Szczypce dla elektryków – jakie wybrać?

3 grudnia 2020 0

Autor:

Szczypce dla elektryków będą niezbędne podczas wykonywania prac instalacyjnych w domu, ale nie tylko. By przebiegły skutecznie oraz bezpiecznie, warto zainwestować w solidne akcesoria z wysokiej jakości materiałów. Poniżej znajdziesz więcej informacji o tym, jakie szczypce elektryka przydadzą się do prac przy elektryce. Zapraszamy do lektury!

Co to są narzędzia z oznaczeniem VDE?

Oznaczenie VDE informuje użytkownika, że narzędzie posiada ochronę przed działaniem prądu zmiennego o napięciu do 1000 V, a także prądu stałego o działaniu do 1500 V. Taką informację producent podaje zazwyczaj na obudowie narzędzia, dzięki czemu przed zakupem można szybko sprawdzić do jakiego rodzaju prac akcesorium jest przeznaczone. Elementem charakterystycznym dla narzędzi z oznaczeniem VDE jest kolor żółty oraz symbol trójkąta i wytłoczony znak VDE. Dzięki temu możesz łatwo rozpoznać, z jakim sprzętem masz do czynienia.

Szczypce do ściągania izolacji

Jeśli planujesz zakup szczypiec do ściągania izolacji, musisz wiedzieć, że występują one w trzech różnych rodzajach. To szczypce boczne, czołowe oraz automatyczne. Każde z nich mają inne zastosowanie, czyli wykorzystywane są do pracy z innymi przewodami. Szczypce boczne wyposażone są w otwory o kilku różnych wielkościach, szczypce czołowe mają funkcję ręcznej regulacji, zaś szczypce automatyczne same dostosowują się do średnicy przewodu. Przy wyborze szczypiec do ściągania izolacji istotna jest również twardość stali, z jakiej zostały wykonane. Warto pamiętać, że im twardsze będą szczęki szczypiec, tym większa będzie wygoda pracy.

Szczypce do zaciskania końcówek

Szczypce do zaciskania końcówek występują w wielu rodzajach, co oznacza, że mogą mieć bardzo zróżnicowane zastosowanie. Zatem zanim zdecydujesz się na ich zakup, zastanów się, do czego najczęściej będziesz ich używać. W ofercie sklepów budowlano-remontowych znajdziesz zarówno szczypce do zaciskania końcówek tulejkowych, jak również szczypce do zaciskania końcówek telefonicznych, a każde z nich wyglądają inaczej. Pamiętaj także, że niektóre modele takich szczypiec mogą mieć także dodatkowe funkcje, które są warte uwagi. To na przykład blokada automatycznego powrotu oraz blokada maksymalnego zacisku.

Pozostałe szczypce elektryka

Istnieje jeszcze kilka przydatnych rodzajów szczypiec dla elektryków. Choć może nie cieszą się tak dużą popularnością, jak te opisane powyżej, to z całą pewnością mogą okazać się niezwykle przydatnym akcesorium chociażby podczas prac instalacyjnych, ale nie tylko. Wyróżniamy wśród nich:

Szczypce elektryczne instalacyjne – służą do cięcia drutów oraz kabli. Będą również bardzo przydatne podczas ściągania izolacji. Są skonstruowane w taki sposób, by mogły być używane w trudno dostępnych miejscach.

Szczypce elektryczne wydłużane okrągłe – służą przede wszystkim do chwytania, ale również wyginania drutów, a także innych elementów wykonywanych z metalu.

Szczypce elektryczne wydłużane półokrągłe – najczęściej stosowane podczas prac z kablami okrągłymi oraz płaskimi. Świetnie radzą sobie z chwytaniem zarówno twardych, jak i miękkich materiałów.

Szczypce elektryczne odgięte – wykorzystywane do precyzyjnych prac w trudno dostępnych miejscach. Świetnie sprawdzają się do zginania kabli oraz drutów.

Szczypce elektryczne do cięcia kabli – pozwalają na szybkie i bezproblemowe przecinanie przewodów aluminiowych oraz miedzianych bez obaw o ich zmiażdżenie. Nadają się także do ściągania izolacji i płaszczy.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Szczypce segera – rodzaje i zastosowanie

Szczypce Morse’a – budowa i zastosowanie

Szczypce boczne – rodzaje i zastosowanie

Narzędzia dla elektryka – jakie wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco