Lutownica oporowa – jaką kupić?

5 lutego 2020 0

Autor:

Lutownica oporowa to urządzenie o stosunkowo prostej budowie i bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest zarówno przez początkujących majsterkowiczów, jak i przez fachowców w profesjonalnych warsztatach. Choć lutownica oporowa jest znana już od wielu lat, cały czas znajduje się dla niej nowe zastosowania.

Czym charakteryzuje się lutownica oporowa?

Lutownica oporowa jest to narzędzie ręczne, które wykorzystywane jest do nakładania lutu. Posiada ona stały grot z bardzo precyzyjnym zakończeniem, który rozgrzewa się z pomocą oporowej grzałki. Tu energia cieplna tworzy się za sprawą zjawiska oporności. Lutownica oporowa z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z bardzo szerokiego zastosowania, a także niezwykle prostej obsługi.

Lutownica oporowa czy transformatorowa?

Istnieje kilka znaczących różnic pomiędzy lutownicą oporową a lutownicą transformatorową. Za największą z nich, którą można zauważyć już na pierwszy rzut oka, uważa się grot. Te pierwsze posiadają grot zrobiony z kawałka metalu. Warto pamiętać, że jest on niewymienny, a dokładniej bardzo trudny do wymiany i nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Z kolei lutownice transformatorowe posiadają wymienne groty wykonane z grubego drutu. Jaki rodzaj zatem będzie lepszy? Nie da się tego stwierdzić jednoznacznie, ponieważ zależy to od zastosowania.

Lutownice oporowe (grzałkowe) to urządzenia bardzo precyzyjnie, dlatego idealnie radzą sobie przy lutowaniu niewielkich elementów. Mogą również stanowić element roboczy stacji lutowniczych. Z kolei lutownice transformatorowe nie są tak dokładne. Ponieważ rozgrzewają dużą powierzchnię grotu, zdecydowanie lepiej korzystać z nich podczas łączenia przewodów o dużym przekroju, a także kabli żyłowych. Co więcej, pozwalają na szybką pracę, ponieważ bardzo łatwo jest wymienić w nich spalone groty i przystąpić do kolejnych zadań. Ich minusem jest waga – są znacznie cięższe od lutownic oporowych.

Lutownica oporowa 30W YATO

Rodzaje lutownic oporowych

Jeśli chodzi o rodzaje lutownic oporowych, tak naprawdę różnią się one od siebie dosyć drobnymi aspektami, dlatego wybór konkretnego rozwiązania nie jest prosty. Właśnie dlatego poniżej przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, które pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

MOC – w przypadku lutownic oporowych moc ma duże znaczenie, jeśli chodzi o nagrzewanie się urządzenia. Oczywiście w tym aspekcie dużo lepszy będzie model 60 W niż 40 W. Jednak mimo wszystko nie moc jest najistotniejsza w lutownicy. Ważne jest, by była przekazywana w sposób efektywny z grotu na lut. Aby można było lutować małe elementy, należy to zrobić bardzo dokładnie.

KOMFORT UŻYTKOWANIA – w większości przypadków lutownice oporowe są to tzw. lutownice kolbowe, czyli mają one formę kolby albo grubego długopisu. Taka budowa gwarantuje wygodne chwytanie oraz wysoką efektywność pracy. Niestety, nie wszyscy producenci lutownic przystosowali rękojeści w taki sposób, by można było z nich komfortowo korzystać.

MARKA – choć na pewno nie każdy się z tym zgodzi, za dobrą jakością lutownicy oporowej stoi znana i ceniona marka. Urządzenia marki Yato to najlepsze sprzęty na rynku. Chociaż są dosyć drogie, ich zakup będzie warty każdej złotówki.

Zalety lutownic oporowych

Za cechę wyróżniającą lutownice oporowe uznaje się niezwykle precyzyjne groty. Z tego też powodu stosuje się je do budowania stacji lutowniczych, służących do lutowania niezwykle skomplikowanych i bardzo złożonych układów scalonych. Również wiele urządzeń elektronicznych łączonych jest z pomocą tego narzędzia. Lutownice oporowe wykorzystywane są także do łączenia ze sobą bardzo drobnych i lekkich części, ponieważ pozwalają zminimalizować ogrzewanie części sąsiadujących. Wyróżniają się także niewielką wagą, stąd można je łatwo transportować i wykorzystywać w trudniej dostępnych miejscach. Za dużą zaletę lutownic oporowych uważa się ich niską cenę oraz wygodę pracy. Przez doświadczonych fachowców stosowane są nawet jako alternatywa dla transformatorów.

W innych artykułach opisaliśmy:

Lutownica do elektroniki

Lutowanie gazowe

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco