Próbnik elektryczny – rodzaje i zastosowanie

9 stycznia 2020 0

Autor:

Próbnik elektryczny to dość niepozorne narzędzie, o którym nie mówi się zbyt dużo. Z tego powodu wiele osób myśli, że w sklepach można znaleźć tylko jeden rodzaj tego urządzenia. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Na rynku można znaleźć wiele opcji próbników elektrycznych, a każda z nich jest odpowiednia do innej pracy. Jeśli zastanawiasz się, na jakie rodzaje dzielą się te narzędzia, zapraszamy do lektury.

Próbnik elektryczny a zasada działania

Mimo tego, że wszystkie próbniki elektryczne zostały stworzone w tym samym celu, czyli do kontroli napięcia w obwodzie, to każdy z nich może to sprawdzić innym sposobem. Biorąc pod uwagę ten podział, możemy wyróżnić:

Próbniki klasyczne – wyglądają bardzo podobnie do zwykłego śrubokrętu, jednak wyposażone są dodatkowo w neonówkę, przezroczystą rączkę oraz metalową skuwkę na końcu. Jeśli przytrzymasz palcem ten element, zamkniesz w ten sposób obwód elektryczny, a tym samym uziemisz jedną z elektrod w diodzie. Przykładając zatem element metalowy wskaźnika do źródła prądu (stałego albo przemiennego), neonówka zaświeci.

Próbnik napięcia 70-250V YATO YT-2864

Próbniki elektroniczne – mają dość wysoką impedancję wyjściową, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pomiaru. Są to narzędzia bardzo szczegółowe, jednak mają też swoje minusy, czyli wskazywanie napięcia fantomowego (indukowanego przez inny przewód, który jest pod napięciem).

Próbniki elektromagnetyczne – ich działanie opiera się na specjalistycznej technologii na prawach elektromagnetyzmu. To urządzenie zbudowane jest z solenoidu oraz rdzenia, poruszającego się pod wpływem działania sprężyny, która reaguje na wskazania próbnika. Tego typu narzędzie ma jednak swoje minusy, które objawiają się w niskiej impedancji wejściowej w górnym zakresie. Powoduje ona przegrzewanie, przez co wymagane jest odczekanie przed wykonaniem kolejnych pomiarów.

Próbniki elektryczne a zakres zastosowania

Jeśli chodzi o zakres wykonywanych prac, a także miejsce, w którym wykonywany jest pomiar, można wyróżnić aż cztery różne rodzaje próbników elektrycznych. Oto one:

Próbnik elektryczny uniwersalny – z wyglądu przypominają zwyczajny śrubokręt, jednak wyposażone są w neonówkę, która umożliwia wykrywanie napięcia podczas wykonywania większości prac.

Próbnik elektryczny wielozakresowy – są to bardziej zaawansowane narzędzia, które posiadają kilka diod lub specjalny, elektroniczny wyświetlacz, informujący o napięciu w różnych zakresach.

Próbnik elektryczny samochodowy – dzięki nim można bardzo łatwo skontrolować stan naładowania akumulatora, a także pracę alternatora.

Próbnik elektryczny do gniazd USB – pozwalają na sprawdzenie wartości napięcia prądu elektrycznego, który występuje w gnieździe USB.

Multimetr/miernik cyfrowy, 5 w 1 YATO

Próbniki elektryczne a zakres pomiaru

Wskaźniki napięcia, które występują w próbnikach elektrycznych, mogą także stworzyć podział, tym razem ze względu na przedział napięcia. W tym wypadku można je podzielić na dwie kategorie:

Próbnik elektryczny o większym zakresie – pozwalają na szybkie i proste sprawdzenie napięcia standardowego, czyli takiego, które nie przekracza 230V. W przypadku, gdy będzie ono wyższe, urządzenie nie będzie w stanie go wykryć.

Próbnik elektryczny o mniejszym zakresie – wykorzystywane są przy mierzeniu prądu z zakresu mniej więcej od 220 do 250V. Używając tego modelu próbnika można skontrolować, czy w obwodzie występuje napięcie o dokładnie takiej wartości. Gdy jest niższe, próbnik go nie wykryje, a to może prowadzić nawet do porażenia prądem. Dobrze jest zatem posiadać zawsze drugi próbnik, który ma szerszy zasięg i umożliwi sprawdzenie, czy można bezpiecznie wykonywać pracę.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco