Frezy do aluminium – charakterystyka i budowa

10 maja 2018 0

Autor:

Chociaż frezowanie aluminium jest podobne do frezowania stali, jednak wymaga zastosowania całkowicie innych narzędzi. Chodzi tutaj o konstrukcję oraz o obróbkę powierzchniową. By mówić o tych narzędziach najpierw należy poznać sposób obrabiania aluminium frezowaniem. Po pierwsze trzeba tutaj pamiętać, że mamy do czynienia z dużymi prędkościami obrotowymi oraz posuwami. Zakładając, ze obrabiamy typowe aluminium 5056, 2017 – możemy nawet mieć do czynienia z ilością obrotów na poziomie 25 000. wszystko rzecz jasna zależy od specyfikacji narzędzia, mocy oraz sposobu mocowania. Obróbka szybkościowa wymaga zastosowania dedykowanych narzędzi, które pozwalają podprowadzić wiór. Należy też zwrócić uwagę na konieczność dopracowania obrabianych powierzchni. W rezultacie ostatecznym, otrzymamy wymiary zgodne z założeniami. Sprawdź jakie frezy do aluminium wybrać?

Frezy do aluminium

Przeważnie do aluminium stosujemy frezy dwu albo trzyostrzowe. Czasami mogą się zdarzyć jednoostrzowe, jednakże to bardziej powszechne gdy obrabiamy różne tworzywa sztuczne. Zastosowanie trzech albo dwóch ostrzy pozwala precyzyjnie osiągnąć wymiary i w sposób efektywny odprowadzić wiór. Istotnym kryterium tutaj jest geometria ostrza a także rowek wiórowy i jego konstrukcja. To wynika z faktu, że aluminiowy wiór jest dosyć długi, ma bardzo ciągliwą formę – jest więc bardzo łamliwy. Typowy frez z rowkiem standardowym wiórowym sprawi, że nagromadzi się kępa wiórowa, a tak z kolei ograniczmy dokładność obróbki i zarysuje powierzchnię.

Jednym z kluczowych aspektów odnośnie frezów do aluminium jest zastosowana powłoka. Powlekane DCL i PCD czy diamentowe powłoki, sprawdzą się tutaj zdecydowanie najlepiej. Tego typu pokrycie pozwoli na zwiększenie trwałości frezu i dodatkowo spowoduje, że zyskamy odporność na przepalenie, które może się przydarzyć wówczas, gdy obróbka będzie realizowana bez chłodzenia. Powłoki te wspomagają trwałość ostrzy i sprawiają, że po obróbce frez ma naprawdę niezwykle gładką powierzchnię. Diamentowe powłoki mają wysoki stopień twardości, pozwala to osiągnąć dużą precyzję w obróbce materiałów miękkich. Wysoka cena sprawia tu też, że taka obróbka musi być opłacalna.

Jaki frez do aluminium?

W żadnym wypadku nie wolno używać zwykłych frezów do stali aby frezować aluminium. Technicznie, to może nawet będzie działać, ale aluminium jest zupełnie inne niż stal. Oto kilka aspektów doboru narzędzi, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojej maszyny. Wybierz świadomie frez do aluminium.

 

Frezy do aluminium cnc – Materiał narzędzia tnącego węglik

Mam nadzieję, że to dla ciebie oczywiste. Nawet w produkcji małoseryjnej, węgliki przewyższają stal szybkotnącą zarówno pod względem kosztów narzędzia w okresie użytkowania, jak i wykończenia powierzchni.
Mimo to, jest kilka dobrych rzeczy, które warto wiedzieć o węgliku, a pomogą Ci dopasować idealne narzędzie do pracy.

Zasadniczo musimy tylko zrozumieć, czego chcemy od narzędzia. Aluminium jest miękkie, co oznacza, że narzędzie nie jest poddawane silnym naprężeniom podczas cięcia. Najważniejsze jest zachowanie krawędzi skrawającej w najlepszym stanie.

Rowki

Frezy do aluminium 3-rowkowe to idealny wybór frezu pełno węglikowego do skrawania aluminium w 98% przypadków. 3 rowki zapewniają idealną równowagę między wytrzymałością narzędzia a usuwaniem wiórów.

Frezy do aluminum 2-rowkowe są realną opcją, gdy siły skrawania są mniejsze, a usuwanie wiórów jest ważniejsze. Może to być również sposób na zmniejszenie sił skrawania w przypadku lekkich cięć. Jednym z obszarów, w którym ma to sens, jest frezowanie bardzo długim narzędziem, które jest podatne na wibracje. Frezy 2-rowkowe skrawają z mniejszą siłą, co istotnie może to pomóc z wibracjami.

Kąt spirali freza, jest mierzony przez kąt utworzony między linią środkową narzędzia, a linią prostą styczną wzdłuż krawędzi skrawającej. Frezy do aluminium zazwyczaj charakteryzują się większymi kątami spirali niż standardowe frezy palcowe. Specjalistyczne kąty spirali dla aluminium wynoszą zwykle 35 °, 40 ° lub 45 °.

Kąt helisy

Mniejszy kąt helisy to mniej ciepła. Wyższy kąt spirali zapewnia gładsze cięcie, doskonałe wykończenie powierzchni, ale generuje więcej ciepła.

Jeśli twoje narzędzie się przegrzeje, aluminium zrobi to samo. Gra skończona. Dzieje się to w mniej niż sekundę; wszystko, co słyszysz, to skok obciążenia wrzeciona i trzask!

Do obróbki zgrubnej świetnie sprawdza się kąt dolnej linii śrubowej około 35 stopni. Dzięki temu narzędzie jest chłodne i nikt nie dba o wykończenie powierzchni podczas obróbki zgrubnej.

Do wykończenia, wyższy kąt spirali 45° robi robotę. Jasne, że generuje więcej ciepła, ale kogo to obchodzi w przypadku lekkich cięć wykańczających przy wysokich prędkościach posuwu? Gładkie cięcie pozostawia piękne i dokładne wykończenie powierzchni.

Jeśli zależy Ci aby znaleźć kompromis, co wystarczy zarówno do obróbki zgrubnej, jak i wykańczającej, wybierz kąt spirali 40 stopni.

 

Obróbka zgrubna

kąt spirali 35°

Obróbka wykańczająca

kąt spirali 45°

Uniwersalny

kąt spirali 40°

 

Powłoki na frezach do aluminium

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć, są powłoki na frezach do aluminium. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym rozwiązaniem do aluminium są narzędzia niepowlekane. Ze specjalnych powłok nie uzyskasz dużej wydajności, a bardziej „standardowe” powłoki narzędzi wyrządzą więcej szkód niż pożytku.

Oto krótka lista niektórych dobrych i złych powłok do frezowania aluminium:

AlTiN Okropny pomysł nr 1. To powłoka dla stali, a nie aluminium. Powierzchnia narzędzia z tą powłoką nie jest szczególnie gładka, a jest w niej aluminium! Oznacza to, że materiał, który tniesz, będzie miał tendencję do zgrzewania się z powłoką, co daje okropne wykończenie powierzchni i prawdopodobnie szybko zniszczy narzędzie. Fatalnie.

TiN Okropny pomysł nr 2. Nie tak źle jak AlTiN, ale też nie aż tak dużo lepiej.

ZrN Dobry pomysł #1. Ma bardzo niski współczynnik tarcia, dzięki czemu może pomóc w usuwaniu wiórów i obniżaniu temperatury skrawania.

TiB2 Dobry pomysł #2.

Ok, jeśli mam być z tobą całkowicie szczera, nie znalazłam powłok, które miałyby zbyt duże znaczenie w przypadku skrawania aluminium. Przynajmniej nie takie znaczenie jak w przypadku skrawania stali. Mój wybór to po prostu goły frez do aluminium lub płytka skrawająca (jeśli używasz frezów składanych).

 

Zasady frezowania aluminium

Duże prędkości w obróbce aluminium – te obrotowe i posuwowe sprawiają, że by zachować sprawność na wysokim poziomie trzeba działać odpowiednio. Cały czas trzeba pamiętać o kieszeniowaniu – trzeba je robić tak, by frez cały czas był utrzymany w materiale. Wyjście i wejście freza, może każdorazowo powodować odkształcenia materiałowe albo doprowadzić do powstania zarysowań. Koniecznie frezy muszą wytrzymywać wysokie temperatury. Frezowanie bez zastosowania chłodziwa wymusza temat dobrania odpowiednich narzędzi. Ale minimalizuje się tu ryzyko powstawania niedokładności na wyrobach. Bierze się to stąd, ze aluminium może mieć tendencję do puchnięcia, gdy mamy obróbkę z chłodziwem. To częste zjawisko, gdy w obróbce mamy złe parametry.

Szybki zwrot z inwestycji

Chociaż to materiał szybko obrabialny, jest też trochę niewdzięczny. To wynika z puchnięcia, odkruszeń oraz zachowywania non stop optymalnych obróbczych warunków. Inwestycja we frezy do aluminium wysokiej jakości, będzie dobrym rozwiązaniom. Gdy wykorzystujemy odpowiednie narzędzia oraz parametry, aluminium musi być obrabiane w błyskawiczny sposób, jeśli można tak powiedzieć w odniesieniu do obróbki skrawaniem. Frezy dobrej jakości do aluminium będą wytrzymywać znaczne prędkości , a także dobrze zniosą wysokie temperatury. Powierzchnia będzie miała wysoką jakość. Dodatkowo pozwolą sporo oszczędzić, gdy chodzi o produkcję seryjną – w szczególności. W sklepie EBMIA.pl można znaleźć wiele rozwiązań tego typu, frezy do aluminium i wiele innych narzędzi skrawających.

W innym naszym artykule przedstawiamy Rodzaje frezów

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Jakie frezy do drewna, poznaj rodzaje frezów do drewna

Frezy do MDF

Frezy do metalu – rodzaje, jakie kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco