Narzędzia pneumatyczne czy narzędzia elektryczne?

24 stycznia 2019 0

Autor:

Dobrej jakości narzędzia są niezbędne w każdym profesjonalnym warsztacie oraz miejscach, gdzie wykonuje się naprawy. Wśród narzędzi mamy do wyboru popularne elektronarzędzia, które stanowią ogromną grupę produktów, a także narzędzia pneumatyczne, do których potrzebne jest posiadanie instalacji sprężonego powietrza.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Zacznijmy od narzędzi pneumatycznych, które zdecydowanie wygrywają w kategorii efektywności. Dysponują po prostu większą mocą przy jednoczesnych mniejszych wymiarach oraz masie (o ok. 50% w porównaniu do elektronarzędzi). Narzędzia pneumatyczne napędzane są sprężonym powietrzem, a ich mniejsze gabaryty oraz ciężąr znacznie ułatwiają pracę operatora, która dzięki temu jest mniej męcząca.

Kolejną zaletą narzędzi pneumatycznych jest fakt, iż podczas pracy nie idą z nich iskry. Jest to szczególnie istotne w przypadku warsztatów, w których wykonuje się montaż instalacji LPG. Zagrożenie pożarowe jest wówczas znacznie mniejszy niż w przypadku użycia elektronarzędzi, w których z kolei występuje zjawisko komutacji generujące iskrzenia na styku obracającego się komutatora i szczotek.

Budowa narzędzi pneumatycznych

Jeśli chodzi o budowę narzędzi napędzanych powietrzem to jest ona bardzo prosta, a prze to mniej awaryjna oraz łatwiejsza w naprawie w porównaniu do elektronarzędzi. Sercem narzędzi pneumatycznych jest prosty silnik napędowy, a najczęściej możemy się spotkać z silnikami łopatkowymi bądź turbinowymi. W tym układzie napęd przekazywany jest od silnika bezpośrednio na wrzeciono lub z wykorzystaniem przekładni (jak np. w szlifierkach kątowych). Przed uruchomieniem należy także pamiętać o otwarciu zaworu przepuszczającego powietrze.

Jeśli chodzi o serwisowanie, to silniki łopatkowe wykorzystywane w narzędziach pneumatycznych wymagają regularnego smarowanie. W tym celu w instalacji przy gniazdach poboru powietrza stosuje się specjalne naolejacze, które dozują potrzebną ilość oleju do danego odbiornika. Takiego smarowania nie wymagają z kolei silniki turbinowe, w których elementy ruchome nie stykają się. Do ich sprawnego funkcjonowanie wystarczy suche i czyste powietrze.

Jaka jest przewaga narzędzi pneumatycznych nad elektronarzędziami?

Wielu zwolenników elektronarzędzi podkreśla fakt, że są one tańsze niż narzędzia napędzane sprężonym powietrzem. Nie zawsze jest to prawda – elektronarzędzia znanych marek, o których marzy pewnie każda osoba zajmującą się pracą w warsztacie, kosztują podobnie lub nawet więcej co dobre narzędzia pneumatyczne. Z kolei różnice w cenie da się zauważyć, jeśli idzie o koszt eksploatacji i trzymania obu tych typów narzędzi. Utrzymanie elektronarzędzi jest droższe, ponieważ są one dużo bardziej skomplikowane pod względem budowy, a co za tym idzie – bardziej awaryjne. Dodatkową komplikację podczas ich naprawy jest np. występowaniu wielu współgrających ze sobą mechanicznie części, na przykład komutator-szczotki). Na korzyść stosowania elektronarzędzi przemawia często wygoda w uch użytkowaniu, szczególnie w przypadku modeli bezprzewodowych zasilanych akumulatorowo.

Czy narzędzia pneumatyczne są droższe niż elektronarzędzia?

Narzędzia pneumatyczne mają przeważnie nieco wyższa cenę niż elektronarzędzia o podobnych funkcjach. Jest to jednak pozorne przepłacanie. Dlaczego? Ponieważ koszty eksploatacji są znacznie niższe. Z kolei chcąc stosować narzędzia pneumatyczne należy zainwestować w instalację sprężonego powietrza w swoim warsztacie, co generuje dodatkowe, jednorazowe koszty. Zanim wiec zdecydujemy się na inwestuję w jeden lub drugi typ narzędzie przemyślmy dobrze wszystkie za i przeciw, które się z tym wiążą.

Narzędzia pneumatyczne renomowanych producentów znajdziesz w naszym sklepie pod adresem: https://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-narzedzia-pneumatyczne-c-1452_3519.html

Narzędzia pneumatyczne czy narzędzia elektryczne?
5 punktów (8) głosów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsletter
Bądź na bieżąco