Faza w gniazdku – gdzie, z której strony, brak fazy?

16 sierpnia 2022 0

Autor:

Czym jest faza w gniazdku i co należy o niej wiedzieć? W tym artykule wyjaśniamy wątpliwości związane z kablem fazowym, jego poprawnym oznaczeniem oraz gdzie i z której strony szukać fazy w gniazdku. Ponadto dowiesz się, jaka jest możliwa przyczyna występowania nieprawidłowości, takich jak faza na uziemieniu, faza w obu otworach czy brak fazy w gniazdku.

Co to jest faza w gniazdku?

Faza elektryczna (potocznie faza w gniazdku, przewód fazowy) to źródło, z którego biegnie napięcie. W elektryce określenie to opisuje też sam przebieg impulsu elektrycznego. Potocznie jednak jest to po prostu przewód z napięciem, czyli przewód, w którym biegnie prąd. Jego obecność w gniazdku instalacji elektrycznej jest oczywiście niezbędna, aby wszystkie urządzenia elektryczne mogły pracować. Dowiedzmy się zatem więcej na temat fazy w gniazdku.

Gdzie faza w gniazdku?

Gdzie faza w gniazdku i jak rozpoznać przewód fazowy? Istnieją normy nakazujące stosować określone kolory izolacji kabli, aby można było rozpoznać ich rodzaj. I tak faza w gniazdku w instalacjach jednofazowych może mieć kolor brązowy, czarny lub szary i oznaczenie L. Dla rozróżnienia dodajmy, że przewód neutralny jest niebieski i określa się go literką N. Przewód uziemiający (ochronny) – ma kolor żółto-zielony i oznaczamy go PE lub symbolem uziemienia

Z której strony faza w gniazdku?

Wiele osób zadaje sobie pytanie z której strony faza w gniazdku? Każde standardowe gniazdko składa się z dwóch otworów i bolca uziemiającego. Przewód fazowy podłącza się na ogół do lewego otworu. Dlaczego na ogół? Ponieważ polskie normy bezpieczeństwa nie nakazują konkretnego miejsca podłączenia fazy. Zwyczajowo jednak wybiera się lewą stronę i to właśnie najczęściej tak podłącza się przewód z napięciem.

Jednocześnie istnieją zalecenia, aby w ramach jednej budynkowej instalacji elektrycznej fazę podpinać tak, aby w każdym gniazdku znajdowała się z tej samej strony: tylko z lewej lub tylko z prawej. Ma to sens, ponieważ minimalizuje ryzyko pomyłki, a to w konsekwencji chroni instalację elektryczną przed uszkodzeniem w trakcie remontu.

Brak fazy w gniazdku − przyczyna

Jeśli stwierdzono brak fazy w gniazdku, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najprawdopodobniej przewód fazowy jest niepodpięty lub podpięty nieprawidłowo. Może być też uszkodzony lub winowajcą będzie inny przewód – w takiej sytuacji gniazdko może nie działać, ale próbnik elektryczny będzie się świecił niepełnym napięciem. Na przykład mogło dojść do przerwy na przewodzie N (neutralnym), a przerwa wystąpiła w którymś miejscu na łączeniu w puszcze elektrycznej. Wówczas jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ napięcie fazowe może występować na obudowie urządzenia zasilanego z takiego gniazdka.

Faza na uziemieniu, faza w obu otworach – przyczyna

Bywają sytuacje, kiedy próbnik wykryje fazę na bolcu uziemiającym. Wykryta faza na uziemieniu jest spowodowana niewłaściwym podłączeniem kabla fazowego. To znaczy, ze przewód został doprowadzony do otworu, do którego powinien być podpięty przewód neutralny lub uziemiający.

Inne możliwe problemy to faza w obu otworach, kiedy napięcie występuje w całym gniazdku. Co ciekawe niemożliwe jest wówczas działanie podłączonych urządzeń, ponieważ w takim układzie elektrony nie mogą się przemieszczać. Tu także przyczyną może być wspominana przerwa w przewodzie neutralnym w instalacjach jednofazowych.

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Uziemienie domu – co to jest, rodzaje i na czym polega?

Zerowanie a uziemienie – co to jest i jakie są różnice?

Próbnik napięcia – co to jest, jak działa i jak używać?

Próbnik elektryczny – rodzaje i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco