Suwmiarka elektroniczna – jak działa i jak mierzyć?

5 grudnia 2019 0

Autor:

Suwmiarka elektroniczna to urządzenie, które przeznaczone jest do wykonywania bardzo precyzyjnych prac pomiarowych. Ułatwia ona wykonywanie najróżniejszych prac. Chcesz wiedzieć, jak używać suwmiarki elektronicznej  i jaką je kupić? Zapraszamy do lektury.

Jak działa suwmiarka elektroniczna?

Jeśli chodzi o działanie suwmiarki elektronicznej, opiera się ono przede wszystkim na dwóch mechanizmach. Pierwszy z nich to mechanizm indukcyjny, który polega na indukcji elektromagnetycznej. Umożliwia ona obliczanie odległości czujnika od położenia początkowego. Wynik z kolei wyświetlany jest na specjalnym wyświetlaczu. Drugi to mechanizm elektrodowy, w którym system bazuje na grupach elektrod zlokalizowanych w konkretnych odstępach. Posiada także grzebień pomiarowy, który przesuwa się względem nich, wywołując systematyczną zmianę ich pojemności, a także pozwalając na odczytanie wyniku pomiaru.

SUWMIARKA ELEKTRONICZNA 1000  TESA IP 67

Jak mierzyć suwmiarką elektroniczną?

Po pierwsze, należy uruchomić suwmiarkę oraz zdjąć jej szczęki, a następnie sprawdzić, czy wskazania wynoszą 0. Później trzeba rozsunąć szczęki pomiarowe w taki sposób, by ich rozstaw był większy od mierzonego przedmiotu. Kolejny krok to przyłożenie suwmiarki elektronicznej do elementu, który chcesz zmierzyć i dociskanie po trochu rozstawu szczęk do tego momentu, aż ich krawędzie będą dokładnie do niego dopasowane. Należy starać się, by szczęki dobrze przylegały do powierzchni, dzięki temu wynik będzie bardziej szczegółowy. Teraz uzyskany pomiar można porównać z wymiarami innego elementu. Wymaga to wyzerowania systemu, ale bez zsuwania szczęk do pozycji 0. W tym momencie należy przyłożyć suwmiarkę do drugiego przedmiotu i go zmierzyć. Gdy wynik się nie zmieni, oznacza to, że wymiary są identyczne. Jeśli okaże się inny, odczytanie wyniku będzie bardzo łatwe.

Suwmiarka elektroniczna cena

Podstawowa suwmiarka cyfrowa to koszt około 150zł, z średniej półki kosztują koło 3-5 tysięcy, natomiast najbardziej zaawansowane suwmiarki elektroniczne kosztują po 10 tysięcy złoty.

Suwmiarka elektroniczna – jaką kupić?

Przy wyborze suwmiarki elektronicznej warto kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Pierwsze z nich to zakres pomiaru. Najczęściej wybierane suwmiarki elektroniczne to takie, które mierzą do 150 mm. Oczywiście na rynku dostępne są też większe urządzenia, a największe z nich to takie, które mają rozstaw szczęk na poziomie nawet 300 mm.

Bardzo istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest kalibracja oraz możliwość zerowania mechanizmu. Co to oznacza w praktyce? Otóż w części rodzajów suwmiarek elektronicznych należy na samym początku rozłożyć urządzenie, a następnie wyjąć ukrytą w nim baterię, a to niestety bardzo komplikuje samodzielne wykonanie tej pracy, a często prowadzi też to rozszczelnienia obudowy sprzętu.

Na koniec dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób na suwmiarce jest zainstalowany wyświetlacz elektroniczny. Dlaczego jest to tak ważne? Wyświetlacz to najdelikatniejsza część całego urządzenia, która jest narażona na uszkodzenia. Warto więc wybierać takie modele, które wyposażone są w trwałą obudowę i mają wyświetlacz ukryty w zagłębieniu. To sprawia, że będzie on dobrze zabezpieczony przed stłuczeniem, gdy suwmiarka wypadnie Ci z rąk. Ale czym są zatem trwałe urządzenia? Na pewno nie są to takie, które są wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ może ona rozszerzać się pod wpływem temperatury, co w konsekwencji powoduje powstawanie błędów pomiarowych.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco