Próbnik napięcia – co to jest, jak działa i jak używać?

14 lipca 2022 0

Autor:

Próbnik napięcia jest to urządzenie, które przyda się każdej osobie, wykonującej choćby amatorskie prace elektryczne w swoim domu. To proste narzędzie umożliwia szybkie sprawdzenie, czy w danym miejscu występuje prąd.

Co to jest próbnik napięcia?

Próbnik napięcia jest niedrogi i można kupić go już za kilka złotych. Jego najprostsze modele wyglądem przypominają płaski śrubokręt. To, co jest dla nich charakterystyczne, to bezbarwna rękojeść, w środku której znajduje się neonówka, świecąca w momencie wykrycia napięcia. Chcesz dowiedzieć się, jak korzystać z próbnika napięcia? Zapraszamy do lektury!

Jak działa próbnik napięcia?

Jednym z najważniejszych elementów podstawowego próbnika napięcia jest mała blaszka wykonana z metalu, która zlokalizowana jest na końcu obudowy testera. W momencie sprawdzania napięcia należy zasłonić ją kciukiem. W tym samym czasie drugi koniec próbnika powinien być przyłożony do elementu wykonanego z metalu. Jeśli sprawdzany komponent znajdzie się pod odpowiednim napięciem, wewnątrz obudowy testera zaświeci się żarnik.

Rodzaje próbników napięcia

Poza podstawowym próbnikiem napięcia, opisanym powyżej, istnieją także bardziej zaawansowane typy próbników. Jednym z nich jest tester bezdotykowy, w przypadku którego nie ma potrzeby dotykania elementu przewodzącego podczas pomiaru napięcia. Natomiast o wykrytym prądzie informuje on także poprzez zapalenie neonówki. Warto również wspomnieć o droższych próbnikach, które mają opcję wibracji w momencie wykrycia prądu. Co więcej, wysokiej klasy testery wyposażone są również w wiele innych funkcjonalności, takich jak wykrywanie potencjału napięcia przemiennego, wykrywanie napięcia stałego, sprawdzanie ciągłości obwodu czy sprawdzanie polaryzacji.

Próbnik napięcia jak używać?

W jaki sposób to zrobić? Otóż wystarczy przyłożyć próbnik napięcia do obu otworów gniazdka elektrycznego. Jeśli wskaże on napięcie wyłącznie w jednym z wejść, oznacza to, że gniazdo zostało zainstalowane prawidłowo. By nie popełnić błędu, należy pamiętać (w przypadku podstawowych modeli próbników) o przyłożeniu kciuka do metalowej blaszki, która znajduje się na końcu przezroczystej obudowy.

Jakie napięcie obsługuje próbnik?

Próbnik napięcia może mieć różne zakresy wykrywanego napięcia, dlatego przed zakupem testera warto to dokładnie sprawdzić, by nie okazało się, że konkretny model będzie mógł poprawnie określić napięcie dopiero od wskazanej na nim wartości. Właśnie dlatego najlepszym wyborem jest tester o szerokim zakresie, wynoszącym 100-250V.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Narzędzia dla elektryka – jakie wybrać?

Szczypce dla elektryków – jakie wybrać?

Próbnik elektryczny – rodzaje i zastosowanie

Punkt elektryczny – co to jest, cena, ile kosztuje?

Pomiar instalacji elektrycznej w praktyce – jak wykonać?

Koszt instalacji elektrycznej – cena, ile kosztuje?

Jakie są zagrożenia od urządzeń elektrycznych?

Faza w gniazdku – gdzie, z której strony, brak fazy?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco