Przekaźnik bistabilny – co to jest, rodzaje, zasada działania, zastosowanie

26 maja 2022 0

Autor:

Przekaźnik bistabilny co to jest?

Przekaźnik bistabilny to element elektroniczny, który służy do swobodnego sterowania przepływem energii w obwodach elektrycznych. Dużą rolę w tym wszystkim odgrywa aktywność użytkownika, która wpływa na otwarcie lub zamknięcie wspomnianego obwodu (doprowadza to do uruchomienia lub wyłączenia danego odbiornika).

Przekaźniki bistabilne – najpopularniejsze rodzaje

Aktualnie można wyróżnić kilka różnych rodzajów przekaźników bistabilnych. Warto poszerzyć na ich temat dotychczasową wiedzę, tak aby zapoznać się z najmocniejszymi stronami poszczególnych przekaźników i umiejętnie je dobrać. Oto najpopularniejsze rodzaje, z którymi użytkownicy spotykają się zdecydowanie najczęściej:

– 12V, 24V oraz 230V – jest to podział przekaźników bistabilnych ze względu napięcie. Pierwsze dwie odmiany są stosowane przede wszystkim w instalacjach niskonapięciowych, natomiast ostatnia w domowych instalacjach oświetleniowych,

– On-Off, grupowe, sekwencyjne oraz z wyłącznikami czasowymi – podział ze względu na funkcje zawarte w przekaźnikach bistabilnych. Przekaźniki typu On-Off są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione i mają szeroką grupę zwolenników. Odpowiadają za załączanie oraz odłączanie obwodów elektrycznych. Grupowe są w stanie załączyć światło wyłącznie w jednym pomieszczeniu, ale też wyłączyć źródło zasilania we wszystkich pokojach. Sekwencyjne są stosunkowo proste w użytkowaniu i dają możliwość sterowania dwoma lub więcej obwodami. Przekaźniki z wyłącznikami czasowymi są natomiast sporym udogodnieniem dla wymagających inwestorów, gdyż wystarczy odpowiednio je zaprogramować, a w wyznaczonym czasie odbiorniki zostaną wyłączone,

– przekaźnik bistabilny z budową mechaniczną lub elektroniczną – podział pod kątem konstrukcji przekaźników bistabilnych. Przekaźnik bistabilny w wersji mechanicznej odznacza się znacznie niższym zapotrzebowaniem energetycznym, a te występujące pod postacią elektroniczną są trwałe, wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne i ciche,

– przełączniki bistabilne montowane do puszki podtynkowej lub na szynach,

– przełącznik bistabilny sterowany przy pomocy przycisków dzwonkowych.

Kluczem do sukcesu jest to, aby dokładnie przeanalizować własne potrzeby, a następnie dobrać odpowiednie przekaźniki bistabilne. Czasami nie da się obyć bez solidnego wsparcia ze strony fachowców. Nie wszyscy inwestorzy posiadają na ten temat dostatecznie rozwiniętą wiedzę.

Przełącznik bistabilny – podstawowe zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem przełączników bistabilnych są wszystkie te miejsca, w których zachodzi możliwość sterowania obwodami elektrycznymi. Mogą być wykorzystane m.in. w:

– ciągach komunikacyjnych,

– instalacjach oświetleniowych,

– biurach,

– magazynach,

– halach produkcyjnych i przemysłowych,

– gabinetach,

– budynkach mieszkalnych (np. na klatkach schodowych).

To właśnie z tego względu konieczna jest rozbudowana znajomość dostępnych rodzajów przekaźników bistabilnych, tak aby wiedzieć, które konkretnie odmiany sprawdzą się w biurach, a z których będzie można skorzystać na halach produkcyjnych lub przemysłowych.

Przekaźnik bistabilny zasada działania

Godne uwagi jest to, że przekaźnik bistabilny działa na stosunkowo prostej zasadzie, chociaż jest to przystępna wiedza przede wszystkim dla tych osób, które mają obeznanie w temacie i spotkały się z takimi przekaźnikami w przeszłości.

Przekaźniki bistabilne charakteryzują się tym, że pozostają stabilne zarówno w stanie On, jak i Off. Odpowiadają za generowanie dwóch typów impulsów sterujących instalacjami elektrycznymi. Tym samym dochodzi do zmniejszenia poboru energii elektrycznej.

Jakie są najmocniejsze strony przekaźników bistabilnych?

Warto zająć się również najmocniejszymi stronami omawianych przekaźników bistabilnych. Chodzi tutaj głównie o to, że z ich pomocą oszczędza się energię elektryczną. Jeśli ktoś lubi dbać o swoje interesy i nie wydawać pieniędzy „w błoto”, z pewnością będzie z tego niezwykle zadowolony. Pobieranie prądu odbywa się wyłącznie przy zmianie stanu. Koszty eksploatacji instalacji elektrycznej są znacznie obniżane, a do tego instalacja nie wpływa zbyt negatywnie na otaczające ludzi środowisko naturalne.

Nic dziwnego, że przekaźniki bistabilne cieszą się obecnie tak dużą popularnością, skoro niosą za sobą ogrom różnych zalet. Pewne jest to, że wybór przekaźników bistabilnych jest niezwykle szeroki, a do tego nie ma problemów z ich swobodnym użytkowaniem (w grę wchodzi podłączenie równoległe, dzięki któremu montowanie oraz rozbudowa dotychczasowej instalacji elektrycznej są znacznie łatwiejsze). Wystarczy się na tym dobrze znać, a jeśli zainteresowane osoby nigdy wcześniej nie miały styczności z przekaźnikami bistabilnymi, powinny poprosić o wsparcie specjalistów.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Licznik czasu pracy maszyny – co to jest, działanie, zastosowanie

Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

Przekaźnik bezpieczeństwa – co to jest, budowa, zasada działania

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco