Mocowanie kabli do ściany – jak przymocować kabel?

15 lipca 2022 0

Autor:

Sposobów na solidne mocowanie kabli do ściany jest wiele. Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju okablowanie trzeba zamocować i na jakim etapie prac je wykonamy. Stosować należy przede wszystkim odpowiednie akcesoria do mocowania kabli. Jak i czym przymocować kabel do ściany ? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jeśli szukasz porad na temat tego, jak mocować okablowanie do ściany, musisz wiedzieć, że istnieje dwa rodzaje montażu. Mocowanie przewodów podczas tynkowania oraz mocowanie kabli na tynku. W tym tekście dowiesz się, na czym polegają te metody oraz poznasz przydatne akcesoria do mocowania kabli do ściany.

Mocowanie kabla do ściany w czasie tynkowania

Pierwsze przytwierdzanie okablowania instalacji elektrycznej wykonuje się jeszcze na etapie remontu. Służą do tego specjalne uchwyty montażowe. Przytwierdzają one przewody do ściany lub sufitów podczas prac tynkarskich lub do podłogi zanim wylejemy posadzkę. Ważne jest, aby kable były zamocowane zgodnie z planem instalacji.

Do mocowania podstawowych przewodów podtynkowej instalacji elektrycznej niezbędne są uchwyty montażowe płaskie – to je stosuje się najczęściej. Dzielą się na uchwyty montażowe pojedyncze oraz uchwyty do kabli podwójne. Ich rozmiar i typ należy dobrać do rodzaju przewodu oraz do liczby kabli, które mają być przytrzymane.

Z kolei do przewodów instalacji telewizyjnej, systemu alarmowego i podłączenia przewodu internetowego stosuje się uchwyty montażowe okrągłe. Rozmiar tych uchwytów dobiera się zgodnie ze średnicą przewodów, które chcemy zamocować.

Jak przymocować kabel do ściany pod tynkiem?

Po dopasowaniu odpowiednich uchwytów należy przygotować dla nich otwory. Głębokość wiercenia musi być na tyle duża, aby uchwyty do kabli nie połamały się podczas wbijania w ścianę czy sufit. Następnie układamy wiązki przewodów równo na ścianie i przytwierdzamy je za pomocą odpowiednich uchwytów. Im jest ich więcej, tym ściślej instalacja przylega do powierzchni podłogi, ściany lub sufitu.

Mocowanie kabli do ściany na tynku

Do mocowania przewodów telekomunikacyjnych i sterowniczych stosuje się natynkowe uchwyty do kabli. Przydają się też także podczas montowania rurek instalacyjnych, którym zapewniając szybkie i pewne mocowanie, głównie dzięki profilowanej obejmy. Natynkowe uchwyty do kabli mają te zaletę, że można je łatwo zdjąć jeśli trzeba coś naprawić czy przenieść przewody. Aby je zamontować, należy wywiercić otwory lub wykorzystać zintegrowany gwóźdź albo kołek.

Ponadto mocowanie kabli do ściany na tynku możesz sobie ułatwić stosując taśmy montażowe ze stali ocynkowanej. Pomaga szybko zamontować przewody lub rurki instalacyjne do podłoża wykonane z różnego rodzaju materiałów.

Czym przymocować kabel do ściany?

Chcąc mieć pewność, że mocowanie jest solidne, warto postawić na sprawdzone akcesoria do mocowania kabli. Jeśli chcesz uporządkować bałagan z przewody na biurku, przydadzą się do tego klipsy do kabli. Można je przykleić do powierzchni blatu lub z tyłu biurka i umieścić w nich kabel do ładowarki, zasilacza od laptopa czy lampki. Pomogą skutecznie zabezpieczyć przewody przed przemieszczeniem się.

Małym pomocnikiem przy układaniu kabli na ścianie będą też opaski kablowe tzw. trytytki. Taka opaska zaciskowa pomoże spiąć większą wiązkę przewodów za komputerem lub pod listwą montażową. Wspomniane klipsy do kabli warto też zastosować podczas remontu. Możemy przymocować czasowo kable, aby nie przeszkadzały nam podczas wykańczania wnętrza.

Dobrym akcesorium do mocowania kabli do ściany  jest także pistolet do spinania kabli, który napina i obcina taśmę w wybranym miejscu. Aby mocowanie kabli do ściany było szybkie i wygodne, warto mieć w skrzynce akcesoria takie jak zaciski, haczyki, kołki rozporowe, nakrętki, uchwytu montażowe samoprzylepne, taśmy i obejmy. Dzięki temu montaż jest dużo szybszy.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Izolacja przewodów elektrycznych

Przewody aluminiowe czy miedziane?

Oplot spiralny do kabli – co to jest i do czego służy?

Kabel a przewód – jaka jest różnica?

Dławnica kablowa – co to jest, zastosowanie

Jak sprawdzić w którym miejscu jest przerwany kabel?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco