Spawarka do aluminium – jaką kupić?

10 września 2020 0

Autor:

Spawanie materiału, jakim jest aluminium to niełatwe zadanie, jeśli chodzi o aspekt techniczny. Niezbędne jest więc dobranie odpowiedniej spawarki, która znacząco ułatwi cały ten proces. Wśród najpopularniejszych rodzajów spawarek do aluminium wyróżnia się spawarki TIG oraz migomaty. Które z rozwiązań będzie najlepsze i jakie są ich plusy oraz minusy? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury i sam zdecyduj która spawarka do aluminium będzie lepsza!

Spawanie aluminium – TIG czy MIG?

Dwie najpopularniejsze metody spawania aluminium to TIG oraz MIG. Są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Zarówno jedna, jak i druga ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o spawarki do aluminium TIG, są one znacznie prostsze w obsłudze. Migomaty natomiast wymagają już doświadczenia w pracy z tego typu urządzeniami. Są bowiem trudniejsze nie tylko w obsłudze, ale i w serwisowaniu.

Spawanie łukiem w osłonie gazu obojętnego (MIG) to metoda wykorzystywana w szczególności do łączenia grubego aluminium. Natomiast metoda TIG używana jest do prac z cieńszymi blachami o grubości maksymalnie 3 mm. Ponadto migomaty umożliwiają uzyskanie gładkich i czystych spoin, które nie zawierają tlenków. Jeśli zaś chodzi o metodę TIG, pozwala ona na stworzenie spoiny idealnej o grubości nawet do 10 mm. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to praca dość wymagająca, do której potrzebne jest spore doświadczenie.

Jaka spawarka do aluminium?

Nie istnieje jeden rodzaj uniwersalnej spawarki, która może być używana do każdego rodzaju prac. Ze względu na właściwości spawarek oraz materiałów, spawarki TIG stosowane są do cienkich materiałów, a MIG do grubszych. Oprócz tego jest jeszcze kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze spawarki do aluminium. Jednym z nich jest marka urządzenia. Wśród rozwiązań cieszących się największą popularnością znajdziemy spawarki do aluminium marki Bester, Keppi oraz Magnum. Choć producent urządzenia nie zawsze gwarantuje najwyższą jakość, to w przypadku tych firm można mieć pewność, że spawarki będą miały zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wartość prądu. Zależy ona od tego, jakie elementy będą poddawane spawaniu. Jeśli chodzi na przykład o blachy aluminiowe o grubości 1 mm, to do ich spawania potrzebny jest prąd o wartości 40 A. Za minimum w spawarkach uznaje się więc wartość prądu 150 A. Sprawdzi się bowiem zarówno do łączenia cieńszych, jak i grubszych elementów. Takie narzędzie będzie przydatne jako spawarka do aluminium i nierdzewki. Spawarki o wartości prądu około 200 A będą natomiast lepszym wyborem do prac profesjonalnych.

Warto również pamiętać, że spawarki TIG oraz MIG do aluminium powinny posiadać w zestawie niezbędne dodatki oraz akcesoria w postaci łusek czy tulei. Choć te akcesoria dostępne są w wielu rozmiarach, to spawarki nie są urządzeniami standaryzowanymi, dlatego też wybór sprzętu sprawdzonej marki będzie dobrym wyborem, ponieważ w przyszłości znalezienie części zamiennych, jak i materiałów eksploatacyjnych nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Pytanie, które należy sobie zadać przed zakupem spawarki do aluminium dotyczy również tego, czy wybrać opcję AD czy DC. Zazwyczaj polecane jest spawanie prądem zmiennym, jednak tego typu urządzenia są znacznie droższe oraz bardziej skomplikowane, jeśli chodzi o budowę. Do zastosowań amatorskich poleca się więc spawarki DC. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że spaw powstały przy ich użyciu będzie odrobinę gorszy jakościowo.

Chłodnica nie wchodzi w skład standardowego wyposażenia każdej spawarki do aluminium, jednak jeśli planujesz jej zakup, warto także pomyśleć o chłodnicy. Umożliwia ona bowiem wydłużenie cyklu pracy oraz przedłużenie okresu eksploatacji urządzenia. Co więcej, funkcja chłodzonego uchwytu znacząco podwyższa komfort w trakcie pracy. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie podniesie cenę spawarki do aluminium.

Nie można nie wspomnieć także o kwestii ergonomii, bowiem spawarka do aluminium to urządzenie eksploatowane często przez długie godziny. Z tego powodu bardzo ważne jest, by praca z nią była wygodna. Należy wiec przed zakupem zwrócić uwagę na uchwyt, a także na budowę samej spawarki do aluminium.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Spawarka – rodzaje i zastosowanie

Spawarka inwertorowa – jaką kupić?

rodzaje i zastosowanie elektrod.

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Drut spawalniczy – rodzaje i jaki wybrać?

Co to jest napawanie?

Polerowanie aluminium – jak i czym polerować aluminium?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco