Cięcie plazmą – na czym polega?

4 października 2018 0

Autor:

Cięcie plazmą (cięcie plazmowe) pomimo swej nazwy nie jest techniką innowacyjną, ale dzięki zastosowaniu obrabiarek typu CNC daje ono mnóstwo dodatkowych możliwości, które są z powodzeniem wykorzystywane we współczesnych zakładach produkcyjnych. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod cięcia stopów stalowych – aluminium, miedzi oraz wielu innych materiałów.

Zalety cięcia plazmą

Najważniejszą zaletą cięcia plazmowego jest wysoka konfigurowalność owej metody. Sterując zaledwie kilkoma czynnikami związanymi ze sterowaniem obrabiarką numeryczną można przystosować urządzenia do wielu rodzajów prac – nawet tych bardziej skomplikowanych.

Na sukces końcowy składa się mimo to kilka czynników, m.in. przygotowanie odpowiedniego projektu, zachowanie powyższych proporcji oraz odpowiednie zaprogramowanie urządzenia sterującego.

Dokładność i precyzja cięcia plazmą

Linie cięcia plazmowego są niezwykle równe i w znacznej większości przypadków nie wymagają procesu etapu obróbki wykończeniowej. To w dużej mierze zależy od parametrów pracy obrabiarki. Ważnym walorem jest fakt, iż straty powstające w czasie cięcia są minimalne, a wynika to z faktu, iż linia cięcia plazmowego jest wyjątkowo wąska. Niestety nie brakuje także wad – jedną z najważniejszych jest rozgrzewanie powierzchni materiału obok linii cięcia, co wyklucza ową metodę z niektórych projektów. Na szczęście w pewnym stopniu można to korygować i kontrolować. Jest to domena zwłaszcza doświadczonych fachowców posiadających stosowną wiedzę.

Różnorodność elementów roboczych stosowanych względem cięcia plazmowego w obrabiarkach jest ogromna. Dużo urządzeń typu CNC posiada duży zakres regulacji poszczególnych parametrów, co daje możliwość wykonania różnych projektów, na różnych materiałach względem jednej obrabiarki. W efekcie produkcja jest bardzo szybka i bardziej precyzyjna, niż dotychczasowe metody konwencjonalne. W konsekwencji mamy do czynienia ze wzrostem wydajności.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Newsletter
Bądź na bieżąco