Topnik – co to jest i do czego służy?

4 grudnia 2019 0

Autor:

Jednym z akcesoriów do lutownicy jest topnik. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z tego urządzenia, z pewnością spotkał się również z nazwą tego oprzyrządowania. Preparat ten niejednokrotnie jest pomijany w procesie lutowania, jednak bez wątpienia jest bardzo ważny i zapewnia prawidłowy przebieg pracy. Dlaczego warto korzystać z topnika? Tego i wielu innych informacji o tym preparacie dowiesz się z naszego artykułu.

Topnik – do czego służy?

W trakcie procesu lutowania na powierzchni, która zostaje obrabiana, może wytworzyć się powłoka niemetalicznych związków. Może być to efekt reakcji metalu z atmosferą. Ta warstwa nie jest obojętna w procesie lutowania – może mieć bowiem wpływ na topliwość lutu i utrudniać tworzenie odpornej spoiny. Topnik to preparat, który odpowiada za usunięcie tej powłoki, by łączone powierzchnie były w 100% czyste. Wykorzystując ten preparat zapewnimy sobie również ochronę przed powstawaniem tlenków w trakcie pracy z lutownicą.

Co więcej, lutowanie z wykorzystaniem topnika umożliwia także korzystanie z dużego natężenia prądu bez obawy o wysokie promieniowanie łuku. To sprawia, że praca jest znacznie bardziej efektywna, a przy tym także bezpieczniejsza. Topnik minimalizuje możliwość powstawania odprysków na materiale w czasie lutowania.

Dobry topnik, czyli jaki?

Dobry topnik do lutownicy to taki, który ma niższą temperaturę topnienia niż lut. Jeśli chodzi o jego temperaturę parowania, powinna być ona z kolei wyższa. Bardzo ważna jest także stabilność właściwości topnika, a także posiadanego składu chemicznego. W przypadku, gdy konkretne składniki będą wytrącać się wraz ze wzrostem temperatury, topnik może przestać spełniać swoje funkcje. Istotne jest również to, by preparat ten przyciągał metal w mniejszych ilościach niż ciekły lut. Jeśli tak się nie stanie, nie będzie on wypierany z powierzchni, która jest lutowana, a tym samym zanieczyści wykonaną spoinę. Decydując się więc na wybór konkretnego topnika, należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki się go usuwa, by nie przysparzało to dużych kłopotów.

Topnik do lutowania RF800/15ml płyn AG Termopasty

Jakie rodzaje topników wyróżniamy?

Istnieje pięć najpopularniejszych rodzajów topników:

Topnik R

Tworzony jest na bazie kalafonii oraz rozpuszczalnika. Ponieważ charakteryzuje się dość dużą trwałością, a przy tym również niską aktywnością, można go używać na powierzchniach czystych, nieutlenionych oraz łatwych do lutowania. Pozostałości tego topika nie są żrące, dlatego bardzo łatwo się je usuwa.

Topnik RMA

Składa się on z kalafonii, rozpuszczalnika, a także małej ilości aktywatora. Z tego powodu określa się go jako topnik kalafoniowy średnio aktywowany. Jest on dosyć miękki, a także bardzo czysty, dlatego też używa się go do pracy z materiałami, które łatwo się lutuje. Jego pozostałości nie są niebezpieczne i łatwo je usunąć.

Topnik RA

To topnik kalafoniowy aktywowany. W jego składzie obecna jest kalafonia, rozpuszczalnik oraz aktywator. Dzięki temu można go stosować średnio utlenionych oraz wysoko utlenionych. Jeśli pojawią się jakieś pozostałości po lutowaniu, należy je natychmiast usunąć, ponieważ są żrące i mogą doprowadzić do korozji lub wydzielać niebezpieczne opary. Do ich usunięcia najlepiej sprawdzi się rozpuszczalnik.

Topnik WS

Wytwarzany z kwasów organicznych, tiksotropu oraz rozpuszczalnika. Jest to zdecydowanie najczęściej używany rodzaj topika, ponieważ cechuje się dużą uniwersalnością. Dostępny zarówno w postaci nieaktywnej, jak i wysoko aktywnej. Można nim zatem lutować praktycznie każdą powierzchnię. Zmywa się go bardzo łatwo – wystarczy użyć do tego celu wody.

Topnik NC

Wytwarza się go z kalafonii, rozpuszczalnika, a także niewielkich ilości aktywatora. Ma niską lub średnią aktywność, dzięki czemu można z niego korzystać podczas lutowania materiałów prostych do spojenia. Jego pozostałości można szybko i prosto usunąć z pomocą rozpuszczalnika.

Wysokiej jakości topniki znajdą Państwo w sklepie EBMiA w dziale chemia przemysłowa

Lutownica transformatorowa

Lutownica kolbowa

Lutownica oporowa

Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie

Lutowanie – na czym polega, rodzaje lutowania

Lutownica gazowa

Lutownica do elektroniki

Lutowanie gazowe

Kalafonia

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco