Każdy, kto zajmuje się majsterkowaniem, z pewnością choć raz podejmował się tematu spawania. To czynność, która wymaga zastosowania specjalnych materiałów oraz sprzętów. Oprócz spawarki niezbędne będą także elektrody spawalnicze. Dowiedz się, jakie rodzaje elektrod można znaleźć w sklepach i jakie mają zastosowanie.
Na czym polega spawanie elektryczne?
Spawanie to metoda łączenia ze sobą materiałów poprzez ich stopienie i następne zespolenie. Jest to doskonały sposób na wiązanie metalu, ale może być wykorzystywany także do scalania tworzyw sztucznych. Wśród różnych metod spawania wyróżnia się przede wszystkim spawanie elektryczne za pomocą elektrod otulonych. Chcesz dowiedzieć się, jakie rodzaje elektrod wyróżniamy i kiedy je zastosować? Czytaj dalej!
Elektrody spawalanicze
Elektrody do spawania są niezbędne do prawidłowej pracy spawarki. Przeznaczone są one do wykonywania trwałego spoiwa, które ma łączyć ze sobą różne elementy. Wykonywane są z metalowych rdzeni, a dodatkowo okrywane specjalnymi otulinami, mającymi wpływ na ostateczny skład tworzonych spoin. Elektrody do spawania występują w różnych długościach i średnicach. Co więcej, mogą mieć także różne zastosowanie.
Rodzaje elektrod
Wybór elektrody zależy przede wszystkim od rodzaju spawanego materiału, pozycji spawania, a także spoiny czy warunków, z jakimi będzie musiała zmierzyć się elektroda. Obejmuj one zatem elementy o różnym zastosowaniu oraz właściwościach. Wśród najpopularniejszych elektrod spawalniczych wyróżniamy więc:
Elektrody rutylowe
Czyli najpopularniejsze spośród wszystkich rodzajów elektrod. Elektroda rutylowa jest niesamowicie ekonomiczna, a do tego bajecznie prosta w użyciu. Umożliwiają wykonanie bardzo gładkich spoin oraz pozwalają na pracę w dowolnych pozycjach. Najczęściej wykorzystuje się je do spawania cienkich elementów, a także do wykonywania krótkich łączeń. Używane są do spawania prądem stałym, a także naprzemiennym. Wśród głównych plusów elektrod rutylowych jest na pewno łatwa topliwość, a także brak rozprysków. Co więcej, jeśli są dobrze przechowywane, nie potrzebują suszenia przed użyciem. Mimo wszystko warto także pamiętać o tym, że są narażone na pękanie.
Elektrody celulozowe
Elektroda celulozowa umożliwiająca pracę na świeżym powietrzu. Można z nich korzystać nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, ponieważ są bardzo odporne na uszkodzenia i cechują się niebywałą trwałością. Można je stosować w każdej pozycji, są ekonomiczne, a co najważniejsze – nie wymagają suszenia. Elektrody celulozowe pozwalają na spawanie prądem przemiennym lub stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie
Elektrody kwaśne
Elektroda kwaśna czyli taka, która również pozwala na wykonanie gładkich oraz płaskich spoin, jednak w przeciwieństwie do elektrod rutylowych mają mniejszą trwałość. Można je stosować do spawania prądem stałym z biegunowością ujemną na elektrodzie, jak i prądem przemiennym. Zazwyczaj nie jest konieczne ich suszenie przed użyciem.
Elektrody specjalne
Elektroda specjalna czyli chociażby rutylowo-celulozowa, rutylowo-kwaśna lub rutylowo-zasadowa. To innymi słowy połączenie dwóch różnych elektrod, które wykorzystuje ich najlepsze właściwości. Stworzone są w taki sposób, by efektywnie współpracować z konkretnymi materiałami.
Elektrody zasadowe
Elektroda zasadowa czyli elektroda o obniżonej zawartości wodoru. Dzięki temu spoiny wykonane z ich pomocą są bardzo odporne na uszkodzenia, w tym na pękanie. Można ich używać do spawania metalu – zarówno cienkiego, jak i grubszego. Nie umożliwiają jednak spawania w pozycji z góry na dół.
W innym naszym artykule opisujemy rodzaje i zastosowanie spawarek