użyj papieru ściernego 600. Pamiętaj o moczeniu go w wodzie. Jeśli na powierzchni powstaną głębsze rysy, wyrównaj ją papierem ściernym 2000.
– Następnie przejdź do polerowania właściwego, które wykonasz pastą polerską. Rozprowadź jej cienką warstwę na powierzchni aluminiowego elementu, odczekaj kilka minut, a następnie poleruj. W niektórych przypadkach pastę nakłada się od razu na ściereczkę. Sprawdź, jakie rozwiązanie zaleca producent.
– Na sam koniec zabezpiecz powierzchnię lakierem. Pamiętaj, by dopasować go do konkretnego zastosowania.

Zestaw do polerowania aluminium

Jeśli chodzi o gotowe zestawy do polerowania aluminium, znajdziesz w nich przede wszystkim pastę polerską, papiery ścierne oraz ściereczki. To produkty, które w zupełności wystarczą Ci do przeprowadzenia procesu polerowania. Dodatkowo wyróżniają się naprawdę dobrą jakością, dlatego z całą pewnością warto zainwestować w taki zestaw. Jest on dobrą alternatywą dla samodzielnego komponowania produktów do polerowania, ponieważ zawiera odpowiednio dobrane preparaty, które pozwolą na przeprowadzenie kompleksowego polerowania.

Na rynku znajdziesz zarówno zestawy do podstawowej obróbki, jak również bardziej zaawansowane komplety, które sprawdzą się w przypadku zastosowań profesjonalnych. W skład niektórych zestawów wchodzą nawet tarcze z filcu polerskiego z adapterami filcowymi, jak również lakiery zabezpieczające. Dzięki tak różnorodnym rozwiązaniom z pewnością wybierz odpowiednią opcję dla siebie.

Czy warto wypolerować aluminium?

Jeśli stajesz przed wyborem: polerowanie aluminium samodzielnie czy zlecić to zadanie specjalistom, musisz się dobrze zastanowić. Osobom, które nie mają żadnego doświadczenie w polerowaniu aluminium zalecamy udać się do fachowca. Wykona on kompleksową obróbkę za naprawdę niewielką cenę. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również mnóstwo czasu. Jeśli zaś zdarzyło Ci się polerować aluminium i dobrze wiesz, na czym polega ten proces polerowania, a do tego masz wszystkie niezbędne akcesoria, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wykonał obróbkę samodzielnie.

Zapraszamy do przeczytania:

Tarcze polerskie – co to jest i do czego służą?

Rodzaje aluminium, klasyfikacja i oznaczenia

Frezowanie aluminium – jakie wybrać?

Frezy do aluminium – charakterystyka i budowa

Spawarka do aluminium – jaką kupić?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Polerka oscylacyjna – co to jest, funkcje, zastosowanie, jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco