Lutownica transformatorowa – jaką kupić?

7 lutego 2020 0

Autor:

Lutownica transformatorowa to urządzenie, które od lat cieszy się ogromną popularnością. Choć dzisiaj istnieje już dla niego alternatywa w postaci lutownicy grzałkowej, cały czas jest bardzo chętnie stosowana. Wybierają ją nie tylko amatorzy majsterkowania, ale również doświadczeni fachowcy. Dowiedz się, czym wyróżnia się lutownica transformatorowa i dlaczego warto w nią zainwestować.

Lutownica transformatorowa – co to takiego?

Lutownica transformatorowa to jeden z rodzajów lutownic. Prąd wytwarza w niej ciepło o dużym natężeniu, które przepływa przez grot wykonany z drutu. Po to, by w grocie powstało natężenie wyższe niż w sieci energetycznej niezbędne okazuje się zastosowanie transformatora. Zlokalizowany jest on w głównej części lutownicy i właśnie stąd bierze się nazwa urządzenia.

Ten typ lutownicy wyróżnia się wieloma plusami, jednak nie da się ukryć, że ma on również pewne wady. Przede wszystkim warto zwrócić na duże gabaryty urządzenia, za którymi kryje się również niemała waga lutownicy. Co więcej, posiada ona niewielkie możliwości, jeśli chodzi o regulację temperatury i nie gwarantuje najwyższej precyzji. Lutownica transformatorowa wymaga także regularnej wymiany grotów, ponieważ bardzo często ulegają one przepaleniu.

Lutownica transformatorowa czy oporowa? – na jaką się zdecydować?

Podczas zakupu lutownicy wiele osób staje przed wyborem: lutownica transformatorowa czy lutownica oporowa? Nie jest to łatwy wybór, ponieważ oba rozwiązania mają tyle samo wad i zalet. Wiele osób twierdzi, że bardziej praktyczna okaże się lutownica oporowa, jednak w przypadku potrzeby zlutowania dużych elementów najlepszym wyborem okaże się lutownica transformatorowa. Ta również nada się do pracy z urządzeniami elektronicznymi. Jednak warto pamiętać, by nie było to to samo urządzenie, którym lutuje się połaciowo blachy, a specjalna, zminiaturyzowana wersja, przeznaczona właśnie do elektroniki. Drugi aspekt, na który należy zwrócić uwagę to regulacja temperatury grotu. Bez tej funkcjonalności nie będzie możliwa precyzyjna praca z urządzeniami elektronicznymi.

Jakie rozwiązanie będzie lepsze – lutownica transformatorowa czy stacja lutownicza?

W tym przypadku również wybór przede wszystkim zależy od tego, do czego będzie stosowane urządzenie. Stacja lutownicza jest używana, gdy wymagane jest perfekcyjne dopasowanie temperatury grotów. Rozwiązanie to sprawdzi się także w warsztatach elektroników. Z kolei lutownice transformatorowe mogą być używane do lutowania przewodów żyłkowych lub do połaciowego lutowania blach i tym podobnych prac.

Lutownica transformatorowa 180W YATO

Jaka lutownica transformatorowa?

Jeśli stoisz przed wyborem lutownicy transformatorowej podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Wygoda, trwałość, moc, a może cena? Co jest najważniejsze. Dowiedz się.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lutownicy transformatorowej jest jej moc. Na rynku znajdziesz bowiem różnorodne urządzenia, np. niewielkie lutownice, które mają jedynie ok. 50 W mocy. Większe urządzenia mogą mieć nawet od 100 do 250 W. Takie sprzęty stosowane są do bardziej profesjonalnych prac. Sklepy specjalistyczne oferują nawet lutownice o mocy aż 300 W. Te urządzenia są dość pokaźnych rozmiarów i rozgrzewają się do naprawdę wysokich temperatur. Mimo tego doskonale radzą sobie podczas łączenia dużych powierzchni. Na koniec warto wspomnieć, że dobrym rozwiązaniem są lutownice transformatorowe wyposażone w regulację mocy. Dzięki temu możesz dużo łatwiej dopasować temperaturę do charakteru wykonywanych prac.

Innym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę przed zakupem lutownicy transformatorowej, jest grot, ponieważ jego dobór zależy od tego, jaką pracę będziesz z jego pomocą wykonywać. Nawet do klasycznego lutowania możesz zastosować kilka różnych rodzajów grotów: dłuższe, krótsze, mniej lub bardziej ściśnięte na końcu itp. Co więcej, niektóre modele lutownic pozwalają na montaż grotu do cięcia styropianu czy wypalania drewna. Wytwarza się je z innego rodzaju metalu, dlatego mogą mieć inny kształt.

Wiele osób, kupując lutownicę zwraca uwagę na wyposażenie dodatkowe, ponieważ niektórzy producenci do swoich sprzętów dodają naprawdę pokaźny komplet akcesoriów. Są to na przykład dodatkowe groty, żarówka doświetlająca obszar roboczy, stojak czy skrzynka. Warto więc sprawdzić przed zakupem, jak przedstawia się oferta i wybrać urządzenie z takim wyposażeniem, które okaże się przydatne podczas pracy.

Lutownica transformatorowa – dowiedz się, ile kosztuje

Jeśli chcesz kupić podstawowy model lutownicy transformatorowej, znajdziesz go w sklepach już za 60 zł. Jednak w przypadku, gdy potrzebny Ci będzie lepszy sprzęt z regulacją, jego zakup będzie wydatkiem rzędu 150-200 zł. To bez wątpienia dużo lepsza opcja, ponieważ taka lutownica sprawdzi się do wielu różnych prac i będzie znacznie trwalsza, wykonana z lepszych komponentów i precyzyjniejsza od tańszych modeli.

W innych naszych artykułach opisaliśmy:

Lutownica oporowa

Lutowanie – na czym polega, rodzaje lutowania

Lutownica gazowa

Topnik

Lutownica do elektroniki

Lutowanie gazowe

Kalafonia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco