Wiertło do kamienia – jakie kupić?

1 kwietnia 2020 0

Autor:

Jeśli w swoim wyposażeniu masz wiertarkę lub młotowiertarkę, na pewno z czasem będziesz potrzebować również zestawu wierteł, które umożliwią Ci wykonywanie otworów w różnego typu powierzchniach. Dobór konkretnych rozwiązań warto rozpocząć od tych najpotrzebniejszych akcesoriów, czyli w przypadku, gdy planujesz wiercenie w kamieniu, musisz do tego celu dopasować odpowiednie wiertła. Jakie wiertło do kamienia wybrać? Podpowiadamy!

Sprawdź rodzaj uchwytu w swojej wiertarce

Pierwszym krokiem podczas wyboru wiertła do kamienia jest sprawdzenie rodzaju uchwytu w posiadanym elektronarzędziu. W wiertarkach zazwyczaj najlepiej sprawdzają się wiertła z uchwytem walcowym albo sześciokątnym. W młotowiertarce zaś konieczne będzie zastosowanie wiertła z uchwytem SDS-Max lub SDS-Plus.

Jaki rozmiar wiertła do kamienia wybrać?

Długość, jak również średnica wiertła to bardzo ważne parametry, które należy uwzględnić przy wyborze konkretnego rozwiązania. W zależności od tego, jak głęboki czy szeroki otwór potrzebujesz wykonać, takie wiertło do kamienia wybierz do wiertarki. Producenci oferują w tej kwestii bardzo wiele rozwiązań, dlatego z pewnością nie będziesz mieć problemu z doborem odpowiedniego wiertła.

Z czego powinno być wykonane wiertło do kamienia?

Wiertła do kamienia najczęściej wykonywane są z węglika spiekanego. Dotyczy to w szczególności pracy z kamieniami polnymi. Jeśli natomiast potrzebujesz wykonać otwór w kamieniu szlachetnym, sięgnij po specjalistyczne wiertła przeznaczone właśnie do tego celu.

Kształt wiertła do kamienia – na co zwrócić uwagę?

Wiertła są do siebie bardzo potrzebne i zwykle trudno jest rozpoznać, czy służy ono do wiercenia w betonie, kamieniu czy drewnie. Wszystkie mają bowiem podobne rowki. Zwykle wiertło rozpoznaje się więc po materiale, z jakiego zostało wykonane.

Jak ostrzyć wiertło do kamienia?

Istnieją dwa sposoby na ostrzenie wiertła do kamienia. Pierwszy z nich wymaga zastosowania ostrzarki, która w prosty i szybki sposób pomoże Ci naostrzyć każde wiertło bez żadnych problemów. Do drugiego sposobu konieczna jest wprawa, ponieważ polega on na samodzielnym odtwarzaniu pierwotnego kształtu wiertła. Wymaga to niesamowitej precyzji!

W kolejnych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Wiertła do metalu

Wiertło do szkła

Wiertła do betonu

Ostrzenie wierteł

Jak wymienić wiertło w wiertarce?

Wiertło widiowe – co to jest, budowa, do czego?

Wiertło stożkowe stopniowe do metalu – budowa, zastosowanie, cena

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco