Ostrzenie wierteł – Porady jak naostrzyć wiertło

8 października 2019 0

Autor:

Wiertarka oraz wysokiej jakości wiertła, dopasowane wykonywanej pracy, to niezbędnik wszelkich prac remontowych, jak również konstrukcyjnych. Choćbyś zainwestował w najlepsze elementy, one i tak z czasem się zużyją. W przypadku wierteł nie oznacza to jednak konieczności wymiany na nowe. Świetnym pomysłem jest naostrzenie wiertła, które posiadasz. Chcesz wiedzieć, jak naostrzyć wiertło? Zapraszamy do lektury.

Ostrzenie wierteł – gwarancja efektywnej pracy

Naostrzone wiertło to gwarancja efektywnej, a także wygodnej pracy. Zapewnia wykonanie otworów o gładkich brzegach, co ułatwia realizowanie kolejnych etapów pracy, takich jak wbijanie kołków albo innych elementów tego typu. To od dobrze wykonanych otworów zależy zarówno estetyka efektu końcowego, jak również funkcjonalność konstrukcji. Mimo wszystko niektórzy próbują pracować stępionym wiertłem, jednak nie jest to dobra decyzja. Otwory wykonane takim wiertłem będą nierówne, a także postrzępione.

Praca nienaostrzonym wiertłem może także prowadzić do uszkodzenia lub złamania tego elementu. Jeśli więc zauważysz, że wykonywane otwory nie są najwyższej jakości lub występują jakiekolwiek nieprawidłowości podczas pracy, czy też z urządzenia wydobywają się niepokojące dźwięki, jak najszybciej naostrz wiertło.

Jakim urządzeniem naostrzyć wiertło?

Na rynku istnieją specjalistyczne przyrządy, które służą do ostrzenia wiertła, dlatego jeśli zauważysz, że się ono stępiło, użyj właśnie tych sprzętów. Są proste w obsłudze, dlatego ostrzenie wierteł można bez problemu wykonać samodzielnie. Nie jest to również proces czasochłonny – wystarczy kilka chwil, by mieć odnowione i sprawnie działające wiertło. Przyrządy te sprawdzą się do wierteł widiowych (stosowanych przy obróbce betonu i szkła), które są wykonane w specyficzny sposób, z wykorzystaniem węglików. Podczas ostrzenia tego typu wierteł nie można zapominać o stosowaniu odpowiednich kątów podczas szlifowania, dzięki czemu będą one działały prawidłowo. Nie tylko wiertła specjalistyczne należy ostrzyć odpowiednimi przyrządami. Podobnie jest w przypadku tych małych wierteł – tutaj bardzo istotna jest precyzja, a jest ona możliwa do uzyskania dzięki zastosowaniu specjalnych uchwytów.

Choć większość wierteł można swobodnie naostrzyć samodzielnie w zaciszu własnego w domu, o tyle w przypadku, gdy są to wiertła o specyficznej, nietypowej budowie dobrze jest je oddać do naostrzenia do specjalisty, który zajmuje się takimi zadaniami. Chodzi tu m.in. o wiertła stopniowe.

Szlifierka do ostrzenia wiertła – czy to dobry wybór?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne ostrzenie wierteł, do tego celu najlepiej sprawdzi się szlifierka. Wystarczy tylko zastosować specjalne ściernice elektrokorundowe, które zapobiegną zniszczeniu wiertła i można zabierać się do pracy. Wystarczy, że przyłożysz wiertło do kamienia szlifierskiego, a następnie będziesz je obracać w kierunku wiercenia. Nie zapomnij jednak o tym, by co jakiś czas przerwać pracę, ponieważ wiertła bardzo szybko się nagrzewają. Jeśli je przegrzejesz, mogą się trwale uszkodzić, a nawet złamać. Szlifierka to świetny wybór do ostrzenia dużych wierteł, wykorzystywanych do pracy w drewnie czy betonie. Nie sprawdzi się jednak przy ostrzeniu wierteł specjalistycznych.

Szlifierka stołowa SS150150 BEST do ostrzenia wierteł

Alternatywa dla szlifierki? Szlifierko-ostrzałka do ostrzenia wiertła

Jeśli nie posiadasz w swoim warsztacie szlifierki, być może masz szlifierko-ostrzałkę? To urządzenie także się sprawdzi. Co więcej, charakteryzuje się jeszcze lepszą precyzją, a także ma większe możliwości, jeśli chodzi o zakres średnicy ostrzonych wierteł. Warto wiedzieć, że tego typu sprzęt często posiada również funkcję chłodzenia wierteł, dzięki czemu nie jest konieczne robienie przerw podczas ostrzenia. Jak widać, szlifierko-ostrzałka ma lepsze funkcje, jednak jeśli posiadasz w domu szlifierkę, nie ma konieczności, byś inwestował w dodatkowe urządzenie.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco