Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

3 grudnia 2020 0

Autor:

Szkło to kruchy materiał, który wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Przy wykorzystaniu nieodpowiednich akcesoriów proces ten może sprawić dużo trudności albo w ogóle się nie powieść. Warto więc zadbać o wysokiej jakości sprzęty, które nie tylko ułatwią, ale również przyspieszą cięcie szkła. Na co dzień możemy się spotkać z różnymi rodzajami szkła, do których należy dopasować odpowiedni sposób cięcia oraz narzędzia. Jak i czym ciąć szkło? Podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak przeciąć szkło w warunkach domowych?

Cięcie szkła w domu jest możliwe. Wszystko zależy oczywiście od tego, z jakim rodzajem szkła mamy do czynienia. Niekiedy wystarczy zwykła żyłka, czasem nożyk, a innym razem piłka włosowa. Są jednak takie gatunki szkła, których nie sposób przeciąć w domu. Zalicza się do nich szkło żaroodporne, które stosuje się na przykład w kominkach. Jest ono wyjątkowo odporne na uszkodzenia i bardzo silne. Dotyczy to także szkła hartowanego, jakie można znaleźć na przykład w kabinach prysznicowych. Występują w nim bowiem bardzo duże naprężenia, które w przypadku naruszenia struktury szkła powodują pękniecie tafli. Jest to niezależne od wielkości szkła czy metody obróbki. W tym przypadku jedyną możliwością jest zastosowanie profesjonalnych urządzeń obsługiwanych przez doświadczonych operatorów. By przeciąć szkło hartowane najlepiej zatem udać się do szklarza.

Nie każdy wie, ale istnieje możliwość, by cienkie szkło przeciąć nożyczkami. Można to zrobić, zanurzając szkło w wodzie i tnąc je dowolnymi nożyczkami. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze działa, a jego skuteczność z pewnością nie będzie stuprocentowa. Najlepiej zatem zastosować sprawdzone rozwiązania, które są niezawodne.

Jak ciąć szkło klejone?

Cięcie szkła klejonego również jest trudne, ale można próbować je przeciąć w domu. Niektóre modele szkła poddają się obróbce. Wystarczy wtedy głęboko naciąć szkło, a powstałą rysę zalać alkoholem izopropylowym. Następnie trzeba go podpalić, a na koniec schłodzić taflę, by pękła wzdłuż wykonanej rysy. Niekiedy jednak

Jak i czym ciąć szkło z polistyrenu – jakie narzędzia zastosować?

Jeśli masz do czynienia ze szkłem z polistyrenu, najlepszym sposobem na jego przecięcie będzie zastosowanie ostrego noża do wykładzin i następne przełamanie tafli. Wygodne cięcie zapewnią także nożyczki diamentowe albo korundowe. Najważniejsze jest oczywiście ostrze – powinno być gładkie, a stworzona rysa powinna być tak samo głęboka na całej długości. Jeśli zechcesz wykonywać trudniejsze kształty, możesz zastosować wyrzynarkę. Pamiętaj tylko o odpowiednim dostosowaniu obrotów.

Cięcie szkła zbrojonego – czy warto wykonywać je w warunkach domowych?

Cięcie szkła zbrojonego w warunkach domowych jest kompletnie nieopłacalne, a do tego bardzo trudne. Oczywiście, można wykonać nacięcie, a następnie próbować przełamać szkło, jednak potrzebne będzie do tego specjalne narzędzie, czyli na przykład szlifierka o bardzo cienkiej tarczy. Umożliwi ona bowiem rozcięcie zbrojenia bez ingerowania w szklaną taflę.

Cięcie szkła hartowane do telefonu

Jeśli posiadasz prawdziwe szkło hartowane do telefonu, jego przecięcie w bezpieczny sposób jest niemożliwe. W przypadku gdy masz do czynienia ze szkłem typu float, czyli po prostu z podróbką szkła hartowanego do telefonu, które posiada dodatkową warstwę zabezpieczającą, możesz je z powodzeniem przeciąć. Wystarczy, że wykonasz odpowiednim narzędziem nacięcie, a następnie odłamać oznaczony element. Nie powinno być to jednak koniecznie, gdyż w sklepach można dziś kupić szkło hartowane do absolutnie każdego modelu telefonu, które posiada odpowiednie nacięcia i profilowanie. Samodzielne docinanie to zwykła strata czasu i dodatkowe ryzyko uszkodzenia obrabianego szkła.

Cięcie szkła butelkowego

Przecinanie szklanych butelek nie powinno stanowić problemu. Można do tego celu zastosować żyłkę i bardzo energicznie przeciągnąć ją po szkle. Istnieją również inne sposoby, jednak potrzeba do nich nieco wprawy i doświadczenia, ponieważ wymaga zastosowania maszynki do cięcia szkła. Jej obsługa nie jest jednak tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Druga opcja polega na owinięciu butelki sznurkiem bawełnianym nasączonym substancją palną, np. alkoholem izopropylowym i podpaleniu go. Sznurek będzie palił się równomiernie. W momencie, gdy się wypali, należy zanurzyć butelkę w wodzie z dużą ilością lodu. Pod wpływem naprężenia termicznego butelka pęknie na dwie części.

Czym ciąć szkło akrylowe?

W przypadku szkła akrylowego, które stosowane jest głównie na zewnątrz ze względu na świetną odporność na promienie słoneczne, najlepszym pomysłem do cięcia będzie zastosowanie nożyka do szkła, ewentualnie nożyka do wykładzin lub pilnika. Proces przebiega podobnie jak w przypadku szkła syntetycznego czy szkła typu float. Na samym początku należy delikatnie wykonać rysę, a następnie odłamać zbędny element szkła. Jeśli zależy Ci na tym, by krawędź była maksymalnie gładka, warto dodatkowo zeszlifować na mokro wszystkie ostro zakończone ranty.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

Cięcie metalu – jak i czym przeciąć metal?

Cięcie plexi – jak i czym ciąć pleksi?

Nóż do szkła

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco