Narzędzia dla elektryka – jakie wybrać?

11 stycznia 2021 0

Autor:

Jeśli jesteś elektrykiem lub hobbystycznie zajmujesz się pracami elektrycznymi, w Twoim warsztacie nie powinno zabraknąć odpowiednich narzędzi. Jeśli zastanawiasz się, w co jeszcze warto zainwestować, jakie przyrządy dokupić i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, spieszymy z pomocą! Zapraszamy do lektury naszego poradnika jaki wybrać narzędzia dla elektryka.

Narzędzia dla elektryka – jakie warto mieć w swoim warsztacie?

Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia przy pracy z instalacjami elektrycznymi. Należy je traktować priorytetowo i narzędzia dobierać w taki sposób, by zapewniły Ci jak najwyższy poziom bezpieczeństwo. Właśnie dlatego warto stawiać na sprawdzone przyrządy znanych i cenionych marek. W przypadku pracy z instalacjami pod napięciem będzie to miało ogromne znaczenie. Narzędzia dla elektryka powinny być więc przede wszystkim wygodne, a także solidne i odpowiednio zaizolowane. Sięgaj po takie, których parametry izolacyjności wynoszą ok. 1000 V. Wybierając takie rozwiązania będziesz mieć pewność, że podczas pracy nie zostaniesz porażony prądem.

Kiedy kwestie bezpieczeństwa zostały już omówione, pozostaje przejść do praktycznych porad, które pomogą Ci wybrać najpotrzebniejsza narzędzia do swojego warsztatu elektrycznego. Oto one:

Szczypce izolowane – jest to przyrząd niezbędny podczas pracy pod napięciem, a także na przewodach pod dużym obciążeniem. Szczypce dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu można je dopasować do konkretnych prac. Z całą pewnością w warsztacie elektryka przyda się kilka rodzajów takiego narzędzia, np. szczypce uniwersalne, tnące boczne, boczne, wydłużone proste, wydłużone wygięte czy nastawne.

Ściągacze izolacji – najczęściej narzędzie elektryka to ma kształt szczypiec i używane jest przede wszystkim do ściągania izolacji, jednak może się także przydać do nacinania otuliny na przewodzie oraz zdejmowania jej. Oprócz tego ściągacz izolacji wykorzystywany jest także do zaciskania końcówek w celu przyspieszenia tempa pracy.

Wkrętaki izolowane – to bezsprzecznie przyrządy niezbędne w skrzynce narzędziowej każdego elektryka. Używa się ich przede wszystkim w czasie pracy w gnieździe elektronicznym oraz innych częściach instalacji. Przed ich zakupem tego narzędzia dla elektryka należy zwrócić uwagę na parametry izolacyjne, jak również na to, czy można je wygodnie chwycić. Ergonomiczny kształt ma tu kluczową rolę, ponieważ wkrętaków używa się często przez wiele godzin.

Narzędzia elektryka – ręczne i elektronarzędzia przydatne w pracy

Podczas prac elektrycznych elektryk wykorzystuje naprawdę wiele narzędzi. Wśród nich są nie tylko narzędzia ręczne, ale również elektronarzędzia, które okażą się niezbędne podczas nieco bardziej zaawansowanych prac. Jakie zatem narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia powinien mieć w swoim warsztacie elektryk?

Ręczne narzędzia dla elektryków

Istnieje szereg niezbędnych narzędzi, które powinny znaleźć się w warsztacie elektryka. Wśród nich wyróżniamy m.in.:

Wkrętaki elektryczne – są to odpowiedniki śrubokrętów, jednak z zabezpieczającą izolacją, która chroni przed porażeniem prądem (więcej o nich przeczytasz powyżej),

Ściągacze izolacji – przydadzą się podczas zdejmowania izolacji przewodów (również pisaliśmy o nich wcześniej).

Obcinaki do kabli – służą do obcinania kabli jednożyłowych oraz wielożyłowych. Sprawdzą się zarówno do obcinania kabli miedzianych, jak również aluminiowych.

Próbniki elektryczne – są to akcesoria do sprawdzania napięcia w obwodzie elektrycznym. Posiadają one lampkę, która zaświeca się przy zetknięciu na przykład z przewodem pod napięciem.

Taśmy izolacyjne – pomogą Ci w naprawie przewodów oraz kabli. Chronią także ich końcówki przed uszkodzeniami.

Jakie elektronarzędzia dla elektryka?

Elektronarzędzia stanowią kategorię narzędzi przydatnych przy bardziej wymagających pracach. Jeśli więc zawodowo zajmujesz się elektryką, nie może ich zabraknąć w Twoim warsztacie. Do kategorii elektronarzędzi dla elektryków należą:

Wkrętarki akumulatorowe – są to bardzo uniwersalne elektronarzędzia o szerokim zastosowaniu. Umożliwią szybkie i sprawne przeprowadzenie zdecydowanej większości prac monterskich. Sprawdzą się także do wiercenia otworów w blachach czy ścianach. Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia, przede wszystkim zwróć uwagę na jego moc. Im będzie większa, tym większe możliwości będzie miała wkrętarka.

Młotowiertarki udarowe – są to urządzenia przydatne podczas wykonywania instalacji elektrycznej od A do Z. Są pomocne na każdym etapie prac, np. pomogą wykonać otwory pod puszki instalacyjne, jak również uchwyty montażowe rozdzielne czy przepusty kablowe. By jednak młotowiertarka udarowa w 100% spełniała swoje funkcje, niezbędne jest dokupienie dobrych akcesoriów (dłut, wierteł, otwornic).

Detektory cyfrowe – są to narzędzia dla elektryka działające na zasadzie sondy, która rozpoznaje konstrukcje pod tynkiem. Przydadzą się zatem w momencie, gdy zechcesz odnowić istniejącą instalację, ale nie chcesz skuć ścian w nieodpowiednim miejscu.

Multimetry cyfrowe – pozwolą na zmierzenie napięcia, ciągłości obwodów, rezystancji, a także temperatury otoczenia. To naprawdę wielofunkcyjne urządzenia.

Wkrętaki dla elektryka

Wspomnieliśmy już o podstawowych narzędziach w warsztacie elektryka. Jednym z nich to wkrętaki, bez których trudno wyobrazić sobie prace z instalacjami elektrycznymi. To narzędzia dla elektryków powszechnie używane przez tych fachowców, dlatego warto wspomnieć o nich nieco więcej. Jakie wkrętaki będą najlepsze dla elektryka? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? To kwestie, które nie dla wszystkich muszą wydawać się jasne, stąd postanowiliśmy poświęcić im więcej uwagi.

Jeśli nie wiesz, jakie wkrętaki będą odpowiednie do prac elektrycznych, spieszymy z poradą. Przede wszystkim najważniejszą kwestią przy wyborze tych narzędzi jest ich budowa. Choć na pozór wszystkie wkrętaki wydają się takie same, w rzeczywistości każdy typ nieco różni się od innych. Chodzi głównie o szczegóły, ale mają one bardzo duże znaczenie.

Jak powinna wyglądać rękojeść wkrętaka?

Sposób wykonania rękojeści mocno wpływa na komfort pracy z wkrętakiem. Te narzędzia elektryka potrafią mieć naprawdę różne rękojeści, a wygoda ich użytkowania to kwestia, która często wychodzi dopiero w momencie, gdy będzie można ich faktycznie użyć. W jaki sposób można więc ocenić, że wkrętak będzie miał wygodną rękojeść? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Czy jest to materiał wystarczająco wytrzymały i odpowiednio miękki? Zazwyczaj wykonywany jest z dwóch rodzajów tworzywa. Najistotniejsze jest zaś tworzywo podstawowe, czyli te, w którym został zatopiony grot. Jeśli materiał będzie miał widocznie niską jakość, z całą pewnością nie okaże się trwały. Z kolei zewnętrzna część rękojeści nie musi być wykonana z tak mocnego i twardego materiału. Jeśli tak by się stało, praca z takim wkrętakiem byłaby po prostu niekomfortowa. Gdy weźmiesz w dłoń narzędzie, rękojeść powinna się w niej wygodnie układać i być miękka w dotyku.

Czym powinien charakteryzować się grot wkrętaka?

Wkrętak to narzędzie, które – jak już kilka razy wspominaliśmy – powinno być wygodne w użytku oraz solidne. Dotyczy to również poszczególnych elementów tego przyrządu, a więc również grotu. Zatem przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy grot jest odpowiednio głęboko wtopiony w rękojeść, bowiem tylko dzięki temu możliwe jest trwałe połączenie tych części. Ważną rolę odgrywa także materiał, z jakiego wykonany jest grot. Najlepszym rozwiązaniem jest stal chromowo-molibdenowa, a także stal chromowo-wanadowa (choć ta jest nieco mniej popularna). Przed zakupem upewnij się także, czy końcówka grota jest hartowana, ponieważ pozwoli to zwiększyć jej twardość i odporność na uszkodzenia.

Dopasuj wkrętak do warunków pracy

Ponieważ szukasz wkrętaka odpowiedniego do użytku podczas prac elektrycznych, koniecznie zwróć uwagę na to, przy jakim napięciu elektrycznym będziesz z niego korzystać. Istotne jest bowiem, by dopasować rodzaj wkrętaka do warunków pracy. W przypadku prac pod napięciem najlepiej sięgnąć po narzędzie o wysokich parametrach izolacyjnych. Taki wkrętak sprawdzi się podczas pracy przy napięciu dochodzącym do nawet 1000 V.

Wśród narzędzi każdego elektryka bezapelacyjnie powinien znaleźć się choć jeden, a najlepiej kilka wkrętaków. Wynika to przede wszystkim z tego, że używa się ich naprawdę często, gdyż mają szerokie zastosowanie. Jeśli chodzi o wkrętak izolowany, to w gruncie rzeczy ma on takie same funkcje jak zwykły śrubokręt. Jego dodatkową zaletą jest jednak fakt, że gwarantuje zabezpieczenie przed porażeniem prądem.

Podstawowe narzędzia izolacyjne elektryka

Narzędzia dla elektryka izolacyjne są bardzo ważne w pracy każdego elektryka – zarówno tego początkującego, jak i doświadczonego. Izolacyjność narzędzi odgrywa bowiem ogromną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo prac elektrycznych. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz listę narzędzi oraz akcesoriów izolacyjnych, w które warto wyposażyć swój warsztat. Oto one:

Wkrętak izolacyjny – pozwoli na bezproblemowe wykonanie wielu różnych prac monterskich bez strachu, że zostaniesz porażony prądem. Jest on odpowiednikiem śrubokrętu dla elektryków.

Ściągacz izolacji – jest jak prawa ręka każdego elektryka. To niezbędnik wszelkich prac monterskich. Pozwoli szybko i bezpiecznie zdjąć izolację.

Szczypce izolowane – mają różne kształty, dzięki czemu można dopasować je do konkretnych prac. Łatwo można dotrzeć nimi do trudno dostępnych miejsc. Najpopularniejsze rodzaje to: szczypce wygięte, boczne oraz wydłużone.

Taśma izolacyjna – to ona przedłuża żywotność uszkodzonych przewodów oraz kabli. To akcesorium, które przyda się w każdym domu – nie tylko w warsztacie elektryka.

Wyposażenie elektryka

Jak widać, narzędzia w pracy elektryka są po prostu niezbędne. Mowa tu zarówno o narzędziach ręcznych, jak i elektronarzędziach, które przydadzą się podczas bardziej zaawansowanych prac. Warto mieć je w swoim warsztacie, ponieważ dzięki nim praca jest znacznie prostsza i efektywniejsza. Oczywiście nie ma potrzeby kupowania wszystkich akcesoriów od razu. Warto jednak powoli kompletować dobrej jakości narzędzia, które posłużą Ci na lata.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Szczypce dla elektryków – jakie wybrać?

Próbnik elektryczny – rodzaje i zastosowanie

Wyposażenie warsztatu samochodowego – lista, ile kosztuje?

Punkt elektryczny – co to jest, cena, ile kosztuje?

Pomiar instalacji elektrycznej w praktyce – jak wykonać?

Koszt instalacji elektrycznej – cena, ile kosztuje?

Jakie są zagrożenia od urządzeń elektrycznych?

Zaciskarka do tulejek – jak działa i jaką wybrać?

Próbnik napięcia – co to jest, jak działa i jak używać?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco