Lutownica kolbowa – jaką kupić?

5 lutego 2020 0

Autor:

Lutownica kolbowa jest to jeden z rodzajów lutownicy grzałkowej, nazywanej też oporową. Jest chętnie wybierana ze względu na dobrą cenę, a także duży wybór modeli, jak również wygodne użytkowanie i małą wagę. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w lutownicę kolbową? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest lutownica kolbowa?

Lutownica kolbowa, jak wcześniej wspomnieliśmy, jest podtypem lutownicy grzałkowej. Cechą wyróżniającą to narzędzie jest bez wątpienia kształt, a w szczególności specyficzna budowa grotu. Składa się on bowiem z jednego, solidnego kawałka materiału. Warto pamiętać, że grot jest wymienny i można go z łatwością dopasować do rodzaju wykonywanej pracy. W każdym przypadku działa jednak tak samo. Źródłem ciepła jest tu grzałka zlokalizowana w obudowie lutownicy.

Lutownica kolbowa czy pistoletowa? Która wybrać?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów lutownic, zaraz obok kolbowych, są lutownice pistoletowe. Sprawdzają się do prac uniwersalnych. Nadadzą się do wykonania prostych prac domowych, a także elektrycznych. Mimo tych zalet lutownice kolbowe są od nich znacznie tańsze, lżejsze oraz wygodniejsze w użytku. Pozwalają na pracę z ogromną precyzją, a do tego bardzo rzadko się psują. Należy jednak pamiętać, że nie są bezkonkurencyjne i warto o tym pamiętać.

Lutownica kolbowa – właściwości

Lutownica kolbowa posiada różnorodne parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. To m.in. moc, temperatura grotów, poręczny uchwyt czy kształt grotu. Marka również nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym skupić się przed zakupem lutownicy kolbowej, czytaj dalej.

Jeśli chodzi o moc, to na przykład lutownica kolbowa o mocy 60 W będzie świetnie sprawdzała się podczas lutowania sprzętów elektronicznych. Natomiast już moc 100 W okaże się stanowczo za wysoka do tego typu prac, zaś sprawdzi się przy pracach ogólnych. Lutownica o mocy 200 W może być zastosowana zaś do rynien.

Lutownica kolbowa 60W TOYA

Co do temperatury, nie zawsze jest ona podana przy grotach do lutownic. Na szczęście nie dotyczy to lutownic kolbowych, które posiadają funkcję regulowania temperatury. Te modele umożliwiają pracę w zakresie temperaturowym od 250°C do 450°C – dotyczy to lutownicy o mocy 60 W. Nie przy każdej pracy ma to kluczowe znacznie. Najważniejsze jest jednak, by narzędzie było w stanie utrzymać dany poziom temperatury w trakcie całej pracy.

Poręczny uchwyt to również bardzo ważny aspekt. W przypadku sprzętów, takich jak lutownica korbowa pozwala na precyzyjne prowadzenie grotu i gwarantuje komfort pracy, dzięki czemu przebiega ona szybciej i efektywniej.

Warto poświęcić też kilka chwil kwestii kształtu grotu. W ogromnej większości lutownic kolbowych znaleźć można grot zakończony cienką szpilką, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Prawda jest taka, że grot może mieć praktycznie każdy kształt. W sklepach można znaleźć groty z ostrym zakończeniem, a także te zaokrąglone, delikatnie spłaszczone, ścięte w kształcie ostrza czy kulkowe. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej lutownicy sprawdź, czy ma wymienne groty. Jeśli tak, upewnij się, czy dostępne są w zestawie z urządzeniem czy trzeba je dokupić osobno. Wymienny grot pozwala bowiem na dużo bogatsze zastosowanie urządzenia, jakim jest lutownica kolbowa.

Na koniec kilka słów o marce. Choć zwykle w tym temacie zdania są podzielona, to jeśli chodzi o lutownice kolbowe naprawdę warto postawić na urządzenie od sprawdzonego producenta. Dobrej jakości urządzenie będzie miało dłuższy okres eksploatacji, a także zagwarantuje stabilność parametrów. Warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, by cieszyć się urządzeniem niezawodnym, które posłuży na lata. Oczywiście, jeśli lutownicy będziesz używać jedynie hobbystycznie, od czasu od czasu, możesz zdecydowanie postawić na urządzenie standardowe.

W innych artykułach opisaliśmy:

Lutownica transformatorowa

Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie

Topnik

Lutownica gazowa

Lutownica do elektroniki

Lutowanie gazowe

Kalafonia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco