Wiertła do drewna – rodzaje i zastosowanie

10 stycznia 2019 0

Autor:

Każdy majsterkowicz z pewnością choć raz musiał wykonać jakąkolwiek pracę w drewnie. Niewątpliwie jest to jedna z czynności, która sprawia mnóstwo satysfakcji i rozbudza kreatywność. Zwłaszcza wtedy, gdy posiada się specjalne narzędzia i wiertła do drewna, sprawiające, że ten proces jest jeszcze prostszy.

Wiertła do drewna czy do metalu – które wybrać?

Drewno to dość specyficzny materiał. Ma niejednorodną twardość, a jego struktura jest złożona z włókien. Z początku może być bardziej miękkie, ale upływający czas oraz zmienne warunki atmosferyczne wpływają na jego twardość. Właśnie z tego powodu wybierając wiertło do pracy w drewnie warto zastanowić się czy korzystać z tego do metalu, czy może zainwestować w dodatkowe, przeznaczone specjalnie do drewna.

Jeśli nie posiadasz wprawy w wierceniu w drewnie, musisz być bardzo ostrożny, ponieważ używając wiertła do metalu, może Ci się ono bardzo łatwo ześlizgnąć, a co za tym idzie, stworzyć zniszczenia w materiale. Dla ceniących dokładność i chcących uzyskać powtarzalne elementy poleca się zdecydowanie wiertła do drewna. Mają zupełnie inną geometrię ostrza, a także posiadają dodatkowe ostrza centrujące, które zapobiegają przesuwaniu się podczas pracy. Szukasz wiertła do drewna? Masz do wyboru kręte, spiralne oraz płaskie. To, jakie należy wybrać, zależy od pracy, jaką musisz wykonać.

Rodzaje wierteł do drewna:

-kręte wiertła do drewna

-spiralne wiertła do drewna

-płaskie wiertła do drewna

Wiertła kręte do drewna

Kręte wiertło do drewna to chyba najpopularniejszy rodzaj narzędzia stosowanego do pracy w tym materiale. Ponieważ wykonane jest najczęściej ze stali nierdzewnej, zachwyca trwałością, a także precyzją, z jaką wykonuje otwory. Największe otwory, jakie może wykonywać ten rodzaj wiertła mają średnicę 3 cm. Zbudowane jest z dwóch krawędzi skrawających, które na samym początku tworzą obwód, a później środek. Kolejny element to ostrze centrujące, pozwalające na zagłębienie się w drewno.

Wiertła spiralne do drewna

Wiertło spiralne, w odróżnieniu od krętego, umożliwia wiercenie na jeszcze większą głębokość i średnicę, zachowując przy tym ogromną precyzję. Stożek centrujący, w jaki jest wyposażone, chowa się w drewnie niczym śruba. Każde takie wiertło posiada również wielokątny uchwyt, uniemożlwiający jego obracanie, kiedy trafi na twardy kawałek drewna.

Wiertła płaskie do drewna

Tak samo, jak w przypadku poprzedniego wiertła, wiertło płaskie również jest w stanie wykonywać otwory większe niż 30 mm. Ma płaskie krawędzie skrawające oraz spłaszczoną część roboczą. Warto wiedzieć, że przy tym rodzaju wiertła jego głowica podczas pracy przechodzi w układ cylindryczny. Najlepiej sprawdza się do mało wymagających prac, które nie wymagają precyzji, dlatego będzie idealne np. do wywiercenia otworu na zamek w drzwiach.

Najlepsze wiertła do drewna

Jeśli zależy Ci na precyzyjnym i profesjonalnym wykonywaniu swojej pracy, zdecydowanie powinieneś zainwestować w wiertła przeznaczone specjalnie do wiercenia otworów w drewnie, nie w metalu. Natomiast wykonując skomplikowane prace stolarskie warto zainwestować również w wiertła drążone, a także wiertła do konfirmatorów. Rodzajów jest wiele, lecz najważniejsze to dobór odpowiednich narzędzi do rodzaju wykonywanej pracy.

Wiertła do drewna znajdą Państwo w naszym sklepie EBMiA w dziale: Narzędzie Stolarskie

W innym naszym artykule opisujemy: Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

W innym naszym artykule opisujemy Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła

W innym naszym artykule opisujemy: Wiertarka stołowa i uchwyt wiertarski

W innym naszym artykule opisujemy: Wiertła do metalu

W innym naszym artykule opisujemy: Wiertła do szkła

W innym naszym artykule opisujemy: Ostrzenie wierteł

W innym artykule opisujemy: Wiertło do kamienia

Wiertła do betonu

Jak wymienić wiertło w wiertarce?

Wiertło widiowe – co to jest, budowa, do czego?

Świder do drewna – co to jest, jaki wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco