Ciecie metalu – jak i czym przeciąć metal?

2 marca 2021 0

Autor:

Ciecie metalu jest to proces wymagający skupienia i precyzji. Do przeprowadzenia takich prac niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi oraz sprzętów. Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć prace nad cięciem metalu, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Cięcie metalu – rodzaje

Cięcie metalu można wykonywać na kilka różnych sposobów. Jeśli zaś chodzi o obróbkę plastyczną, wyróżnia się:

– cięcie metalu jedną krawędzią tnącą – odkrawanie odkuwek czy też wygładzanie otworów,

– ciecie metalu dwoma krawędziami tnącymi – przy pomocy matrycy lub stempla,

– cięcie metalu nożowe – kiedy nóż zagłębia się w ciętym elemencie,

– cięcie gumą – jest to wykrawanie na ostrych krawędziach wzornika ciśnieniem wytwarzanym przez warstwę gumy,

– przebijanie otworów.

Jeśli natomiast mowa o innych rodzajach obróbki, wyróżnić można także:

– cięcie metalu laserowe,

– cięcie metalu plazmowe,

– cięcie metalu przy pomocy palnika gazowego,

– cięcie metalu wodą.

Czym przeciąć metal?

Dobór narzędzi do cięcia elementów metalowych zależy od tego, czy prace będą wykonywane w warunkach domowych czy profesjonalnych. Oczywiście do prac w gospodarstwie domowym zastosujemy prostsze techniki i mniej złożone narzędzia. Z kolei duże, nowoczesne maszyny lepiej pozostawić profesjonalnym warsztatom. Do prac w przydomowym warsztacie warto zakupić niedrogie i jednocześnie uniwersalne narzędzia. Wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim:

Piła tarczowa wraz z dobrze dopasowanymi do konkretnych zastosowań tarczami. Tarcze tnące są to bowiem jedne z najlepszych narzędzi do cięcia metalu – zarówno stali czy blach, jak również rur i profili. Podczas wyboru tarcz warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia elektrokorund. Takie tarcze w składzie mają zazwyczaj ścierniwo wiązane żywicami syntetycznymi, wzmocnione tkaniną z włókna szklanego, jak również żywotne ziarna ścierne.

Piła do metalu z brzeszczotem – ważne, by nie była zbyt duża, ponieważ to świadczy o jej poręczności.

Szlifierka kątowa – to urządzenie o szerokim zastosowaniu, które sprawdzi się podczas cięcia wielu różnych rodzajów metalu. Wyposażona jest w tarcze, mające różne właściwości. Dopasowuje się je do obrabianego materiału.

Nożyce do metalu – sprawdzi się podczas obróbki cieńszych materiałów, takich jak chociażby blacha. Co istotne przy tym narzędziu – należy je zawsze naostrzyć przed przystąpieniem do pracy, gdyż stępione nożyce mogłyby zniszczyć powierzchnię metalową podczas cięcia.

Wyrzynarka – to narzędzie rekomendowane jest dla doświadczonych majsterkowiczów. Pozwala na wycinanie oraz podcinanie metalu. Wyrzynarka wyposażona jest w brzeszczoty. Jednym z rodzajów są brzeszczoty do ciecia metalu.

Imadło oraz stabilna powierzchnia do pracy – ważne jest bowiem, by cięty materiał leżał na równej powierzchni i był odpowiednio zabezpieczony oraz skutecznie unieruchomiony.

Jak przeciąć elementy stalowe?

Jeśli chodzi o cięcie i obróbkę elementów stalowych, np. w postaci blach, rur czy prętów, można tu zastosować bardzo wiele różnorodnych narzędzi, takich jak chociażby szlifierka kątowa, piłka do metalu, nożyce do metalu, piła tarczowa, gilotyna czy palnik acetylenowo-tlenowy. Istotne jest, by pamiętać, że cięcie stali nierdzewnej należy wykonywać przy pomocy ostrzy, które są przeznaczone właśnie do tego celu. W sytuacji, gdy użyty zostanie do tego celu inny rodzaj ostrza, stal może zacząć rdzewieć w miejscu, gdzie była cięta. Wynika to z tego, że opiłki metalu zostają na ostrzu po cięciu zwykłego metalu. Co więcej, ostrze dopasowane do obróbki elementów ze stali nierdzewnej generuje także mniejsze ilości ciepła, dzięki czemu stal może zachować swoje właściwości antykorozyjne.

Jak przeciąć aluminium i miedź?

Zarówno aluminium, jak i miedź, są to dosyć lekkie materiały, co oznacza, że do ich obróbki nie wolno stosować tych samych narzędzi tnących, których używa się do cięcia stali. W tym przypadku najlepszą decyzją będzie wybór cięcia wodą lub laserem. Dobrze jest oddać jednak te prace w ręce specjalistów, ponieważ są dosyć skomplikowane i wymagają precyzji oraz zastosowania profesjonalnych sprzętów. Do obróbki aluminium i miedzy stosuje się m.in. tarcze widiowe oraz palniki acetylenowo-tlenowe z dyszą do cięcia.

Jeśli zajdzie taka konieczność, do cięcia elementów aluminiowych i miedzianych można w ostateczności użyć piłki do metalu. Niezbędne jest jednak wcześniejsze wygładzenie miejsc, gdzie będzie wykonywane cięcie. Najlepiej będzie zrobić to za pomocą pilnika. Ręczne cięcie aluminium czy też miedzi można wykonać również ostrymi nożycami do metalu. Ten sposób można wykorzystać jednak wyłącznie do elementów, które nie są grubsze niż 3 mm. Na koniec warto poprawić efekt pracy nożyc pilnikiem lub papierem ściernym, by wygładzić powierzchnię.

Cięcie elementów ołowiowych

Ołów to naprawdę miękki materiał, dlatego w tym przypadku, jeśli nie jest aż tak istotna precyzja cięcia, a także gładkość krawędzi, obróbkę można wykonać nożami, przecinakami do metalu lub też piłkami ręcznymi. W przypadku gdy efekt po obróbce nie będzie w pełni zadowalający, czyli wystąpią jakiekolwiek nierówności, można wygładzić je z powodzeniem przy pomocy pilnika.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Tarcza do cięcia metalu – jaką kupić?

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Cięcie plexi – jak i czym ciąć pleksi?

Czym przeciąć drut?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco