Lutownica – rodzaje, jaką kupić, cena i zastosowanie

14 listopada 2019 0

Autor:

Lutownica jest urządzeniem, które wykorzystywane jest do trwałego łączenia elementów metalowych. To niezbędnik każdej złotej rączki – bez względu na to, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z majsterkowaniem czy też jest profesjonalistą w swoim fachu. O czym pamiętać podczas wyboru lutownicy? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Lutownica zastosowanie

Lutownica świetnie sprawdza się do łączenia ze sobą rur, ale nie tylko. To urządzenie idealne do zespalania podzespołów elektronicznych. Istnieją różne rodzaje lutownic. Część z nich przeznaczona jest do lutowania dużych elementów, inne zaś sprawdzają się do dokładnego wiązania niewielkich części, np. w modelarstwie. Korzystają z nich także jubilerzy – do naprawy oraz tworzenia biżuterii.

Jaką lutownicę kupić?

Zanim zdecydujesz się na zakup lutownicy, musisz dobrze określić swoje potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej wybrać konkretny rodzaj urządzenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc lutownicy, a także na rodzaj grotu i temperaturę pracy sprzętu. Dzisiaj bardzo popularne są lutownice z możliwością samodzielnej regulacji temperatury.

Lutownica budowa

Lutownica składa się z dwóch elementów czyli grota i jest to element mający kontakt ze spoiwem oraz kolby, która służy jako rękojeść lutownicy.

Lutownica cena

Ceny podstawowych lutownic sięgają kilkudziesięciu zł. Są również lutownice z wyższej póki i ich koszt waha się w granicach 200-300zł. Koszt stacji lutowniczej to około 300zł.

Rodzaje lutownic

Lutownica grzałkowa

Te urządzenia nazywane są także lutownicami oporowymi. Mają one metalowy grot, który jest podgrzewany za pomocą grzałki elektrycznej. Używane są do lutowania niewielkich podzespołów elektronicznych, a także różnorodnych elementów przewlekanych. Jeśli grot w urządzeniu jest masywny, wtedy lutownicę określa się jako kolbową i używa się jej do łączenia dużych elementów. Warto wiedzieć, że w lutownicach grzałkowych nie ma możliwości regulowania i stabilizowania temperatury. Co więcej, posiadają one groty w wielu różnych kształtach, a to sprawia, że są bardzo uniwersalne, a tym samym sprawdzają się do wykonywania wielu różnych prac domowych.

Lutownice transformatorowe

W tych modelach używa się drutu, ponieważ to właśnie przez niego przepływa prąd o dużym natężeniu, który nagrzewa się w dosłownie kilka sekund. Drut pełni tu rolę grotu i jest on zintegrowany z transformatorem. Urządzenie nie jest jednak zbyt dokładne, stąd wykorzystuje się je jedynie do lutowania dużych elementów. Warto wiedzieć, że lutownica transformatorowa ma wysoką temperaturę pracy oraz dużą moc. Są to również dosyć ciężkie sprzęty, co w niektórych przypadkach może znacząco utrudniać pracę. Plusem tego typu lutownic jest jednak oświetlenie, które precyzyjnie wskazuje miejsce lutowania, usprawniając cały proces.

Lutownice HotAir

Ich działanie opiera się na użyciu gorącego powietrza, na co wskazuje już sama nazwa. Stosuje się je najczęściej w pracach demontażowych, zwłaszcza do bardzo delikatnych elementów, ponieważ lutownice HotAir nie stykają się bezpośrednio z innymi elementami.

Lutownica gazowa

Ten rodzaj lutownic pracuje za sprawą palnika, który jest zasilany gazem. W sklepach można znaleźć także lutownice gazowe, które nie posiadają grotu. Stosowane są w nich gorące gazy spalinowe. Lutownice gazowe radzą sobie ze stopieniem elementów, z którymi nie radzą sobie chociażby lutownice transformatorowe (nawet o bardzo dużej mocy).

Lutownice z elektrodami grafitowymi

Są one wyposażone w specjalne szczypce, które posiadają elektrody węglowe. Urządzenia te działają z bardzo dużą mocą, jednak zdarza się, że mogą pozostawiać ślad grafitu na przedmiocie, który jest lutowany, jednak w większości przypadków nie przeszkadza to w niczym.

Lutownica bateryjna

Ten rodzaj lutownic jest zdecydowanie najbardziej mobilny, gdyż zasila się go przy pomocy zwykłych baterii. Dzięki temu można je zawsze zabierać ze sobą. Ich drobnym minusem jest fakt, że na jednych bateriach nie są w stanie wytrzymać zbyt długo. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowy akumulator oraz ładowarkę.

Stacje lutownicze

Złożone są najczęściej z urządzenia z regulacją ustawień lutowania, a także z lutownicy (zwykle jest to lutownica grzałkowa). Stacje te są bardzo specjalistyczne i używa się ich podczas wykonywania bardzo dokładnych prac.

W kolejnym artykule opisaliśmy na czym polega proces lutowania

Lutownica do elektroniki

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco