Wiertło do szkła – jakie kupić?

4 września 2019 0

Autor:

Szkło to materiał, który jest wyjątkowo podatny na uszkodzenia. Jeśli podejmujesz się obróbki tego tworzywa, musisz pamiętać, że wymaga to ogromnej dokładności. Do wiercenia w szkle konieczne jest także użycie specjalistycznych narzędzi. Zastanawiasz się, jakie wiertło do szkła wybrać? Podpowiemy Ci!

Rodzaje wierteł do szkła

Głównym kryterium wyboru rodzaju wiertła do szkła jest kształt. Występują dwie główne kategorie ich podziału:

– Wiertła płetwowe do szkła – nazwa bierze się od tego, że końcówka wiertła swoim wyglądem przypomina trójkątną płetwę. Przydają się do wykonywania precyzyjnych otworów o małej średnicy. Można ich również używać do wiercenia w ceramice.

– Wiertła rurowe do szkła – mają już większą średnicę niż wiertła płetwowe. Nadają się do wykonywania dużo większych otworów i nie niszczą przy tym szkła.

Wspomniane wiertła do szkła mają zbliżoną do siebie formę – ich kształt jest stożkowy i mają zaostrzone końce. Dzięki temu szkło jest cięte bardzo precyzyjnie, a nacisk wywierany na materiale nie jest zbyt mocny, co daje pewność, że nie zostanie on uszkodzony. Otwory stworzone z pomocą takich wierteł będą miały równe i gładkie brzegi.

Bardzo ciekawą wskazówką, o której nie wszyscy wiedzą, a która na pewno ułatwi wiercenie w szkle, jest uprzednie schłodzenie wiertła wodą lub specjalnym olejem. Taki zabieg zabezpieczy wiertło przed uszkodzeniem oraz ochroni szkło przed pęknięciem.

Wiercenie w szkle  – Jaki rozmiar i materiał wybrać?

W przypadku szkła hartowanego, czyli tzw. szkła bezpiecznego, najlepszym wyborem będzie wiertło wykonane z węglika spiekanego lub wiertło diamentowe. Zarówno jedno, jak i drugie ma odpowiednią twardość do pracy z takim materiałem, jak szkło hartowane. Oprócz materiału wykonania warto również zwrócić uwagę na rozmiar, a mianowicie na długość oraz średnicę wiertła. Te parametry odpowiadają za głębokość i szerokość wykonywanych otworów. Na szczęście na rynku znajdziesz bardzo wiele różnych wierteł, dlatego dobór tego właściwego na pewno nie przysporzy Ci żadnych problemów.

Wiertło do szkła fi 5 mm Alpen

Jakie wiertło do szkła?

Wybierając wiertło do szkła należy także zwrócić uwagę, czy zastosowany w nim uchwyt pasuje do Twojej wiertarki. Niestety, nie każde wiertło będzie kompatybilne z danym elektronarzędziem, dlatego warto sprawdzić ten aspekt przed zakupem. W wiertłach do szkła najczęściej stosuje się uchwyty walcowe, cylindryczne oraz sześciokątne.

Kolejny temat to ostrzenie wiertła. Chcesz, by na dłużej zachowało ono swoje najlepsze właściwości? Nie zapominaj o tym, by regularnie sprawdzać jego stan. Zwracaj uwagę na końcówkę wiertła. Jeśli powoli przestaje być szpiczasta i ostra, musisz ją naostrzyć. W tym celu warto zainwestować w ostrzałkę do wierteł. Dzięki niej uzyskasz taki sam efekt, jak przy zakupie, a wiertło będzie Ci służyło niezawodnie jeszcze przez długi czas.

Ile kosztuje wiertło do szkła?

Ceny wierteł do szkła w przypadku producenta Alpen to od około 30 do 60zł natomiast za zestaw wiertła do szkła trzeba zapłacić około 100zł. Wiertła do szkła firmy IRWIN można kupić już za kilkanaście zł.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Wiertła do metalu

Ostrzenie wierteł

Wiertło do kamienia

Jak wymienić wiertło w wiertarce?

Polerowanie szkła – jak i czym polerować szkło?

Wiertło widiowe – co to jest, budowa, do czego?

Wiertło do ceramiki

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco