Lutownica gazowa – jaką kupić?

19 marca 2020 0

Autor:

Jak sama nazwa wskazuje, lutownica to urządzenie przeznaczone do lutowania, czyli łączenia ze sobą metali specjalnym spoiwem, którego temperatura topnienia jest niższa niż temperatura zespalanych części. Wśród lutownic można wyróżnić kilka rodzajów, które różnią się zastosowaniem, a jedna z nich to lutownica gazowa. Jest to rozwiązanie naprawdę wygodne, jednak warto mieć na uwadze, że nie nada się do wykonania każdego rodzaju pracy. Poza lutownicami gazowymi na rynku znajdziemy również lutownice transformatorowe, grzałkowe, bateryjne, na gorące powietrze, a także stacje lutownicze.

Czym charakteryzuje się lutownica gazowa?

Lutownica gazowa to urządzenie, które wyróżnia się spośród innych tego typu urządzeń wieloma aspektami. I choć nie można zaliczyć do nich doskonałej mocy, zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę podczas zakupu lutownicy. Dowiedz się, jakie plusy ma lutownica gazowa. Przedstawiamy je poniżej.

Za największe zalety lutownicy gazowej uznaje się:

Mobilność – dzięki temu, że lutownice gazowe są dosyć lekkie i nie są zasilane prądem elektrycznym, można mieć je zawsze przy sobie. Nadają się do pracy w terenie – bardzo łatwo można je przenosić z miejsca do miejsca. Sprawdza się w każdych warunkach.

Wygoda – lutownice zasilane prądem elektrycznym mają jeden problem, którym jest kabel. Na szczęście w przypadku lutownic gazowych można o nim zapomnieć, gdyż do używania tego rodzaju urządzenia nie potrzeba dodatkowych elementów zewnętrznych. Co więcej, są one niezwykle łatwe w użytku, dlatego absolutnie każdy sobie z nimi poradzi – także osoby rozpoczynające swoją przygodę z majsterkowaniem.

Użytkowanie bez grotu – grot to jeden z elementów lutownicy, mający styczność ze spoiwem. Jednak w niektórych lutownicach gazowych nie ma konieczności stosowania grotu, gdyż jego funkcję przejmują gorące gazy spalinowe.

Podejmując temat lutownic gazowych nie można pominąć ich wad. Za największy minus tego typu urządzeń uważa się słabą moc, które stanowią niemałe ograniczenie, szczególnie przy pracy z bardzo dużymi i grubymi częściami metalowymi. Sprzęt może okazać się po prostu za słaby do zlutowania ich ze sobą. Co więcej, w zależności od tego, z jakim typem masz styczność, musisz dokupować do niej i wymieniać naboje lub napełniać je gazem samodzielnie. Generuje to niestety koszty, a także niekiedy powoduje uszkodzenia zaworka w trakcie nabijania gazem. Wiele lutownic gazowych ma niewymienne zaworki, co wiąże się z koniecznością inwestycji w nowy sprzęt.

Jak można zauważyć, bardzo wiele problemów generuje właśnie napełnianie zbiorniczka lutownicy gazem. Właśnie dlatego najlepiej zdecydować się na zakup takiej lutownicy gazowe, która jest na naboje, gdyż ich wymiana jest znacznie łatwiejsza. Jeśli zaś masz już lutownicę ze zbiorniczkiem do napełniania gazem, zadbaj o to, by podczas procesu nabijania postępować dokładnie według instrukcji. Zanim przystąpisz do tego zadania, koniecznie sprawdź, czy regulator płomienia jest wyłączony. Ponadto podczas nabijania dobrze jest sprawdzić, czy lutownica i pojemnik z gazem są ustawione stabilnie. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że zaworek się uszkodzi. Pamiętając o tych wszystkich kwestiach, minimalizujesz szansę na powstanie jakichkolwiek nieprawidłowości czy niebezpiecznych sytuacji.

Jaką lutownicę gazową kupić?

Jeśli stajesz przed wyborem konkretnego rodzaju lutownicy gazowej i zastanawiasz się, na czym powinieneś skupić się przy zakupie, podpowiadamy. Aspekty, na które należy zwrócić uwagę zależą przede wszystkim od zastosowania sprzętu. Lutownice gazowe doskonale sprawdzają się przy pracy z dość małymi częściami. Przed zakupem sprawdź więc uwagę na:

– temperaturę pracy lutownicy – jest ona zależna od wybranego spoiwa. Na rynku dostępne są urządzenia z regulacją temperatury oraz bez regulacji. Oczywiście pierwsza opcja jest dużo lepsza, ponieważ pozwala na większe pole manewru.

– moc lutownicy – wybierz tę, która ma możliwie najwyższą moc, jeśli masz w planach lutowanie dużych elementów.

– czas nagrzewania lutownicy – choć ten parametr nie jest najważniejszy, warto zwrócić na niego uwagę. Okazuje się przydatny, gdy zależy Ci na szybkiej gotowości do pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że lutownice gazowe nagrzewają się od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

– sposób uzupełniania gazu w lutownicy – jak wcześniej wspominaliśmy, mogą to być wymienne naboje albo zbiorniczek do samodzielnego napełniania gazem.

Lutownica gazowa cena

Na koniec kilka słów o cenach lutownic gazowych. Otóż są one zróżnicowane, a jej koszt zależy przede wszystkim od wybranego producenta, rodzaju funkcji, mocy urządzenia czy maksymalnej temperatury roboczej. Uśredniając, lutownicę gazową można kupić nawet za 80 zł.

W innych artykułach opisaliśmy:

Lutowanie gazowe

Lutownica transformatorowa

Lutownica kolbowa

Lutownica oporowa

Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie

Lutowanie – na czym polega, rodzaje lutowania

Topnik

Lutownica do elektroniki

Kalafonia

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco