Cięcie plexi – jak i czym ciąć pleksi?

15 kwietnia 2021 0

Autor:

Plexi jest popularnym materiałem konstrukcyjnym, stosowanym w wielu aplikacjach budowlanych. Bardzo często zdarza się, że kupując wymiary standardowe, musimy je dociąć do pożądanego wymiaru. Wielu z nas wydaje się, że cięcie plexi jest bardzo skomplikowane, ale w rzeczywistości tak nie jest. W większości przypadków do cięcia pleksi nie będziemy bowiem potrzebowali skomplikowanych narzędzi. Powinno nam wystarczyć to, co aktualnie posiadamy we własnej skrzynce z narzędziami. W przypadku bardziej skomplikowanych kształtów również powinniśmy spróbować obróbki we własnym zakresie. Plexi to materiał bardzo dobrze obrabialny. W związku z tym jego obróbka przy odrobinie doświadczenia jest bezproblemowa.

Cięcie plexi – praktyczne porady

Na rynku plexi występuje zazwyczaj w formie płyt. Możemy znaleźć płyty o grubości od 1 mm do nawet 20 mm. Oczywiście im płyty cieńsze, tym ich obróbka i docinanie są łatwiejsze. W przypadku płyt o znacznej grubości, docinanie może się okazać problemowe. Oczywiście nie na tyle, aby zlecać to firmie zewnętrznej. Powinniśmy jednak w takim wypadku posiadać nieco bardziej specjalistyczne narzędzia, które z pewnością pomogą nam w zadaniu. Z uwagi na łatwość cięcia, najbardziej popularnymi płytami plexi są te o grubościach 2 mm, 3 mm i 4 mm. Im grubsza płyta, tym opory cięcia będą większe i stopień skomplikowania wyższy. Grube płyty z plexi możemy oczywiście docinać tradycyjnymi narzędziami do cięcia, ale może się wówczas okazać, że jakość cięcia będzie stosunkowo niska.

Jak ciąć pleksi?

Najprostszym i jednocześnie najbardziej popularnym sposobem na cięcie płyt z plexi jest użycie do tego rozgrzanego noża. Dotyczy to jednak płyt o małej grubości czyli około 2,3 lub 4 mm. Do cięcia możemy użyć także noża termicznego, ale trzeba pamiętać o tym, że bardzo łatwo go wówczas uszkodzić. Może się więc okazać, że chcąc sobie polepszyć, utrudnimy zadanie i uszkodzimy nóż.

Kolejnym sposobem na cięcie plexi jest użycie do tego celu brzeszczotu lub wyrzynarki. W tym przypadku możliwa będzie obróbka znacznie grubszych płyt, z którymi nie poradziłby sobie standardowy nóż termiczny. Jeżeli do cięcia plexi wybieramy brzeszczot, musimy pamiętać o tym, aby było to narzędzie o możliwie najmniejszych zębach. Dzięki temu wszystkie krawędzie, po których będzie następowało cięcie, będą zdecydowanie ładniej wykończone. Użycie zbyt dużych zębów może doprowadzić do poszarpania krawędzi, a w najgorszym wypadu do pęknięcia płyty. Jest to bowiem spowodowane powstaniem naprężeń materiałowych, które prowadzą do pękania plexi. Jeżeli zdecydujemy się na docięcie płyt przy użyciu wyrzynarki, należy pamiętać o odpowiednim jej typie. Do wycinania elementów z plexi, powinniśmy używać wyłącznie wyrzynarek przystosowanych do cięcie tworzyw sztucznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ narzędzia te pracują w stosunkowo niskich obrotach. Zbyt duże obroty są niekorzystne podczas cięcia tworzyw sztucznych, ponieważ mogą doprowadzić do wytworzenia wysokiej temperatury i uszkodzenia materiału. Oczywiście – posiadając wyrzynarkę wielobiegową, możemy ją wykorzystać. Cięcie plexi powinno wówczas nastąpić przy wykorzystaniu pierwszego lub drugiego biegu. Wykorzystując tego typu urządzenia do cięcia, powinniśmy również zadbać o odpowiednie podparcie płyt. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy docinamy grube płyty i musimy na nie naciskać z określoną siłą. Pozwoli to również zminimalizować drgania, będące dużą przeszkodzą w precyzyjnym cięciu płyt.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie piłki włosowej. Jest to bardzo tanie narzędzie, które pozwoli wyciąć nawet bardziej skomplikowane kształty z cienkich płyt plexi. Niestety proces cięcia jest w tym wypadku dość żmudny i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Daje jednak możliwość bardzo ładnego wykończenia krawędzi, bez nadmiernego nagrzania zarówno narzędzia, jak i materiału.

Jeżeli w płycie plexi musimy wyciąć otwory, wówczas niezwykle pomocna będzie wiertarka z otwornicą. W tym wypadku powinniśmy wybierać wiertarki pracujące z możliwie wysokimi obrotami. Jeżeli chodzi o otwornice i wiertła – idealne będą te, które stosujemy na co dzień otwornice do metalu

Czym ciąć plexi?

Najlepszym rozwiązaniem cięcie plexi wydaje się zakup wiertarki oraz wyrzynarki. Taki zestaw pozwoli bowiem na docinanie płyt plexi zarówno o małej, jak i dużej grubości. Dzięki temu będziemy mieli możliwość obróbki materiału bez większych problemów. Podczas zakupu osprzętu tnącego do narzędzi, należy pamiętać o wyborze końcówek z możliwie drobnymi zębami. Muszą być również odpowiednio ostro, aby zapewnić dobrej jakości cięcie.

Ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jak i czym ciąć płyty z plexi. Możemy znaleźć bowiem osoby, które przy użyciu ręcznych piłek lub noża, są w stanie dociąć skomplikowane i małe kształty. Z drugiej strony znajdziemy również specjalistów, którzy przy użyciu wyrzynarek i wierteł tworzą gotowe do wykorzystania elementy z tego materiału. Należy jednak pamiętać, że mając do czynienia z wymagającymi kształtami, do ich wytworzenia powinniśmy użyć wyłącznie najwyższej jakości narzędzi.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Cięcie szkła – jak i czym ciąć szkło?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

Cięcie metalu – jak i czym przeciąć metal?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco