Lutownica do elektroniki – jaką kupić?

31 marca 2020 0

Autor:

Lutowanie to zadanie, które wymaga precyzji, a więc pewnej ręki. Nie obejdzie się również bez odrobiny doświadczenia. Istotną rolę odgrywa tu również dobra lutownica, która pozwoli Ci osiągnąć oczekiwane efekty. By wybrać najlepsze urządzenie, warto zapoznać się ze sposobem jego działania oraz różnicami pomiędzy konkretnymi rodzajami. Jaka będzie odpowiednia lutownica do elektroniki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jaka lutownica do elektroniki?

Wśród lutownic można wyróżnić pięć różnych rodzajów urządzeń. Dwa z nich zupełnie nie nadają się do elektroniki i są to lutownice gazowe oraz transformatorowe. Wyklucza się je ze względu na niską precyzję. Spójrzmy zatem na trzy pozostałe rodzaje:

Lutownica HOT-AIR – jest to mało popularny rodzaj lutownicy, ponieważ jest on przeznaczony głównie dla specjalistów. Jest dosyć ciężka i niezbyt łatwa w obsłudze. Jako czynnik grzewczy wykorzystuje gorące powietrze. Stosowana jest głównie do łączenia niewielkich elementów SMD.

Lutownica do elektroniki oporowa 80W YATO

Lutownica oporowa – inaczej nazywana jest lutownicą grzałkową. Zakończona metalowym grotem, który wyróżnia się ogromną precyzją. Urządzenie to pracuje bardzo szybko, a przy tym przekazuje ciepło w sposób uporządkowany. Okazuje się być naprawdę uniwersalna i chętnie wybierana zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów. Lutownica oporowa jest dosyć lekka i niedroga.

Stacja lutownicza – jest ona uznawana za kolejny rodzaj urządzeń, chociaż elementem roboczym jest lutownica oporowa. Warto jednak poznać różnicę pomiędzy tymi rozwiązaniami. Stacja lutownica korzysta bowiem z zaawansowanych systemów do kontrolowania temperatury, dzięki czemu ryzyko wypalenie jakiegokolwiek elementu jest tu naprawdę niewielkie. Chociaż stacja lutownicza jest większa od pozostałych rozwiązań, nadal można nią wygodnie operować.

Stacja lutownicza LF389 D cyfrowa 60W Xytronic

Najlepsza lutownica – jaką wybrać?

Pamiętaj, że w przypadku drobnej elektroniki najważniejsza jest precyzja, dlatego wybierając lutownicę zwróć uwagę na to, czy jest dokładna. Zadbaj o to, by grot był zakończony wyraźną szpilką. Takie rozwiązanie sprawi, że dystrybucja ciepła wokół lutowanych części będzie maksymalnie ograniczona.

Istotną rolę odgrywa także moc urządzenia. Ile Wat w takim razie powinna mieć lutownica do elektroniki? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od tego, do czego będzie ona stosowana. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że moc lutownicy do elektroniki wpływa na poziom bezpieczeństwa podczas pracy. W przypadku lutownic o małej mocy można zauważyć, że nagrzewają się do niższych temperatur niż te o wyższej mocy, co sprawia, że nie będą one w stanie ogrzać powietrza w dużym promieniu. Często przekłada się to również na konieczność dłużej pracy z częściami elektronicznymi, co wpływa na ich większą awaryjność.

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie lutownicy do elektroniki jest jej wielkość. Najlepiej wybrać urządzenie umożliwiające wygodną pracę oraz swobodne manipulowanie narzędziem, co umożliwi lutowanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Wielkość lutownicy uzależniona jest przede wszystkim od wielkości podzespołów, dlatego tak ważny jest wybór najbardziej ergonomicznego uchwytu. Takiego, który zapewni komfort oraz możliwość wygodnego chwytania urządzenia.

Ile kosztuje dobra lutownica do elektroniki?

Koszt zakupu lutownicy do elektroniki wcale nie musi być wysoki. Jeśli wystarczy Ci podstawowy model tego narzędzia, kupisz go już za około 40 zł. Niestety, są to zwykle urządzenia nieznanych marek, dlatego trudno ocenić ich jakość oraz użyteczność przed zakupem. Największym minusem tego typu lutownic może być kłopot z trzymaniem stałej temperatury wokół grotu, jak również ich niewielka trwałość. Warto jednak pamiętać, że te aspekty nie powinny przekładać się na bezpieczeństwo lutowania, dlatego na początek taka lutownica do elektroniki może być wystarczająca.

Podsumowując, jeśli planujesz zakup lutownicy do elektroniki, przede wszystkim zwróć uwagę na to, jakie są Twoje oczekiwania w kwestii tego urządzenia. Następnie dopasuj konkretne parametry oraz wybierz sprzęt pod względem pasującej ceny, a także marki. Nigdy nie rób odwrotnie, ponieważ kupowanie lutownicy, zwracając uwagę jedynie na markę może nie być dobrym rozwiązaniem. Czasem nawet u najlepszych producentów zdarzają się nieudane urządzenia, dlatego warto dobrze sprawdzić wszystkie parametry przed zakupem.

W innych artykułach opisaliśmy:

Lutowanie przewodów elektrycznych – jak lutować kable?

Lutownica transformatorowa

Lutownica kolbowa

Lutownica – rodzaje, cena, zastosowanie

Topnik

Lutownica gazowa

Lutowanie gazowe

Kalafonia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco