Pasta termoprzewodząca – jaka najlepsza, rodzaje, jak nałożyć?

27 maja 2022 0

Autor:

Co to jest pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa cechująca się doskonałym przewodnictwem cieplnym. Z tego też względu jest szeroko stosowana w elektronice, lecz w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby wybrać dla siebie wysokiej klasy pastę o idealnych parametrach. Pasta termoprzewodząca pozwala na sprawne i bezproblemowe wypełnienie rozmaitych nierówności. Sprawdza się to np. podczas regeneracji układów CPU i GPU, ale też pamięci RAM. Prawidłowe zastosowanie pasty termoprzewodzącej doprowadzi do tego, że efektywność chłodzenia regenerowanego układu znacznie się zwiększy. W razie potrzeby zawsze można sięgnąć po wsparcie ze strony doświadczonych specjalistów.

Rodzaje past termoprzewodzących

Obecnie na rynku można się wyposażyć w różne rodzaje past termoprzewodzących. Wystarczy wspomnieć o tych tworzonych na bazie:

– miedzi – oferujące szeroki zakres temperatur pracy,

– srebra – gwarancja optymalnego stopnia przewodnictwa cieplnego,

– ceramiki – gwarantują użytkownikom w pełni zadowalający stosunek jakości do ceny,

– silikonu – najtańsze i szeroko dostępne. Łatwe w aplikacji, ale nie aż tak trwałe, jak inne rodzaje,

– syntetycznych diamentów – kusząca propozycja dla graczy komputerowych, którzy chcą się wyposażyć w niezawodne produkty chłodzące. Nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale wykazuje się wysoką skutecznością działania.

W związku z tym wypada się zapoznać z podstawowymi właściwościami każdej pasty termoprzewodzącej i dobrać dla siebie tą najlepszą. Może to być dość czasochłonne, ale rzeczowe analizy pozwolą się uchronić przed sporymi błędami. Pasty termoprzewodzące (chłodzące) okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę przede wszystkim dla tych osób, które korzystają z komputerów kilka/kilkanaście godzin dziennie. Ma to duży związek z profesjonalnymi graczami komputerowymi, którzy na co dzień muszą dysponować wysokiej klasy sprzętem (bez jakichkolwiek awarii i usterek).

Jaka pasta termoprzewodząca będzie najlepsza?

Wybranie najlepszej pasty termoprzewodzącej nigdy nie jest łatwe. Najwięcej problemów mają te osoby, które nigdy wcześniej nie miały z nią styczności. Przed zakupem pasty termoprzewodzącej warto zwrócić uwagę m.in. na:

– temperaturę pracy – chodzi o skalę temperatur, w jakich może pracować zakupiona wcześniej pasta termoprzewodząca. Zlekceważenie takiego parametru może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Im szerszy zakres temperatur, tym lepiej dla użytkowników,

– rezystancję termiczną – jeden z istotniejszych parametrów, który wymaga dokładnej analizy przed dokonaniem jakiejkolwiek decyzji,

– gęstość – ma niebagatelny wpływ na trwałość pasty termoprzewodzącej. Trzeba przy tym pamiętać, iż gęstsze pasty będą znacznie trudniejsze w aplikacji, co może sprawić dużo problemów początkującym użytkownikom,

– przewodnictwo cieplne – mówi o zdolności do przewodzenia ciepła,

– rodzaj past termoprzewodzących – każda z oferowanych past dysponuje indywidualnymi właściwościami i parametrami, dlatego też warto najpierw poznać swoje potrzeby i na tej podstawie dokonać słusznego wyboru. Na pastach termoprzewodzących nie należy oszczędzać, gdyż szybko narazi się na szwank poszczególne podzespoły w omawianych wyżej układach. Dobrym wyborem będą m.in. pasty na bazie srebra, miedzi i syntetycznych diamentów,

– opinie innych użytkowników – dzięki temu można się dowiedzieć, które pasty sprawdziły się w praktycznym zastosowaniu, a które z nich nie były zbyt trwałe,

– przeznaczenie – wiadomo do jakich układów można wykorzystać konkretną pastę, np. pasty do procesorów, kart graficznych, itd.,

– renomę producenta – w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na produkty pochodzące od uznanych i cenionych marek rynkowych. Czasami lepiej wydać na nie nieco więcej pieniędzy, ale mieć przy tym pewność, że osiągnie się pożądane rezultaty.

Wysokiej klasy pasty termoprzewodzące mają za zadanie nie tylko zapewnić właściwe przewodnictwo cieplne, ale też wydłużyć czas pracy konkretnego układu. W związku z tym nie powinno się na nich oszczędzać, chociaż w niektórych przypadkach cena będzie ogrywała kluczową rolę.

Ile kosztuje pasta termoprzewodząca?

Wypada zastanowić się nad tym, ile konkretnie pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na zakup wysokiej jakości pasty termoprzewodzącej. Trudno to jednoznacznie określić, bo wiele będzie zależało m.in. od jej rodzaju, producenta i miejsca, w którym dokona się zakupu. Najtańsze pasty są dostępne za kilka/kilkanaście złotych, natomiast te lepsze wymagają wyłożenia co najmniej kilkudziesięciu złotych z domowego budżetu. Zyskuje się tym samym produkt o zdecydowanie korzystniejszych parametrach i podwyższonej wydajności.

Jak nałożyć pastę termoprzewodzącą?

Prawidłowe korzystanie z pasty termoprzewodzącej wymaga pewnych umiejętności oraz zaangażowania. Początkujące osoby mogą mieć problem z ich nakładaniem. Na samym początku należy się zabrać za demontaż obudowy komputera, a następnie wyczyszczenie układu ze starej pasty termoprzewodzącej. Później można przejść do aplikacji zakupionej pasty (w niewielkich ilościach). Wystarczy ją równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni, chociaż zachowuje się przy tym sporą precyzję. Pomocna okaże się szpatułka. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie wykonać wskazaną wyżej czynność, powinien poprosić o wsparcie profesjonalistów.

Istotną kwestią dla zainteresowanych osób jest również prawidłowe zmycie pasty termoprzewodzącej (starej). Wykorzystuje się do tego alkohol izopropylowy, spirytus, aceton lub preparaty przeznaczone do czyszczenia procesorów z past termoprzewodzących. Nie należy z kolei sięgać po zmywacze do paznokci.

Kiedy wymienić pasty termoprzewodzące?

Ostatnią z ważniejszych informacji dla użytkowników omawianych w artykule past termoprzewodzących jest to, jak często wymieniać taką pastę. Dużo będzie zależało od jej trwałości (im większa trwałość, tym mniejsza częstotliwość wymiany). Takie parametry można sprawdzić na opakowaniach, w których znajduje się pasta termoprzewodząca. Niektóre pasty można wymieniać nawet raz na kilka lat, a specyfiki niższej jakości wymagają profesjonalnej wymiany raz na kilka miesięcy.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Pasta uszczelniająca – co to jest?

Spray do styków elektrycznych czy do elektroniki – co wybrać?

Wazelina techniczna – do czego służy i jakie ma zastosowanie?

Preparat wielofunkcyjny – jaki kupić?

Klej cyjanoakrylowy – właściwości, zastosowanie, cena

Sprężone powietrze do czyszczenia – jak i gdzie stosować?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco