Lutowanie gazowe – na czym polega?

17 kwietnia 2020 0

Autor:

Lutowanie gazowe polega na łączeniu ze sobą stopów przy pomocy twardych lutów. W tym przypadku wykorzystuje się do tego celu urządzenia emitujące gaz, czyli palniki, które są podłączone do butli z propanem lub butanem. Chcesz wiedzieć, jak je wykonać i co warto wiedzieć o lutowaniu gazowym? Zapraszamy do lektury.

Lutowanie gazowe – jakie wyposażenie jest potrzebne?

Aby skutecznie przeprowadzić lutowanie gazowe, niezbędna będzie oczywiście butla z gazem, palnik acetylenowo-tlenowy, lut twardy, gratownik, szczotka metalowa do czyszczenia powierzchni wewnętrznych oraz czyścik do powierzchni zewnętrznych.

Najważniejszym elementem ze wszystkich wymienionych jest oczywiście palnik. Składa się on z trzech elementów, czyli rękojeści, przewodu elastycznego oraz końcówek wymiennych. Pierwszy z nich posiada specjalny zawór, który reguluje lub odcina dopływ gazu. Drugi zaś ma za zadanie łączyć palnik z butlą gazową. Natomiast końcówki wymienne do lutowania twardego to przede wszystkim końcówki cienkie lub bardzo cienkie. Należy również pamiętać, że użycie palnika umożliwia skuteczne wykonanie tych bardziej zaawansowanych prac, gdyż posiada on większą moc niż lampa lutownicza.

W jakich warunkach powinno odbywać się lutowanie gazowe?

Lutowanie gazowe powinno odbywać się przede wszystkim w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Co zrobić, by je zapewnić? Otóż najważniejsze jest zadbanie o to, aby system wentylacji w pomieszczeniu działał prawidłowo. Po drugie należy również przygotować dobre oświetlenie, które nie może być zbyt mocne, ponieważ mogłoby uniemożliwić dokładne sprawdzenie koloru nagrzanego metalu. Na koniec należy także sprawdzić, czy palnik jest poprawnie podłączony do butli.

Jak wygląda proces lutowania gazowego?

Nim przejdziesz do lutowania gazowego, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu materiałów. W tym celu precyzyjnie oczyść i odtłuść elementy, które mają zostać poddane obróbce. Jeśli na przykład masz zamiar lutować rury, na początku koniecznie zastosuj gratownik. Umożliwi on szybko i sprawnie usunąć grat z zewnętrznej powłoki. Kolejny krok to użycie czyścika, którym usuniesz tlenki. Przy pomocy szczotki dopasowanej do średnicy rur oczyścisz zaś część wewnętrzną.

Po takim przygotowaniu możesz już przystąpić do lutowania właściwego. Zapal więc palnik, a następnie rozgrzej do wysokiej temperatury miejsca, które chcesz połączyć. Pamiętaj, by ogień kierować bezpośrednio na złącze. W taki sposób, by końcówka płomienia mogła go dotknąć. Kiedy temperatura topnienia zostanie osiągnięta, przyłóż do złącza lut i powoli lutuj złącze dookoła. Pamiętaj, by nie odrywać palnika od łączonego miejsca. Na koniec umieść złącza w wodzie, by mogły się wyżarzyć. Teraz element jest już gotowy do użycia

W innych artykułach opisaliśmy:

Lutownica transformatorowa

Lutownica kolbowa

Lutownica oporowa

Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie

Lutowanie – na czym polega, rodzaje lutowania

Topnik

Lutownica do elektroniki

Lutownica gazowa

Kalafonia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco