Jak wymienić wiertło w wiertarce?

19 maja 2020 0

Autor:

Skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne wiercenie nie jest możliwe bez odpowiedniego zamocowania wiertła w wiertarce. Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo prosta czynność, jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Często po drodze napotykamy różne trudności. Jak zatem zamontować wiertło w uchwycie wiertarki? Podpowiadamy!

Uchwyty SDS-Plus – jak włożyć wiertło?

SDS-Plus to podstawowy system mocowania, który można spotkać w wielu urządzeniach. Po raz pierwszy uchwyt SDS-Plus pojawił się w urządzeniach marki Bosch i był on rozwinięciem systemu SDS (System Mocowania Narzędzia), stosowanego w wiertarkach, młotowiertarkach, młotach udarowych itp. SDS-Plus umożliwia montaż większych narzędzi niż opcja standardowa. Do mocowania wiertła nie potrzeba właściwie używać siły. Tuleja mocowania posiada bowiem specjalne zapadki, które po delikatnym dociśnięciu wiertła trzymają je w odpowiednim położeniu. Warto pamiętać, że podczas dociskania narzędzia trzeba usłyszeć kliknięcie. Jeśli go nie usłyszysz oznacza to, że wiertło nie zostało zamontowane lub jest zamontowane nieprawidłowo. Należy również mieć na uwadze fakt, że nie wolno montować w urządzenia wierteł mniejszych ani większych niż wskazuje zakres obsługiwanych wielkości. Nawet jeśli wiertło zmieści się w otworze, nie daje to pewności, że mechanizm zadziała prawidłowo. W przypadku, gdy zauważysz, że do zainstalowania wiertła w wiertarce musisz użyć dużej siły, odpuść montowanie tego wiertła. Taka sytuacja może bowiem oznaczać, że urządzenie jest uszkodzone.

Jak wyjąć wiertło w wiertarce z uchwytem SDS-Plus?

Skoro przedstawiliśmy sposób na montaż wiertła, warto też pokazać, jak demontować wiertła z uchwytów SDS-Plus. Nie jest to jednak trudne zadanie, a konkretnie polega na ręcznym cofnięciu tulejki i zdjęciu wiertła. Nie ma konieczności odkręcania niczego więcej. Ponadto do demontażu nie wykorzystuje się żadnych narzędzi.

Wymiana wiertła w wiertarce SDS?

Uchwyty SDS nieco różnią się od uchwytów SDS-Plus, dlatego postanowiliśmy wskazać różnice w montażu wierteł do tego typu urządzeń. W przypadku tych rozwiązań niezbędne może okazać się użycie siły do zablokowania wiertła w uchwycie wiertarki. Nie stanowi to jednak dużego problemu. Co więcej, warto wspomnieć, że tu montaż również nie wymaga użycia narzędzi. Jeśli zatem okaże się, że nie uda się zamontować wiertła ręką, może to oznaczać uszkodzenie urządzenia.

Należy również pamiętać, że uchwyty SDS posiadają określony zakres wierteł, które można z nimi zastosować. Nie wolno zatem stosować mniejszych lub większych wierteł, ponieważ ich użycie nie jest bezpieczne, a do tego może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmów.

Jak wymienić wiertło w prostym uchwycie wiertarskim?

Proste uchwyty wiertarskie umożliwiają zamocowanie w nich wierteł o okrągłym trzpieniu. Podtrzymywane są one przez trzy łapy, które wysuwają się z tulei mocującej. Aby dopasować średnicę do wielkości wiertła, wykorzystuje się kluczyk z mechanizmem zębatym. Oczywiście można również dokręcić wiertło ręcznie, jednak może to nie zapewnić tak skutecznego montażu. Najlepiej więc połączyć te dwie metody, czyli najpierw użyć kluczyka, a następnie (przed uruchomieniem wiertarki) ręcznie sprawdzić, czy wiertło jest dobrze zainstalowane. Warto mieć na uwadze fakt, że proste uchwyty wiertarskie nie przytrzymują wierteł tak dobrze, jak uchwyty SDS i SDS-Plus, dlatego nie zawsze dobrze radzą sobie przy pracy z twardymi materiałami.

Klasyczna wiertarka i wiertła SDS – czy takie połączenie jest skuteczne?

Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się łączyć klasycznej wiertarki i wierteł SDS. Oczywiście, takie połączenie jest możliwe do stworzenia i wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych, jednak nie jest polecane przez specjalistów. To niebezpieczne dla człowieka rozwiązanie może również uszkodzić wiertarkę oraz wiertło. Nie należy więc podejmować prób ucinania końcówek wierteł, by dopasować je do swojego urządzenia. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniej przejściówki. Nakłada się ją na uchwyt, a następnie w nią montuje wiertło SDS. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jednak najbardziej wytrzymałe rozwiązanie.

Wiertła do drewna

Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła

Jak naostrzyć wiertło

Wiertło do kamienia

Wiertła do szkła

Wiertła do metalu

Wiertło do ceramiki

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco