Frezy do aluminium – charakterystyka i budowa

10 maja 2018 0

Autor:

Chociaż frezowanie aluminium jest podobne do frezowania stali, jednak wymaga zastosowania całkowicie innych narzędzi. Chodzi tutaj o konstrukcję oraz o obróbkę powierzchniową. By mówić o tych narzędziach najpierw należy poznać sposób obrabiania aluminium frezowaniem. Po pierwsze trzeba tutaj pamiętać, że mamy do czynienia z dużymi prędkościami obrotowymi oraz posuwami. Zakładając, ze obrabiamy typowe aluminium 5056, 2017 – możemy nawet mieć do czynienia z ilością obrotów na poziomie 25 000. wszystko rzecz jasna zależy od specyfikacji narzędzia, mocy oraz sposobu mocowania. Obróbka szybkościowa wymaga zastosowania dedykowanych narzędzi, które pozwalają podprowadzić wiór. Należy też zwrócić uwagę na konieczność dopracowania obrabianych powierzchni. W rezultacie ostatecznym, otrzymamy wymiary zgodne z założeniami.

Przeważnie do aluminium stosujemy frezy dwu albo trzyostrzowe. Czasami mogą się zdarzyć jednoostrzowe, jednakże to bardziej powszechne gdy obrabiamy różne tworzywa sztuczne. Zastosowanie trzech albo dwóch ostrzy pozwala precyzyjnie osiągnąć wymiary i w sposób efektywny odprowadzić wiór. Istotnym kryterium tutaj jest geometria ostrza a także rowek wiórowy i jego konstrukcja. To wynika z faktu, że aluminiowy wiór jest dosyć długi, ma bardzo ciągliwą formę – jest więc bardzo łamliwy. Typowy frez z rowkiem standardowym wiórowym sprawi, że nagromadzi się kępa wiórowa, a tak z kolei ograniczmy dokładność obróbki i zarysuje powierzchnię.

Jednym z kluczowych aspektów odnośnie frezów do aluminium jest zastosowana powłoka. Powlekane DCL i PCD czy diamentowe powłoki, sprawdzą się tutaj zdecydowanie najlepiej. Tego typu pokrycie pozwoli na zwiększenie trwałości frezu i dodatkowo spowoduje, że zyskamy odporność na przepalenie, które może się przydarzyć wówczas, gdy obróbka będzie realizowana bez chłodzenia. Powłoki te wspomagają trwałość ostrzy i sprawiają, że po obróbce frez ma naprawdę niezwykle gładką powierzchnię. Diamentowe powłoki mają wysoki stopień twardości, pozwala to osiągnąć dużą precyzję w obróbce materiałów miękkich. Wysoka cena sprawia tu też, że taka obróbka musi być opłacalna.

Zasady frezowania aluminium

Duże prędkości w obróbce aluminium – te obrotowe i posuwowe sprawiają, że by zachować sprawność na wysokim poziomie trzeba działać odpowiednio. Cały czas trzeba pamiętać o kieszeniowaniu – trzeba je robić tak, by frez cały czas był utrzymany w materiale. Wyjście i wejście freza, może każdorazowo powodować odkształcenia materiałowe albo doprowadzić do powstania zarysowań. Koniecznie frezy muszą wytrzymywać wysokie temperatury. Frezowanie bez zastosowania chłodziwa wymusza temat dobrania odpowiednich narzędzi. Ale minimalizuje się tu ryzyko powstawania niedokładności na wyrobach. Bierze się to stąd, ze aluminium może mieć tendencję do puchnięcia, gdy mamy obróbkę z chłodziwem. To częste zjawisko, gdy w obróbce mamy złe parametry.

Szybki zwrot z inwestycji

Chociaż to materiał szybko obrabialny, jest też trochę niewdzięczny. To wynika z puchnięcia, odkruszeń oraz zachowywania non stop optymalnych obróbczych warunków. Inwestycja we frezy do aluminium wysokiej jakości, będzie dobrym rozwiązaniom. Gdy wykorzystujemy odpowiednie narzędzia oraz parametry, aluminium musi być obrabiane w błyskawiczny sposób, jeśli można tak powiedzieć w odniesieniu do obróbki skrawaniem. Frezy dobrej jakości do aluminium będą wytrzymywać znaczne prędkości , a także dobrze zniosą wysokie temperatury. Powierzchnia będzie miała wysoką jakość. Dodatkowo pozwolą sporo oszczędzić, gdy chodzi o produkcję seryjną – w szczególności. W sklepie EBMIA.pl można znaleźć wiele rozwiązań tego typu, frezy do aluminium i wiele innych narzędzi skrawających.

W innym naszym artykule przedstawiamy Rodzaje frezów

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Jakie frezy do drewna, poznaj rodzaje frezów do drewna

Frezy do MDF

Frezy do metalu – rodzaje, jakie kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco