Koszt instalacji elektrycznej – cena, ile kosztuje?

9 lutego 2022 0

Autor:

Jednym z najważniejszych elementów każdego gospodarstwa domowego jest sprawna instalacja elektryczna. Jej wykonanie należy powierzyć doświadczonym i uznanym na rynku fachowcom. Konieczne jest skompletowanie wysokiej jakości materiałów, znajomość zasad montażu oraz stworzenie wstępnego projektu. Nową instalację tworzy się w przypadku budowy domu, natomiast w innych przypadkach można postawić na zmodernizowanie dotychczasowej instalacji elektrycznej. Sprawdź od czego zależy koszt instalacji elektrycznej, jaka jest cena i ile to kosztuje?

Co wpływa na ostateczny koszt instalacji elektrycznej?

Na ostateczny koszt instalacji elektrycznej wpływ ma wiele różnych czynników. Wystarczy wspomnieć m.in. o:

– zastosowanych materiałach – istnieje wiele części, bez których nie da się po prostu obejść. Mowa o bezpiecznikach, puszkach, przewodach, gniazdkach, łącznikach, kostkach, rozdzielnicy czy też włącznikach. Prace muszą być poprowadzone zgodnie ze stworzonym wcześniej projektem, tak aby nie narazić się na żadne niebezpieczne sytuacje. Kluczowa jest w tym wszystkim cierpliwość. Na materiałach i akcesoriach nigdy nie należy oszczędzać, ponieważ szybko okaże się, że instalacja elektryczna jest niesprawna lub po prostu czegoś w niej brakuje,

– kosztach związanych z montażem i wykonaniem instalacji – za pracę fachowców trzeba trochę zapłacić. Oczywiście osoby z podstawowym doświadczeniem i pewnymi umiejętnościami niekiedy zajmują się tym samodzielnie, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Za stworzenie instalacji elektrycznej za każdym razem powinien się zabrać wykwalifikowany elektryk. Nie należy stawiać na usługi tzw. „złotych rączek”, którzy zajmują się różnego rodzaju pracami, lecz często nie posiadają dostatecznie rozbudowanej wiedzy w jednej dziedzinie. Ważne aby cena instalacji elektrycznej szła w parze z wysoką jakością. Musi to być fachowiec, którego wyszuka się m.in. poprzez opinie znajdujące się w sieci internetowej,

– punktach wypustowych – im więcej takich punktów w gospodarstwie, tym wyższy będzie koszt instalacji elektrycznej. Duży wpływ na to ma oczywiście wielkość konkretnego budynku. Jak widać czasami trzeba się przygotować na bardzo duże wydatki, ale jeśli ktoś marzy o sprawnej i kompleksowej instalacji nie powinien się temu dziwić. Lepiej wydać nieco więcej i mieć pewność, że w lokalu nie wystąpią żadne poważne zagrożenia elektryczne, takie jak porażenie prądem, pożar czy też wybuch.

Nie da się jasno określić tego ile konkretnie wyniesie ostateczny koszt wykonania instalacji elektrycznej, bo jak widać jest to uzależnione od kilku różnych czynników. Warto porozmawiać na ten temat z fachowcami i dowiedzieć się od nich kilku najistotniejszych rzeczy na temat dobieranych materiałów, cen rynkowych oraz zastosowanych akcesoriów. Dzięki temu można się przygotować na pewien wydatek i nie być przy tym niemile zaskoczonym.

Cena instalacji elektrycznej – ile kosztuje?

Jeśli sam punkt wypustowy rozdzielni kosztuje około 100-120 złotych, a w domu punktów wypustowych może być co najmniej kilka trzeba mieć świadomość tego, że ostateczny koszt instalacji elektrycznej zamknie się w granicach kilku tysięcy złotych. W ostateczną cenę instalacji elektrycznej wlicza się również tzw. „biały montaż”, a więc przymocowanie lamp, gniazdek czy też zakupionych kinkietów. Na niektórych pracach można trochę zaoszczędzić, lecz niekiedy trzeba bazować jedynie na wiedzy i doświadczeniu fachowców.

Cena kilku tysięcy złotych za montaż instalacji elektrycznej nie bierze się znikąd. Warto w to wliczyć m.in. doprowadzenie przewodów do punktów wypustowych (kilkadziesiąt złotych za jeden punkt) oraz koszt zakupu samych materiałów (za włączniki czy też gniazdka można zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych – jest to zależne od wybranego rodzaju). Ostateczne decyzje w tym zakresie najlepiej podejmować w obecności wykwalifikowanych fachowców, tak aby niczego nie przeoczyć i jednocześnie na tym nie przepłacać. Na samym początku warto zapoznać się z obowiązującymi cennikami firm elektroinstalacyjnych (zrobi się to bez wychodzenia z domu), a następnie można przejść do zarządzania przygotowanym wcześniej budżetem na wykonanie instalacji elektrycznej.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Punkt elektryczny – co to jest, cena, ile kosztuje?

Pomiar instalacji elektrycznej w praktyce – jak wykonać?

Szczypce dla elektryków – jakie wybrać?

Próbnik elektryczny – rodzaje i zastosowanie

Narzędzia dla elektryka – jakie wybrać?

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje bezpieczników elektrycznych

Jakie są zagrożenia od urządzeń elektrycznych?

Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji

Wymiana instalacji elektrycznej – jaki koszt i kiedy wymienić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco