Tarcza do cięcia aluminium – jaką kupić?

20 stycznia 2021 0

Autor:

Jeśli chodzi o cięcie materiału, jakim jest aluminium, nie wymaga ono bardzo ostrych tarcz. Te są przeznaczone raczej do grubych i twardych, a nie lekkich materiałów. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie tarcze wybiera się do obróbki aluminium. Dobrze dopasowana tarcza pozwoli na wykonanie cięcia pod różnymi kątami, z różną prędkością, a także w różnych warunkach. Wybór konkretnego rozwiązania zależy również od tego, w jakim urządzeniu będzie używane. Chodzi głównie o moc oraz wielkość silnika tego sprzętu. Na co zatem należy szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze tarczy tnącej do aluminium? Podpowiadamy jaka tarcza do cięcia aluminium będzie najlepsza!

Tarcza do aluminium – jaką wybrać?

Na właściwości, a w konsekwencji także zastosowanie tarczy do aluminium ma wpływ bardzo wiele elementów, z których tarcza się składa. Warto więc skupić się na każdym z nich, aby wybrana tarcza do cięcia aluminium spełniała swoje zadania.

Zęby – każda tarcza do aluminium posiada specjalne zęby, a na nich ostrza, które mają bezpośredni kontakt z materiałem. W ofertach producentów można znaleźć tarcze o różnej liczbie ostrzy. Na jakiej podstawie wybrać odpowiednią opcję? Najpierw należy zwrócić uwagę na to, jaką grubość ma przedmiot, który będzie poddawany obróbce, a także jaka jest jego twardość. Warto także mieć na uwadze, że aluminium można poddać specjalnym procesom, które zwiększą jego wytrzymałość za pomocą aplikacji pierwiastków stopowych. Większa odporność na uszkodzenia mechaniczne jest możliwa do osiągnięcia za pomocą obróbki cieplnej. Zatem w przypadku, gdy przedmiot jest dosyć twardy oraz cienki, najlepiej zastosować tarczę o dużej liczbie zębów (nawet ponad 70). Takie rozwiązanie sprawi, że tarcza będzie bardzo łatwo cięła materiał, co znacznie przyspieszy cały proces.

Geometria zębów – najlepszą opcją jest tarcza o trapezowo-płaskim profilu zębów. Dlaczego? Takie rozwiązanie umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu precyzji podczas cięcia aluminium i zabezpiecza przed uszkodzeniem powierzchni tnącej. Aby zapewnić jak najwyższy poziom ochrony podczas obróbki, warto wybrać tarcze, których zęby powleczone są węglikiem spiekanym. Pozwoli on zwiększyć ich żywotność. Jeśli chodzi o powierzchnię tnącą, bardzo istotna jest także opcja ostrzenia zębów. W przypadku tanich tarcz takie ostrzenie można wykonać dosłownie kilka razy, podczas gdy lepszej jakości tarcze można ostrzyć nawet do 20 razy.

Rodzaje cięcia – ponieważ występuje ich kilka, przed zakupem tarczy należy sprawdzić na jej opakowaniu, o jakich rodzajach cięcia napisał producent. Za najpopularniejsze rodzaje uznaje się: cięcie poprzeczne, kątowe, skośne oraz rozdzielające.

Budowa korpusu – przy wyborze tarczy do aluminium należy również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został zrobiony jej korpus. Zwykle są to materiały antykorozyjne z dodatkiem węglików spiekanych – spisują się najlepiej. Takie połączenie zapewnia długi okres eksploatacji.

Kąt natarcia – jest on ważny w kontekście wykonywania cięć precyzyjnych, co do których wymagana jest wyjątkowa dokładność. Do tego celu wymagane są tarcze, których zęby będą cięły materiał pod małym kątem.

Obecność szczelin kompensacyjnych – szczeliny kompensacyjne to otwory, które znajdują się w korpusie piły i odpowiadają za redukcję wibracji w trakcie pracy, a także służą do odprowadzania ciepła z urządzenia. Dzięki nim piła nie odkształca się w trakcie intensywnych prac.

Poziom hałasu – każdy, komu zależy na stosunkowo cichej pracy urządzenia, powinien zwrócić uwagę na tarcze niskoszumowe. Wytwarzają znacznie mniejszy hałas podczas cięcia aluminium.

Naprężenie dysku – ważne, by było wysokie, ponieważ zapewni to odpowiednią sztywność, a w konsekwencji na stabilną pracę tarczy. Z tego względu warto unikać tanich tarcz, ponieważ te zupełnie nie nadają się do cięcia aluminium. Za to dobrej jakości piły zapewnią nie tylko stabilność, ale również komfort i wysoką jakość pracy.

Średnica tarczy do cięcia aluminium

Średnica tarczy do cięcia aluminium – ten aspekt uważany jest za jeden z najważniejszych, ponieważ pozwala na bardzo precyzyjny wybór rozwiązania, które będzie dopasowane do konkretnych prac. Średnica tarczy przekłada się na to, z jakim natężeniem może ona pracować, a także odpowiada za to, do jakich urządzeń będzie można ją zastosować.

Tarcza do aluminium 125

– Tarcza do cięcia aluminium 125 mm – taka średnica tarczy przez to, że jest niewielka, najlepiej sprawdzi się do prac w warunkach domowych. Tarcz o tej średnicy używa się w pilarkach o małej mocy (max. 900W). Jej możliwości są więc nieco ograniczone.

Tarcza do aluminium 210 – 254

– Tarcza do cięcia aluminium 210-254 mm – ten przedział obejmuje tarcze do użytku w pilarkach o dużej mocy (do max. 2000W). Będą doskonałym wyborem do cięcia materiałów o średniej twardości. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno do prac w wykonywanych w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Występują w kilku wersjach – z różnymi otworami. Najpopularniejsze z nich to te z otworami o średnicy 22,2 mm lub 30 mm.

Tarcza do aluminium 300 – 350

– Tarcza do cięcia aluminium 300-350 mm – tutaj mamy do czynienia z dosyć dużymi tarczami, które znajdują zastosowanie w pracach przemysłowych, a dokładniej w piłach stołowych. Mają bardzo szeroki obszar cięcia. Można je stosować do długiego cięcia ze zmienną prędkością. Są to dosyć drogie, ale bardzo precyzyjne i efektywne tarcze.

Jaka tarcza do cięcia aluminium?

Wybierając tarczę tnącą do aluminium warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej marki tarczę kupić i czy w ogóle ma to znaczenie. Jak wspominaliśmy powyżej, jakość wykonania tarczy ma duży wpływ na efektywność jej pracy, a więc warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązanie. Sprawdzone, czyli jakie? Dobra tarcza do cięcia aluminium można kupić od znanych wszystkim producentów, takich jak DEWALT, Bosch, PROLINE, Irwin, czy YATO.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Tarcza do cięcia metalu – jaką kupić?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Piła tarczowa – rodzaje i zastosowanie

Tarcza do cięcia gresu – jaka najlepsza?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco