Rodzaje akumulatorków do elektronarzędzi

22 września 2020 0

Autor:

Wybierając nową wiertarkę, wkrętarkę czy też wyrzynarkę lub inne elektronarzędzie, jednym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę jest akumulator. Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się akumulatory Li-Ion, NiCd oraz Ni-MH. Które z nich wybrać? Opisujemy najpopularniejsze rodzaje akumulatorków.

Rodzaje akumulatorków

Akumulatory litowo jonowe (Li-Ion)

Akumulatory litowo jonowe (Li-Ion to inaczej akumulatory litowo-jonowe, które stosowane są zazwyczaj w urządzeniach bezprzewodowych. Wynika to z faktu, że gwarantują doskonałą wydajność w porównaniu z innymi rodzajami akumulatorów. Nie mają efektu pamięci, czyli można ładować je w dowolnym momencie. Nie ma konieczności czekania na rozładowanie baterii czy jej całkowite naładowanie. Wyróżniają się bardzo dużą pojemnością (nawet dwukrotnie większą od akumulatorów NiCd), dzięki czemu pracują znacznie dłużej bez konieczności ładowania. Dodatkowo za atut akumulatorów litowo-jonowych uznaje się ich niewielką wagę, która sprawia, że praca z urządzeniem z podłączoną baterią Li-Ion jest znacznie wygodniejsza. Na koniec warto wspomnieć również o ich wadzie, jaką jest niska odporność na pracę w bardzo dużym cieple i zimnie. W wyniku takich warunków akumulator dużo szybciej się rozładowuje.

Akumulatory niklowo kadmowe (NiCd)

Akumulatory NiCd to inaczej akumulatory niklowo kadmowe. Stosowane są coraz rzadziej w bezprzewodowych elektronarzędziach, jednak wciąż można spotkać je na rynku. Powód wynika z dyrektywy wydanej przez Radę Parlamentu Europejskiego, która dotyczyła „wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów przenośnych zawierających kadm, przeznaczonych do użytku w elektronarzędziach bezprzewodowych”. Największą zaletą akumulatorów NiCd jest możliwość bezproblemowej pracy nawet przy bardzo wysokich oraz bardzo niskich temperaturach, czego nie są w stanie zapewnić akumulatory litowo-jonowe. Jak wskazują producenci baterii NiCd, mogą być one używane w zakresie temperatur od -40°C do +60°C. Warto jednak wspomnieć, że posiadają one efekt pamięci, czyli muszą zostać całkowicie rozładowane, by móc naładować ponownie i całkowicie naładowane, by móc z nich korzystać.

Akumulatory niklowo metalowo wodorowe(NiCd)

Na koniec kilka słów o akumulatorach Ni-MH, czyli akumulatorach niklowo-metalowo-wodorowych. Okazuje się, że są świetną alternatywą dla akumulatorów niklowo-kadmowych. Wyróżniają się jeszcze lepszymi parametrami niż wspomniane baterie NiCd, ponieważ są znacznie pojemniejsze, lżejsze i bardziej ekologiczne, a do tego mają mniejszy efekt pamięci. Niestety, są bardzo rzadko obecne w mobilnych elektronarzędziach. Wynika to z ich krótkiej żywotności.

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco