Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

16 września 2020 0

Autor:

Nieprawidłowy dobór urządzeń i sposób cięcia blachy może spowodować spadek właściwości tego materiału. Dlatego w tym celu należy zastosować odpowiednie narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Jakie dokładnie aby cięcie blachy było najlepsze? To wyjaśniamy w tekście.

Jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych jest blacha. Może spotkać się z blachą metalową, nierdzewną czy miękką. Widzimy ją głównie na dachach, ale projektanci wnętrz wykorzystują ją także do aranżacji pomieszczeń w tylu nowoczesnym i industrialnym. Np. jako ozdoba ścinany nad blatem w kuchni czy w salonie jako panel ścienny. Dobrze odnajduje się także w łazienkach, gdzie przy okazji chroni ściany przed wilgocią. Dlatego chcąc pobawić się w DIY warto wiedzieć jak ciąć blachę.

Czym ciąć blachę? Jakie ubrania ochronne i narzędzia ręczne

Przy cięciu blachy najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Zanim zabierzemy się do pracy musimy założyć ubranie ochronne, grube rękawice i okulary robocze chroniące oczy przed opiłkami. Następnie należy wybrać odpowiednie narzędzie, a tych jest naprawdę sporo.

Najprostszym i najtańszym przyrządem będą ręczne nożyce do cięcia blachy. Pozwalają na przecięcie materiału o grubości do 1 mm. W zależności od kształtu umożliwiają wykrawanie łuków oraz dostanie się do trudno dostępnych miejsc.

Cięcie blachy – Jakie nakładki i elektronarzędzia?

Drugą grupę stanowią nakładki i elektronarzędzia. Na przykład istnieją nożyce do cięcia blachy falistej i prostej jako nakładka na wiertarkę. Można nimi ciąć blachę metalową (maks. grubość 1,8 mm), nierdzewną (do 1,2 mm) oraz miękką, np. aluminiową lub miedzianą (do 2 mm).

Do cięcia grubszych arkuszy przydadzą się z kolei osobne nożyce. Pozwalają one przeciąż blachę aluminiową do grubości 2,5 mm oraz stalową do grubości 1,6 mm. Jeśli chcemy przecinać nią blachę falistą, to w sklepach znajdziemy urządzenia o maksymalnym promieniu cięcia 30 mm. Oprócz tego możemy zaopatrzyć się w nożyce skokowe do cięcia blachy falistej i trapezowej. Zazwyczaj wyposażone są w funkcję wymiany stempla i matrycy, a specjalne rowki miernicze pozwalają zmierzyć grubość materiału.

Czy blachę można ciąć szlifierką kątową?

Odpowiadając na zadane pytanie: nie, blachy nie należy ciąć szlifierką kątową. Dlaczego? Ponieważ szlifierka nagrzewa blachę niszcząc jej zewnętrzną warstwę ocynkowaną, która chroni ją przed korozją. Efektem będzie natychmiastowe powstawanie rdzy. W przypadku dachów to prosta droga do powstawania przecieków i kosztownej naprawy czy konieczności całkowitej wymiany pokrycia.

Ta zasada dotyczy także jeśli wykonujemy cięcie blachy dla potrzeb dekoracyjnych, ponieważ struktura materiału jest identyczna. Elementy szybko zostaną zaatakowane przez rdzę, a zwykłe posmarowanie krawędzi preparatem antykorozyjnym w przypadku blachy nie uratuje sytuacji. Zatem jak ciąć blachę? Tylko wykorzystując w tym celu specjalne narzędzia do tego przeznaczone oraz ochraniając swoje zdrowie odpowiednim ubraniem roboczym.

Zapraszamy do przeczytania:

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

Cięcie metalu – jak i czym przeciąć metal?

Cięcie plexi – jak i czym ciąć pleksi?

Gięcie blach

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco