Wiertła do betonu – jakie kupić?

5 maja 2020 0

Autor:

Wiertła do betonu są to narzędzia, które wyróżniają się doskonałą trwałością i doskonale radzą sobie przy pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Ze względu na fakt, że beton jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych, wiertło musi gwarantować doskonałą precyzję pracy. Należy je także odpowiednio dopasować do posiadanego elektronarzędzia. Dowiedz się, jak dobrać rodzaj wiertła do betonu. Zapraszamy do lektury!

Jakie wiertła do betonu?

Jak wspominaliśmy wcześniej, beton jest dosyć twardym materiałem, dlatego do wiercenia w nim należy użyć wysokiej jakości narzędzi od sprawdzonych producentów. Sprawdzą się tu odporne na uszkodzenia, twarde wiertła. Choć za solidny produkt będzie trzeba zapłacić nieco więcej, zapewniamy, że warto. Dzięki temu praca będzie przebiegała bez żadnych nieprawidłowości. Co więcej, dobrej jakości wiertła gwarantują również dłuższą pracę. Oznacza to, że nie trzeba będzie ich wymieniać po kilku użyciach ze względu na to, że się zużyły, stępiły, starły czy pękły. Porządne wiertła do betonu powinny wyjść bez szwanku nawet pod spotkaniu z prętem zbrojeniowym.

Poszczególne modele wierteł do betonu różnią się od siebie budową, sposobem wykonania, uchwytem oraz liczbą ostrzy tnących. Każde z nich będzie miało nieco inne zastosowanie, możliwości, tempo pracy i pasują do innych elektronarzędzi. Właśnie z tego względu konkretny model powinien być wybierany pod konkretny sprzęt, z którym będzie używane. Do betonu przeważnie stosuje się wiertła widiowe, udarowe lub diamentowe. Ich średnica wynosi od 3 do 32 mm, ale niekiedy bywa też większa. Długość zaś sięga maksymalnie do 50 cm. Jeśli natomiast chodzi o uchwyty – wiertła do betonu mogą mieć kilka rodzajów uchwytów. Do wiertarek posiadających uchwyt szybkomocujący najlepiej sprawdzą się wiertła walcowe (cylindryczne), natomiast do młotowiertarek oraz młotów udarowych – uchwyty SDS.

Rodzaje wierteł do betonu

Wybór konkretnego wiertła do betonu zależy przede wszystkim od rodzaju uchwytu wiertarskiego w używanym elektronarzędziu. Jeśli posiadasz wiertarkę udarową, zastosuj modele ze standardowym uchwytem walcowym. Do młotów pneumatycznych i młotowiertarek, posiadających systemy mocowania SDS-PLUS albo SDS-MAX należy użyć specjalnie przystosowanych osprzętów.

Wiertła udarowe do betonu – używane są w połączeniu z wiertarkami udarowymi. Posiadają głowicę pokrytą węglikiem spiekanym.

Wiertło widiowe do betonu– są to zdecydowanie najczęściej stosowane wiertła do betonu. Wytwarza się je z wysokiej jakości stali narzędziowej lub ze stali z domieszką kobaltu bądź tytanu. Ich część robocza pokryta jest węglikiem spiekanym, nazywanym także widią. Narzędzia te wyróżniają się dosyć dużą głowicą oraz spiralą z pojedynczym rowkiem. Idealnie sprawdzają się podczas prac montażowych.

Wiertło diamentowe do betonu– ich głowice wykonane są z diamentu. Można kupić je w wersji klasycznej – do robienia niewielkich otworów lub w wersji koronowej – do otworów o dużo większych średnicach.

Dobre wiertło do betonu zbrojnego

Beton zbrojny to trudny w obróbce materiał, do którego wymagane jest zastosowanie specjalistycznych rozwiązań, które będą wyróżniały się wytrzymałością w każdej sytuacji. Muszą poradzić sobie bowiem nawet wtedy, gdy trafią na zbrojenie w betonie. Wśród produktów od znanych i cenionych producentów znajdziesz wiertła SDS do betonu, które wytwarza się ze stali. Są one dodatkowo hartowane oraz ręcznie szlifowane. Innym rodzajem godnym uwagi są wiertła tytanowo-węglowe, wyróżniające się specjalnym kształtem, który znacząco ułatwia pracę.

Głowice wierteł do betonu zbrojnego mają również wielokrotnie szlifowane diamentowo ostrza boczne, a także wyposażone są w ostrza centrujące z węglików spiekanych, dzięki czemu są wytrzymalsze i nie ulegają stępieniu czy złamaniu w wyniku eksploatacji. Tego typu wiertła są skonstruowane tak, by nie blokować się podczas pracy, a szczególnie wtedy, gdy natrafią na zbrojenie.

Wiertła do betonu zbrojnego mają też specyficzną konstrukcję. Jest ona bowiem świetnie zoptymalizowana pod kątem drgań oraz rozkładu sił. Co więcej, w trakcie pracy doskonale radzi sobie z odprowadzaniem pyłu, co przekłada się na szybkość wiercenia, a także na trwałość wiertła. Dzięki temu, że pył przekierowywany jest do spirali, dno wierconego otworu nie zatyka się.

Jakie wiertło do betonu kupić?

Jeśli chcesz, by Twoje wiertła do betonu na dłużej zachowały swoją początkową skuteczność i wysoką jakość, pamiętaj o systematycznym ostrzeniu. Dzięki temu będziesz mógł używać ich przez kolejne lata bez strat na efektywności. Ostrzenie nie jest najprostszym zadaniem i potrzeba do tego specjalnych narzędzi, dlatego najlepiej raz na jakiś czas oddać wiertła do betonu do serwisu, który zrobi to za Ciebie. Będziesz mieć pewność, że zostały naostrzone precyzyjnie.

W innych naszych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła

Jak naostrzyć wiertło

Wiertło do kamienia

Wiertła do szkła

Wiertła do metalu

Jak wymienić wiertło w wiertarce?

Wiertło widiowe – co to jest, budowa, do czego?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco