Pomiar instalacji elektrycznej w praktyce – jak wykonać?

5 stycznia 2022 0

Autor:

Dokonywanie pomiarów instalacji elektrycznej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim tym ludziom, którzy znajdują się w bliskiej odległości od sprawdzanej instalacji. Dzieje się tak na terenie mieszkań, budynków użytkowych, biur, zakładów produkcyjnych czy też magazynów. Sprawna instalacja nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia poważnej awarii. Jest to również ochrona przed porażeniem prądem. Pomiar instalacji elektrycznej powinien być dokonywany regularnie, a odpowiadają za to wykwalifikowani elektrycy.

Pomiar instalacji elektrycznej w praktyce – na co uważać i jak często to robić?

Osoby, które dokonują pomiar instalacji elektrycznej powinny pamiętać o spisaniu odpowiedniego protokołu z wykonanych prac. W protokole zawarte są następujące informacje:

– szczegóły dotyczące oględzin instalacji,

– wartości dokonanych pomiarów,

– czas i miejsce wykonanie pomiaru.

Dokument powinien być przejrzysty i czytelny, tak aby nie budził żadnych wątpliwości. Najlepiej wypisywać go w trakcie realizowania poszczególnych czynności pomiarowych. Elektrycy muszą przestrzegać obowiązujących norm i przepisów. To zadanie dla doświadczonych specjalistów, którzy posiadają w tym kierunku niezbędne kwalifikacje zawodowe.

Jeśli chodzi o częstotliwość dokonywania pomiarów instalacji elektrycznej zaleca się to robić przynajmniej raz na 5 lat. Oczywiście wskazane są częstsze kontrole instalacji, tak aby po drodze nie dochodziło do żadnych niebezpiecznych sytuacji.

Pomiary elektryczne – jak wykonać?

Nie każda osoba będzie się znać na dokonywaniu pomiarów instalacji elektrycznej. Osoby, które nie mają żadnego przeszkolenia i należytych kompetencji nie powinny się za to zabierać, ponieważ może to grozić przykrymi konsekwencjami.

Na samym początku elektryk dokonuje oględzin przewodów, dzięki czemu sprawdza czy są prawidłowo podłączone i nie mają żadnych usterek. Oględziny dotyczą również gniazdek (czy nie znajdują się w pobliżu źródła wody) oraz kontaktów (solidność mocowania). Później specjalista przystępuje do dokonania trzech niezbędnych pomiarów: rezystancji izolacji (bada się natężenie prądu), pętli zwarcia (sprawdzanie wyłączników i wkładek) oraz skuteczności ochrony przeciwpożarowej (sprawdzenie zabezpieczeń przeciwpożarowych, w tym wyłącznika różnicowo-prądowego). Na tym jego praca się kończy.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Szczypce dla elektryków – jakie wybrać?

Próbnik elektryczny – rodzaje i zastosowanie

Narzędzia dla elektryka – jakie wybrać?

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje bezpieczników elektrycznych

Koszt instalacji elektrycznej – cena, ile kosztuje?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco